Event
Integracja w przestrzeni humanistycznej
Insytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Sekcja Dydaktyków Koła Naukowego Polonistów zapraszają na ósmą Ogólnopolską Konferencję Naukową z serii „Obszary Polonistyki".

Tematem konferencji będzie idea integracji w szeroko rozumianej perspektywie humanistycznej. Proponowane zagadnienia dotyczą edukacji polonistycznej, glottodydaktyki oraz pedagogiki.
Proponowane tematy:
- związki literatury z innymi dziedzinami sztuki (malarstwo, muzyka, rzeźba, film);
- kształcenie literackie i językowe;
- między intergracją a interdyscyplinarnością (literatura i filozofia, historia, wiedza o kulturze, aksjologia);
- integracja literatury z grami komputerowymi i nowoczesnymi technologiami;
- klasy integracyjne (uczniowie z niepełnosprawnością w klasie szkolnej);
- nauczanie integrujące w glottodydaktyce polonistycznej;
- edukacja włączająca i integracyjna – problemy i wyzwania;
- wykluczenie w klasie szkolnej;
- integracja osobowości / pojęcie osobowości zintegrowanej;
Organizatorzy pozostają otwarci na wszelkie propozycje badawcze związane z tematyką konferencji.
Zgłoszenia (z podaniem afiliacji i abstraktem) należy nadsyłać, wypełniając formularz zgłoszeniowy, w nieprzekraczalnym terminie do 9 kwietnia 2023 r. na adres: konferencja.integracja.ur@gmail.com
Konferencja odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. na platformie MS Teams.
Opłata konferencyjna wynosi 50 złotych.
Komitet Naukowy Konferencji:
dr hab. Agata Kucharska-Babula, prof. UR
dr hab. Dorota Karkut, prof. UR
Komitet Organizacyjny:
mgr Aleksandra Nowak
mgr Beata Strzępek-Leśniak
Wydarzenie jest organizowane ku pamięci Profesora Henryka Kurczaba – twórcy koncepcji nauczania integrującego i rzeszowskiej szkoły integracji.
Gościem będzie Profesor Anna Janus-Sitarz.
Do udziału w konferencji zaproszeni są przedstawiciele różnych dyscyplin humanistycznych i społecznych, w tym wykładowcy, doktoranci i studenci, a także nauczyciele oraz osoby zainteresowane wymienionymi propozycjami tematycznymi.
Przewidywana jest publikacja pokonferencyjna (po otrzymaniu dwóch pozytywnych recenzji) w czasopiśmie „Dydaktyka Polonistyczna” (20 pkt. na liście MEiN).
Information
See also
Zaproszenie do publikacji w czasopiśmie naukowym "Dydaktyka Polonistyczna"
Redakcja czasopisma naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego „Dydaktyka Polonistyczna” (poprzedni tytuł: „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Seria Filologiczna. Dydaktyka”) serdecznie zaprasza do współpracy dydaktyków, literaturoznawców, językoznawców oraz kulturoznawców – doświadczonych badaczy, doktorantów oraz nauczycieli
Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka
Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji glottodydaktycznej "Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka", która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r.
Edukacja polonistyczna w (z)reformowanej szkole
Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa serdecznie zapraszają na zdalną konferencję naukową Sekcji Dydaktyków Koła Naukowego Polonistów "Edukacja polonistyczna w (z)reformowanej szkole", która odbędzie się w 26 listopada.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu: "ŻYDZI WSCHODNIEJ POLSKI", Uniwersytet w Białymstoku Wydział Filologiczny
To już VIII Konferencja z cyklu "Żydzi Wschodniej Polski", mająca na celu zaprezentowanie artystów i twórców XIX i XX wieku - tych znanych i mniej rozpoznawanych na mapie humanistyki. Zagadnienia badawcze dotyczą rozmaitych obszarów wiedzy - patrz program w załączeniu. Edycja VIII dotyczy światów artystów żydowskich z Europy Środkowo-Wschodniej. Patronem Konferencji jest w tym roku Rosa Raisa - wybitna śpiewaczka urodzona w Białymstoku.