O Biuletynie
KILKA SŁÓW O HISTORII
„Biuletyn Polonistyczny” był periodykiem wydawanym przez Instytut Badań Literackich PAN w latach 1958-1991, dostarczającym zbiorczej informacji o pracach z zakresu teorii i historii literatury polskiej znajdujących się w toku opracowywania, w druku, a także złożonych w redakcjach. Dodatkowo czwarty zeszyt w każdym roczniku przynosił rejestr podjętych prac. Podstawą do opracowania informacji była ogólnopolska ankieta polonistyczna, rozsyłana przez redakcję do wszystkich ośrodków naukowych w kraju oraz badaczy indywidualnych w kraju i za granicą.
Archiwalne numery "Biuletynu Polonistycznego" są dostępne w pełnotekstowej bazie polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych BazHum (bazhum.muzhp.pl).
W ciągu kilkunastu lat od zaprzestania wydawania „Biuletynu” Instytut Badań Literackich podejmował próby jego reaktywacji. Obecnie „Biuletyn Polonistyczny” istnieje w nowej, internetowej formie, zachowując jednak dawny charakter i poziom merytoryczny. Prac nad jego utworzeniem i rozwojem podjęło się powołane w październiku 2013 roku w IBL PAN Centrum Humanistyki Cyfrowej. "Biuletyn" powstaje we współpracy z Komitetem Nauk o Literaturze i Konferencją Polonistyk Uniwersyteckich.
W październiku 2014 Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przystąpiło do realizacji projektu "Biuletynu" od strony informatycznej.
W marcu 2016 roku "Biuletyn Polonistyczny" został oficjalnie wpisany do rejestru czasopism.
W 2017 roku uzyskał numer ISSN 2543-8328.
"Biuletyn Polonistyczny" znalazł się również wśród europejskich projektów cyfrowych promowanych przez European Association for Digital Humanities, prezentujące badania w dziedzinie humanistyki cyfrowej w Europie: https://eadh.org/projects/polish-literature-newsletter.
MIĘDZYINSTYTUCJONALNY ZESPÓŁ REDAKCYJNY
Reaktywacja „Biuletynu Polonistycznego” wymaga współredagowania portalu przez jednostki naukowe wyrażające chęć współpracy na zasadzie równorzędnych partnerów. Idea współtworzenia „Biuletynu” przez samych badaczy znalazła odzwierciedlenie w przyjętym przez nas modelu prac redakcyjnych. Redaktorzy-koordynatorzy, przyjmujący na siebie odpowiedzialność za uzupełnianie danych w obrębie swojego instytutu lub wydziału, aktualizują informacje, dotyczące w szczególności: wydarzeń, projektów naukowych, oferty edukacyjnej, ofert pracy i konkursów.
W dalszym ciągu zbierane są zgłoszenia od przedstawicieli instytucji gotowych współtworzyć „Biuletyn Polonistyczny”. Pierwsze szkolenie wprowadzające ich w zasady aktualizowania treści odbyło się w IBL PAN 10 kwietnia 2015 roku. Planowane są kolejne spotkania.
Lista instytucji partnerskich i współpracujących przy redagowaniu "Biuletynu Polonistycznego" >>
Rolą centralnej redakcji w IBL PAN jest opieka nad merytoryczną zawartością „Biuletynu”: rewizja nadesłanych informacji, wprowadzenie kolejnych przy wykorzystaniu dodatkowych źródeł informacji (m.in.zasobów instytutów badawczych, bibliotek wydziałowych i dziekanatów), czuwanie nad całościowym kształtem i spójnością "Biuletynu".
23 lutego 2016 roku IBL PAN i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych zawarło umowę ramową o współpracy przy wspólnych projektach dotyczących polonistyki zagranicznej, szczególnie przy rozwoju "Biuletynu Polonistycznego" jako platformy służącej środowisku polonistycznemu w kraju i za granicą.
RADA BIULETYNU POLONISTYCZNEGO
Patronat merytoryczny nad projektem sprawuje Rada „Biuletynu Polonistycznego”. Członkostwo w Radzie ma charakter honorowy.
