Biuletyn Polonistyczny

Wydarzenie

Data dodania: 19.06.2018
Data wydarzenia: 22.06.2018 - 24.06.2018

BIG BOOK FESTIVAL 2018 ogłasza pełny program. Pięć emocji, dla których warto na nim być

Typ wydarzenia:
Festiwal
Miejscowość:
Warszawa

- To będzie festiwal porywający umysłowo i uczuciowo. Pokażemy, że literatura może być intensywnym doznaniem – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, po raz szósty organizujące międzynarodowy Duży Festiwal Czytania.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-24 czerwca pod hasłem EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH! – będzie poruszać wyobraźnię, zachęcać do odkrywania nieznanych rejonów geograficznych, tematycznych i literackich. Tym razem adresem eksperymentującego z przestrzenią festiwalu będzie jest wspinaczkowa w Warszawie.

- Poruszymy każdy neuron i mięsień. Sprawimy uczestnikom wiele radości, damy okazję do zachwytu, zadziwienia i wzruszenia. Stworzymy też klimat beztroski tak, aby tysiące czytających poczuły, że otwiera się przed nimi wspaniały wyobrażony świat literatury – zapowiadają organizatorki i zapraszają do udziału nietypowych formach spotkań.

Zadziwienie

- Okazją do pozytywnego zadziwienia będą specjalne wydarzenia na otwarcie i finał festiwalu. Pokazujemy, jak duży potencjał widowiskowy i społeczny niesie literatura – mówi Anna Król, która odpowiada za reżyserię spektaklu multimedialnego MAM NA IMIĘ KOBIETA (piątek, 22.06 godz. 21.00) – opowieści o tresurze płci, wolności i zniewoleniu. Wystąpią: Aleksandra Justa, Gabriela Muskała, Justyna Wasilewska i Julia Wyszyńska, muzykę przygotowują Radek Łukasiewicz i Matylda Damięcka.

Na finał festiwalu równie silny akcent - stand-up literacki ŚWIAT WEDŁUG DULSKICH z narracją pisarki Zośki Papużanki, w rolę współczesnych pań Dulskich z dramatu Gabrieli Zapolskiej wcielą się: Katarzyna Kwiatkowska, Edyta Olszówka oraz Ilona Ostrowska, a muzykę zagrają Żelazne Waginy (niedziela, 24.06, godz. 20.00).

Wzruszenie

- Głębokie wzruszenia przyniosą rozmowy z pisarzami, którzy otworzą się na tematy niełatwe, sięgające do ich przeżyć, a nawet intymności – zaprasza Paulina Wilk, która odpowiada za programowanie festiwalu. Na spotkaniu ZANIM KTOKOLWIEK PRZECZYTA autorzy: Natalia Fiedorczuk, Robert Rient i Zyta Rudzka będą mówili o tych chwilach, w których książka należy tylko do nich, jest wielką próbą, ale także siłą ratującą życie. Podczas rozmowy NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZA? pisarze Mikołaj Grynberg, Agata Tuszyńska i Ewa Winnicka zmierzą się z  trzymającą nas w uścisku historią, poszukają ucieczki od przeszłości. zaś ALFABET OSOBISTY KRZYSZTOFA VARGI będzie testem ze zdolności improwizatorskich jednego z naszych najważniejszych pisarzy i felietonistów.

Beztroska

- Czytanie jest fajne, przyjemne i sprawia masę radości. Stworzymy okoliczności pozwalające się nim cieszyć, porzucić kompleksy i czerpać frajdę z nowości – rekomenduje Anna Król, entuzjastka nie tylko literatury, także aktywności fizycznej i ogrodnictwa.

Na Big Book Festival pisarze i dziennikarze utworzą dwie drużyny, które wezmą udział w charytatywnej LEKCJI ODPADANIA. Będą wdrapywać się po ściance wspinaczkowej, zdobywać punkty i książki, które utworzą biblioteki w ośrodkach opiekuńczych. Asekurowaniem zajmą się himalaiści Piotr Pustelnik oraz Kinga Baranowska.

