Wydarzenie
Autodestrukcje. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze
Konferencja naukowa Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze zostanie poświęcona szeroko pojmowanym sytuacjom granicznym, ich wizerunkowi w kulturze oraz rozpowszechnionym na ten temat stereotypom - w szczególności samobójstwu jako problemowi kulturowemu. Celem konferencji będzie zatem sprowokowanie międzyobszarowej refleksji na temat problemu autodestrukcji poprzez wspólną soczewkę całościowo rozumianej nauki o człowieku.

Organizatorzy zachęcają do dyskusji przedstawicieli różnych dziedzin nauki - psychologii, socjologii, kryminologii, medycyny, geografii, antropologii, a także filozofii, filologii, kulturoznawstwa.
Zgłoszenia można nadsyłać do 15 kwietnia 2018 r.
Zakres tematyczny:
Wnikliwe zbadanie problemu sytuacji granicznych, w tym samobójstwa, wymaga interdyscyplinarnego podejścia jednoczącego wysiłki rozlicznych dziedzin nauki – m.in. stykających się z autodestrukcją jako faktem codzienności psychologii, socjologii, kryminologii, medycyny, geografii, antropologii – ale i filozofii, filologii czy kulturoznawstwa, rozważających jej obecność w tekstach kultury. Mnogość perspektyw zaowocuje szerszą refleksją nad samym sposobem mówienia o zjawiskach granicznych, tak w dyskursie naukowym, jak i medialnym oraz potocznym. W tym duchu zachęcamy do udziału w konferencji wszystkich badaczy, dla których problem autodestrukcji człowieka oraz ujęcia sytuacji granicznych w kulturze jest interesujący i ważny.
Zgłoszenia wystąpień:
Zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, adres korespondencyjny i e-mailowy, afiliację oraz abstrakt w języku polskim (150–300 słów) prosimy przesłać na adres: konf.autodestrukcja@gmail.com w wyznaczonym terminie. Wraz z wpływaniem zgłoszeń organizatorzy dokonają podziału na panele tematyczne. Przewidywany czas wystąpienia – 10-15 minut.
Opłata konferencyjna:
Potwierdzonych referentów obowiązuje opłata w wysokości 150 złotych, obejmująca obiad, kolację, nocleg w Warszawie, materiały konferencyjne oraz koszt publikacji pokonferencyjnej w roczniku Suicydologia. Dla chętnych przyjezdnych uczestników bez wystąpień możliwe jest skorzystanie z aprowizacji i noclegu w tej samej cenie; udział w charakterze wolnego słuchacza, obejmujący materiały konferencyjne, jest bezpłatny.
Informacje
Zobacz także
Społeczeństwo a płeć – problemy, wyzwania, perspektywy badawcze
Katedra Socjologii Struktur i Zmian Społecznych oraz Zakład Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Społeczeństwo a płeć. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i refleksji naukowców, badaczy, a także praktyków z różnych dziedzin nauki i obszarów życia społecznego zajmujących się kulturowymi koncepcjami płci oraz ich wpływem na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.
Komunikacja w medycynie / II Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Tegoroczne, dwudniowe spotkanie złożone będzie z trzech części:
Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję studencko-doktorancką pt. „Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy”, która odbędzie się w Łodzi w dniach 26-27 kwietnia 2018 r.
Dyskursy kryzysu. Zmierzch – rozpad – przemiana / Ogólnopolska konferencja naukowa
Konferencja adresowana jest do wszystkich specjalistów, którzy w swoich badaniach i działalności poruszają problem kryzysu – zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny. Zapraszamy wszystkich antropologów, socjologów, literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, językoznawców, psychologów, badaczy gender, politologów, historyków, archeologów, ekologów, filmoznawców, muzykologów, religioznawców i wszystkich, którzy żywo interesują się problematyką kryzysu.