Aktualność
Poranek RDC: 70 lat Instytutu Badań Literackich PAN
24 lipca dokładnie 70 lat temu powstał Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Z tej okazji gościem Teresy Drozdy i Radia dla Ciebie był Dyrektor Instytutu Prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski.
Wywiad dostępny pod adresem: http://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc-70-lat-instytutu-badan-literackich/
Informacje
Zobacz także
Ogłoszono V edycję ogólnopolskiego konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego
Kapituła Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego ogłosiła piątą edycję konkursu. Prace z zakresu nauk humanistycznych mogą zgłaszać instytucje naukowe z całego kraju. Zwycięzca dzieła otrzyma 50 tys. zł na dalsze badania naukowe.
Kongres Humanistyki: rozporządzenia MNiSW zagrażają podstawom badań w naukach humanistycznych
Rozporządzenia przygotowane przez MNiSW niosą bezpośrednią groźbę zmarnowania części dorobku humanistyki polskiej, w dalszej zaś perspektywie zagrażają przyszłości naszych nauk – ocenili w sobotę uczestnicy Nadzwyczajnego Kongresu Humanistyki Polskiej. Zapowiedzieli, że jeśli resort nauki nie odpowie na ich postulaty, podejmą bardziej zdecydowane działania, włącznie z akcją protestacyjną. MNiSW zapewnia, że w kluczowych rozporządzeniach do Konstytucji dla Nauki „humanistyka ma miejsce szczególne”.
26 stycznia br. w odbędzie się w Warszawie NADZWYCZAJNY KONGRES HUMANISTYKI POLSKIEJ
Powodem zwołania Kongresu jest zaniepokojenie przedstawicieli nauk humanistycznych, wywołane przygotowywaniem przez MNiSW kolejnych przepisów wykonawczych do ustawy „Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce”.
Pierwsza wersja wykazu wydawnictw
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało pierwszą wersję nowego wykazu wydawnictw monografii naukowych. Wykaz obejmuje 536 pozycji i będzie uzupełniany przez Komisję Ewaluacji Nauki.
Dyrektorzy instytutów PAN oraz rektorzy po śmierci P. Adamowicza apelują o odrzucenie mowy nienawiści
Dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk w liście otwartym po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaapelowali " o stanowcze odrzucenie mowy nienawiści, która wywiera destrukcyjny wpływ na ludzką świadomość i pobudza do przemocy". Podobne oświadczenia opublikowali rektorzy uczelni Warszawy, Wrocławia i Opola. Pamięć zmarłego prezydenta uczciła też społeczność Uniwersytetu Gdańskiego.