Wiele spotkań Big Book Festival poświęconych będzie relacjom człowieka z naturą – roślinami i zwierzętami. O przyrodzie rozmawiać można z pisarką Annie Proulx, botaniczką Lisen Sundgren lub z aktywistą Dariuszem Gzyrą. Czytania i rozmowy odbędą  się na ŁĄCE pełnej traw, kwiatów i ziół, specjalnie wysianej. Po festiwalu zieleń będzie kwitnąć i rosnąć zdrowo dla Warszawy.

W festiwalowym ogrodzie zaplanowana jest wspólna praktyka JOGI Z KSIĄŻKĄ. To spotkanie dla każdego, kto chce latem czytać na trawie lub plaży, a przy okazji relaksować kręgosłup, oczy i mięśnie. Lekcję poprowadzi utytułowana trenerka Kasia Bem. Wystarczy przyjść z książką w wygodnym ubraniu (niedziela, 24.06, w samo południe).

Zachwyt

- Powodów do zachwytu dostarczą wrażliwi obserwatorzy świata, czyli pisarze, którzy przywiozą ważne idee, obserwacje i refleksje z różnych zaułków, od USA po Mołdawię. Big Book Festival to pępek literackiego świata, w którym można naładować się inspiracjami – zachęca Paulina Wilk.

Wśród gości festiwalu są gwiazdy i autorzy bestsellerowi, np. dobrze znani w Polsce Antonio Muñoz Molina czy Michel Bussi, ale Big Book Festival to przede wszystkim okazja do książkowych odkryć. Spotkać można francuskiego filzofa Bernarda Stieglera, muzułmańskiego intelektualistę Ziauddina Sardara, brytyjską poetkę i performerkę Karen McCarthy Woolf czy szwedzką lekarkę i eksploratorkę Beę Uusmę.

Dziesięć pisarek europejskich, w tym m.in.  Hila Blum z Izraela, Petra Hůlová z Czech, Josefine Klougart z Danii czy Sylwia Chutnik będzie prognozować, co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem. OKRĄGŁY STÓŁ BIG BOOK FESTIVAL gości także polską debatę. Spotkają się przy nim artyści, m.in. Michał Rusinek, Gaba Kulka i Borys Lankosz, by rozmawiać o tym, czego życzą Polsce na kolejne 100 lat niepodległości.

Ekscytacja

- Żegnamy wizerunek literatury jako trudnej, dostępnej dla wtajemniczonych. U nas czytanie jest ekscytujące dla każdego, od niecerpliwych pięciolatków po ludzi przekonanych, że wszystko już przeżyli – zapraszają twórczynie festiwalu nazywanego „literackim Open’erem“.

Dobrym powodem do ekscytacji będzie nowe odczytanie wielkich powieści niemieckich. Łukasz Garlicki i Jacek Jędrasik wspólnie z aktorami przygotują KONCERTY CZYTANE – adaptacje fragmentów „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna, „Czarnego Obelisku“ Ericha Marii Remarque’a i „Utraconej czci Katarzyny Blum“ Heinricha Bölla. Koncerty wydarzą się w fun-parku, aktorzy i widzowie będą przez cały czas w ruchu.

Zgodnie z hasłem EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH! festiwal zaprasza także do odwiedzenia trzech instalacji. W specjalnie zaaranżowanych salach będzie można poczuć emocje EKSPEDYCJI: chłód i ciszę bieguna północnego, wysiłek wyprawy w Himalaje i wirtualny odlot w kosmos. W kameralnych scenografiach czekają himalaiści i eksperci.

- W tym roku na Big Book Festival zapomnimy o granicach, o tym, co nas dzieli i zahamowuje. Będziemy razem, żeby przeżyć to, co dotąd wydawało się niemożliwe albo za trudne. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie, bo czytanie razem przedłuża i poszerza życie! – zapraszają organizatorki.

Big Book Festival odbędzie się 22-24 czerwca w Warszawie.
Fun Park & Arena Wspinaczkowa, ul. Merliniego 2
Program, informacje o biletach i zapisach już na www.bigbookfestival.pl

Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym. Powstaje dzięki wsparciu MKiDN,
Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędu Marszałka Wojewódzwa Mazowieckiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i British Council. Fundatorami festiwalu są także czytelnicy, którzy kupują książki, gadżety oraz bilety.

