Полонистический бюллетень

Новость

Они ушли
Дата размещения: 24.08.2020

Zmarła Prof. Maria Janion

23 sierpnia 2020 roku zmarła Prof. Maria Janion, Mistrzyni pokoleń humanistów i badaczy literatury, autorka przełomowych i inspirujących publikacji, m.in. "Gorączki romantycznej" i "Niesamowitej Słowiańszczyzny".
Pogrzeb Profesor Marii Janion odbędzie się  4 września 2020 r. (piątek) o godzinie 12.00  na Powązkach Wojskowych. Pani Profesor zostanie pochowana w Alei Profesorskiej.

fot. Witek Orski

O jej śmierci poinformowała portal OKO.press jej przyjaciółka i uczennica, Kazimiera Szczuka: „Odeszła tak jak chciała – w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy”.

"Pani profesor Maria Janion była człowiekiem mądrym, sprawiedliwym i wiernym. Najlepiej jednak istotę i sens jej życia oddają dwa słowa: humanistka i nauczycielka. Obie te role pojmowała na sposób romantyczny, czyli że najważniejsze jest samokształcenie jako dążenie do własnej wolności - mówiła dziś w "Poranku Dwójki" Dorota Siwicka, prof. IBL PAN. 

https://oko.press/zmarla-prof-maria-janion-historyczka-literatury-krytyczka-literacka-wielka-humanistka/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1598208808

https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2570022,Dorota-Siwicka-Maria-Janion-uczyla-nas-by-zyc-wedle-wlasnych-marzen

http://janion.pl/

fot. Witek OrskiMaria Janion

Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy
Instytutu Badań Literackich PAN
 
z wielkim smutkiem żegnają
 
Profesor Marię Janion
 
Członkinię PAN i PAU,
Wieloletnią Pracowniczkę naszego Instytutu,
Wielką Badaczkę romantyzmu,
Wychowawczynię kilku pokoleń polskich humanistów.

Wraz ze śmiercią Profesor Marii Janion paradygmat romantyczny dobiegł kresu.

 

 


fot. Witek Orski


Żegnamy Panią Profesor Marię Janion, naszą Przewodniczkę. Prowadziła nas na nieutarte szlaki rozmów o romantyzmie. Uczyła wolności, wymagała odwagi, pracy i odpowiedzialności. Zawdzięczamy Jej wszystko.

Pracownia Literatury Romantycznej IBL PAN


 

Информация

Смотреть также

17.10.2020
Проект

DARIAH-CAMPUS - materiały dydaktyczne w otwartym dostępie

Zachęcamy do przetestowania nowej wyszukiwarki DARIAH-CAMPUS, grupującej materiały dydaktyczne w otwartym dostępie!

22.09.2020
Проект

Open Access Books Network

15 września 2020 r. zainaugurowano działanie Open Access Books Network - sieci utworzonej przez członków OAPEN, OPERAS, ScholarLed i SPARC Europe.

13.09.2020
Статьи и интервью

Apel Akademii Młodych Uczonych w sprawie ograniczenia budżetu Unii Europejskiej na badania naukowe

Akademia Młodych Uczonych apeluje do Prezesa Rady Ministrów oraz posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego o zdecydowaną obronę finansowania badań naukowych w budżecie Unii Europejskiej i podjęcie działań na rzecz jego zwiększenia. Jednocześnie zachęcamy do przyłączenia się do naszego apelu tych wszystkich, którzy rozumieją wagę badań naukowych dla rozwoju Polski i Europy oraz utrzymania ich pozycji w świecie.

16.08.2020
Стипендия

Program stypendialny Gaude Polonia 2021

Gaude Polonia to Program Stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczony dla twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Stypendysta otrzymuje stypenium miesięczne w wysokości 3500 zł brutto. Stypendia realizowane są od 1 lutego do 31 lipca każdego roku.

08.08.2020
Событие

15. Nagroda Literacka GDYNIA – festiwal Miasto Słowa

Tegoroczna edycja Miasta Słowa będzie wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie Nagrody Literackiej GDYNIA. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo. Wyjątkowo dużo będzie też premier i nowości wydawniczych, gościć będziemy między innymi: Manuelę Gretkowską, Mikołaja Grynberga, Katarzynę Nosowską, Zygmunta Miłoszewskiego, Dorotą Masłowską, Marka Niedźwieckiego czy Martę Dymek. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie występ zespołu Bisz/Radex.  Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах