Новость
Spotkanie naukowe z cyklu „Kolokwia wschodnie. Interdyscyplinarne spotkania naukowe”
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie I serdecznie zapraszają na V spotkanie naukowe z cyklu „Kolokwia wschodnie. Interdyscyplinarne spotkania naukowe” nt. „Między religijnością a świeckością. Tradycje bożonarodzeniowe jako fenomen wielojęzyczności i wielokulturowości regionów wschodnich Polski”. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2020 r., o godz. 17.00, na platformie Zoom.

Информация
Смотреть также
Prof. Jarosław Ławski, prof. Tomasz Mizerkiewicz i dr Tomasz Umerle w Radzie "Biuletynu Polonistycznego"
Z radością informujemy, że do Rady "Biuletynu Polonistycznego" dołączyli: prof. Jarosław Ławski (Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku), prof. Tomasz Mizerkiewicz (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM) i dr Tomasz Umerle (Polska Bibliografia Literacka, Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN).
Studencko-doktorancka konferencja naukowa “Dialogi i Monologi”
Koło Naukowe Retoryki „Gadu-gadu” oraz Międzywydziałowe Koło Językoznawstwa Synchronicznego - Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku - mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w STUDENCKO-DOKTORANCKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ „DIALOGI I MONOLOGI”, która odbędzie się w dniach 22-23 maja 2021 roku w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom.
Śladami Kazaneckiego i laureatów literackiej nagrody w wyjątkowej publikacji filologów z UwB
Takiej książki jeszcze w Białymstoku nie było. W jednym miejscu dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i dr hab. Marek Kochanowski prof. UwB z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zebrali teksty dotyczące twórczości Kazaneckiego oraz laureatów nagrody jego imienia m.in. Karpowicza, Kamińskiej, Książka, Redlińskiego. Lada moment publikacja znajdzie się w bibliotekach. W wersji cyfrowej dostępna jest już teraz w Repozytorium UwB.
Tydzień z Filologią UwB. Naukowcy zapraszają młodzież na wykłady online
Polskie pisarki, gusta kulinarne Francuzów w XVI wieku, nazwiska i kultura, „Opowieść Podręcznej” na ekranie i w komiksie oraz nieznane fakty o Rosji. Taki będzie „Tydzień z Filologią UwB”. Wykłady w formule online rozpoczną się 22 lutego. Chętni uczniowie i nauczyciele mogą się już zgłaszać. Kolejne spotkania zostały zaplanowane na marzec i kwiecień.
Nie żyje Zdzisław Najder
15 lutego w wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder - historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada, w latach 1982-87 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O śmierci Zdzisława Najdera poinformował jego syn Krzysztof Najder.