Obecnie Rada liczy 15 członków:
1. dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH
2. dr hab. Tomasz Chachulski, prof. UKSW
3. dr Wojciech Hofmański (Uniwersytet Karola w Pradze)
4. prof. dr hab. Krzysztof Kłosiński (KNoLP)
5. prof. dr hab. Sławomir Kufel (Uniwersytet Zielonogórski)
6. prof. dr hab. Luigi Marinelli (Uniwersytet “La Sapienza” w Rzymie)
7. prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak (UZ)
8. prof. dr hab. Magdalena Popiel (UJ, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych)
9. prof. dr hab. Paweł Próchniak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
10. prof. dr hab. Renata Przybylska (Uniwersytet Jagielloński)
11. dr Dorota Siwicka (IBL PAN)
12. prof. dr hab. Marek Stanisz (Uniwersytet Rzeszowski)
13. prof. dr hab. Wojciech Tomasik (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) - Przewodniczący Rady
14. prof. dr hab. Anna Węgrzyniak (ATH w Bielsku-Białej)
PUBLIKACJE O "BIULETYNIE POLONISTYCZNYM" (wybór)
- K.Sierocka, „Biuletyn Polonistyczny”, „Kwartalnik Historii Prasy Polskiej” 1988, zesz. 27/4, s. 105-107;
- M.Wilczak, „Biuletyn Polonistyczny”. Jakich narzędzi pracy potrzebują humaniści? Zaproszenie do dyskusji. [Referat wygłoszony podczas Forum Młodych Dydaktyków-Badaczy Edukacji Polonistycznej w Nałęczowie, zorganizowanego w dniach 24-25.03.2014 przez KUL i IBE], [w:] Młoda dydaktyka polonistyczna, M.Fota, A.Poręba, S.J.Żurek (red), „Polonistyczne Badania Edukacyjne. Studia” 2, Norbertinum, Lublin 2014, s. 163-171.
- S.Pikula, M.Wilczak, „Biuletyn Polonistyczny” jako przestrzeń dialogu polonistów, [w:] Edukacja polonistyczna jako zobowiązanie. Powszechność i elitarność polonistyki, E.Jaskółowa, D.Krzyżyk, B.Niesporek-Szamburska, M.Wójcik-Dudek (red.), D. Jagodzińska, A.Zok-Smoła (współp.), Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2016, t. II, s. 203-209;
- M.Wilczak, „Biuletyn Polonistyczny” w przestrzeni społecznej – kierunki przemian , "Media i Społeczeństwo" 2020, nr 12, s. 39-51.
Uroczysta premiera "Biuletynu Polonistycznego" (20 października 2015 r. Pałac Staszica w Warszawie)
11 maja 2017 roku Zespół redakcyjny "Biuletynu Polonistycznego" rozpoczął cykl spotkań otwartych dla badaczy, studentów, uczniów i wszystkich zainteresowanych humanistyką cyfrową i rozwojem portalu BiuletynPolonistyczny.pl.
Podczas spotkań:
· omawiamy sposób działania, dostępne funkcjonalności, możliwości i perspektywy rozwoju "Biuletynu Polonistycznego",
· prezentujemy goszczący nas wydział/instytucję na przykładzie informacji zawartych w "Biuletynie Polonistycznym",
· przedstawiamy osobę Redaktora-koordynatora,
· zapraszamy Państwa do rozmowy, słuchamy uwag i odpowiadamy na pytania.
Projekt Instytutu Badań Literackich PAN i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego, realizowany we współpracy z Komitetem Nauk o Literaturze PAN i Konferencją Polonistyk Uniwersyteckich.
Wykonanie: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (http://www.pcss.pl). Prace realizuje Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy (http://dl.psnc.pl/).
Autorką logo, nawiązującego do identyfikacji wizualnej dawnego "Biuletynu Polonistycznego", jest Anna Światłowska.
Kontakt:
olga.zakolska@chc.ibl.waw.pl
mariola.wilczak@ibl.waw.pl
redakcja@biuletynpolonistyczny.pl