 

Informacje

Adres:
Fun Park & Arena Wspinaczkowa, ul. Merliniego 2, Warszawa

Zobacz także

14.09.2017

Conrad Festival 2017 – Niepokój

Dyskusje, debaty, lekcje czytania, wręczenie Nagrody Conrada honorującej najlepszego debiutanta, a także koncert i przede wszystkim możliwość spotkania ze znakomitymi gośćmi – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy: tak w dużym skrócie przedstawia się program dziewiątej już edycji Festiwalu Conrada. Wydarzenie rozpocznie się 23 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 29 października). W tym roku hasłem przewodnim jest „Niepokój”.

05.06.2016

Festiwal Literacko-Artystyczny PRETEXTY

PreTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Jego ideą jest promowanie ambitnej literatury i sztuki współczesnej. Od roku 2010 jest związany z miastami Dolnego Śląska.

16.03.2018

23 marca dniem międzynarodowego czytania "Metamorfoz" Owidiusza

23 marca 2018 roku ogłoszono dniem międzynarodowego czytania "Metamorfoz" Owidiusza w ramach Festival Europeen Latin Grec „2018 MÉTAMORPHOSES!”. 

09.10.2017

V edycja Festiwalu czytania

W dniach 13-15 października zapraszamy Państwa do Odkrywania Wyobraźni podczas 5. edycji "Festiwalu Czytania". Na program Festiwalu składają się: aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania z autorami, słuchowiska radiowe, warsztaty dla dzieci. Wśród artystów, którzy specjalnie dla Państwa przeczytają fragmenty utworów literatury polskiej i światowej znajdą się: Olga Adamska, Redbad Klijnstra, Olga Bołądź, Sławomir Kołakowski, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Emilia Komarnicka, Andrzej Mastalerz, Sławomira Łozińska, Marian Opania, Anna Seniuk, Wiktor Zborowski, Magdalena Smalara, Joanna Trzepiecińska, Agnieszka Warchulska. Na festiwalu nie zabraknie spotkań z pisarzami. Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością Hanna Krall i Zofia Posmysz, a także Grażyna Plebanek, Anna Kamińska, Stefan Chwin, Marcin Kącki, Michał Rusinek, Mariusz Urbanek. W tym roku proponujemy cykl "Świat we wrzeniu" w ramach którego odbędą się spotkania z reportażystami i autorami książek opisującymi problemy współczesnego świata: Wojciechem Jagielskim, Dariuszem Rosiakiem i Jarosławem Mikołajewskim. Gościem specjalnym będzie Marina Hulia - działaczka  społeczna, dyrektorka zespołu szkół demokratycznych dla czeczeńskich dzieci i mam ma dworcu w Brześciu. Dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Opatowicz wraz z aktorami zaprasza Państwa na literacki spacer ulicami Szczecina w oparciu o książkę Artura Daniela Liskowackiego. Dwaj wybitni aktorzy Krzysztof Kowalewski i Marian Opania spotkają się na jednej scenie prezentując opowiadania Michaiła Zoszczenki. Fragmenty książki Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza, tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike, przedstawią  Emilia Komarnicka, Redbad Klijnstra i Maciej Kowalik. Wspominać będziemy cenionego dramaturga Janusza Głowackiego, którego mieliśmy zaszczyt gościć podczas ubiegłorocznej edycji. W wieczorze udział wezmą Michał Ogórek, Jerzy Kisielewski, Jerzy Iwaszkiewicz, Janusz Kukuła oraz Krzysztof Kowalewski, który przeczyta fragmenty książki Z głowy. W Teatrze Kameralnym będzie można obejrzeć dwie jednoaktówki pisarza. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa Fotografie, które nie zmieniły świata zmarłego tragicznie fotoreportera Krzysztofa Millera, który dokumentował najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich 25 lat. Nie zabraknie czytań i ciekawych warsztatów dla najmłodszych. Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie ul. Podgórna 15/16 70-205 Szczecin www.ksiaznica.szczecin.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywanena Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Sprawdź informacje o plikach cookies.