Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 24.01.2022

Zmarł Profesor Jacek Trznadel

W niedzielę 23 stycznia zmarł Jacek Trznadel, historyk literatury, krytyk literacki, pisarz, poeta, tłumacz.

Zdj. George Becker z Pexels

Urodzony w 1930 roku w Olkuszu. Studiował na Uniwersytetach: Wrocławskim, Jagiellońskim i Warszawskim. Od 1952 roku był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. 

Autor między innymi książek: Twórczość Leśmiana. Próba przekroju (1964), Czytanie Norwida. Próby (1978), Hańba domowa (1986), Powrót rozstrzelanej armii. Katyń – fakty, rewizje, poglądy (1994), Z popiołu czy wstaniesz? (1995), Wokół zamachu smoleńskiego (2011), opracowań: Baśnie i inne utwory prozą Bolesława Leśmiana (2012) oraz Kalendarium Leśmianowskie. Życie i twórczość w układzie chronologicznym (2016), a także zbiorów poezji: Wyjście (1964), Gdzie indziej (1971), Rana (1974), Więcej niż można mieć (1979), Podróże darmowe (1991), Dzikie gęsi. Podręczna centuria snów (1997).

Zmarł w Warszawie.


Z ogromnym żalem i smutkiem przychodzi nam dziś mówić o Profesorze Jacku Trznadlu w czasie przeszłym.

Profesor Jacek Trznadel był wybitną osobowością, znakomitym krytykiem literackim, pisarzem i poetą. Z pewnością zostanie zapamiętany jako ten, kto niestrudzenie poszukiwał prawdy historycznej.

Jego najgłośniejszą książką pozostanie bez wątpienia Hańba domowa, traktująca o uwiedzeniach i  rozliczeniach z polskim stalinizmem. Tematowi temu, obok zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, dedykował ważną część swojej twórczości.

Dzisiaj chcielibyśmy uwypuklić przede wszystkim związki Pana Profesora z dwoma poetami  - Bolesławem Leśmianem i Cyprianem Kamilem Norwidem. Szczególnie postawa tego ostatniego była Mu bliska, nie tylko jako poety, ale jako człowieka.

W tym roku Profesor miałby piękny jubileusz 70-lecia współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN, z którym był związany od 1952 roku.

Po studiach podjął tutaj pracę, w 1964 r. uzyskał stopień doktora, a w 1976 roku habilitował się. Od 1992 roku był profesorem.

Będziemy również pamiętać o międzynarodowych sukcesach Pana Profesora, który przez wiele lat wykładał na Sorbonie, a także ściśle współpracował z paryską Kulturą i środowiskiem Laffitu.

Non omnis moriar…

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

Информация

Дата размещения:
24 января 2022; 13:13 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
26 января 2022; 11:58 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

24.03.2024
Приз

Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Historyk literaturyk, krytyk literacki, eseista, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Rady „Biuletynu Polonistycznego” otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

19.03.2024
Статья или интервью

Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024!

Chorwacka poetka Monika Herceg zwycięża w konkursie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” 2014. 34-letnia poetka jest najmłodszą laureatką w historii wyróżnienia. Jury zdecydowało się uhonorować jej tom „Okres ochronny.” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek, podkreślając jego świeżość, współczesność i zręczne łączenie perspektywy intelektualnej z autorefleksją. Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia). 

07.03.2024
Polecamy

Raport OPI o stanie otwartej nauki w Polsce

Wyniki badania Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) nie budzą wątpliwości. Potrzebujemy stworzenia krajowej polityki otwartego dostępu. Wyzwaniem jest nadal udostępnienie danych badawczych zgodnie z międzynarodowymi wymogami i ich zdeponowanie w repozytoriach, co wymaga profesjonalnej infrastruktury IT i obsługi specjalistów, którzy łączyliby umiejętności z zakresu IT oraz znajomość tematyki otwartej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Analiza stanu otwartej nauki w Polsce”!

26.02.2024
Они ушли

Zmarł prof. Jerzy Jarzębski

25 lutego po ciężkiej chorobie zmarł prof. Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gry w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

10.01.2024
Из жизни польского филолога

Nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Opublikowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wykaz został sporządzony na podstawie projektu opracowanego przez Komisję Ewaluacji Nauki (KEN) 29 czerwca 2023 roku. Tym samym – jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa – usunięto zmiany dotyczące czasopism naukowych, które nie zostały zaproponowane przez KEN w uchwale, a zostały dodane przez Ministra Edukacji i Nauki w 2023 roku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах