- z
- 5
Promowane
„Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej” | XXVI | 2020
Tytuł numeru: Errare humanum est. Błędy w badaniach humanistycznych, ich rodzaje i konsekwencje
XXVI numer „Napisu” gromadzi teksty z różnych dziedzin, począwszy od filozofów i historyków nauki, poprzez literaturoznawców, po edytorów, tekstologów i redaktorów, czerpiących przykłady z własnej praktyki. Artykuły poświęcone są takim tematom, jak pojmowanie istoty błędu i typologia omyłek naukowych, uproszczenia i przekłamania w badaniach biograficznych, rozmaite aspekty edytorstwa, rozumianego przede wszystkim jako szacunek dla źródeł i żmudna praca nad tekstem. Bogato reprezentowany jest również dział recenzji – specyficznego gatunku, którego zadanie wiąże się z oceną wartości i prawdziwości cudzej pracy: pochwałą osiągnięć autora książki i wskazaniem jego niedociągnięć.
„Dzieciństwo. Literatura i Kultura” | 2(1) | 2020
Tytuł numeru: Horror(y) dzieciństwa i dojrzewania / Tom 2 Nr 1 (2020)
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru czasopisma naukowego „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”, półrocznika wydawanego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego: https://www.journals.polon.uw.edu.pl/index.php/dlk/issue/view/37. Temat wydania to Horror(y) dzieciństwa i dojrzewania, a w środku można znaleźć dwanaście artykułów autorstwa polskich i zagranicznych badaczy oraz badaczek.
„Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” | 17(1) | 2020
Tytuł numeru: Tekstografie. Edytorskie przestrzenie tekstu i obrazu / Vol 17, No 1 (2020)
Prezentowanemu numerowi „Sztuki Edycji” patronuje ukute specjalnie na tę okazję określenie – tekstografie, którego wieloznaczność i swego rodzaju nieukonstytuowanie wydają się jednak dobrze harmonizować z mnogością zagadnień i wątków, problemów i możliwości zwyczajowo wiązanych z domeną książki. Po przewrocie wizualnym kwestie funkcjonowania tekstu i obrazu w graficznej przestrzeni książki w oczach badaczy skomplikowały się i otworzył się przy tym szereg nowych, wartych naświetlenia problemów, a wcześniejsza waloryzacja kultury popularnej w badaniach humanistycznych przyniosła zainteresowanie takimi odmianami książek wizualno-tekstowych, jak komiks czy powieść graficzna. Coraz bardziej rośnie także świadomość znaczenia wizualności projektów typograficznych, czyli semantyki typografii (dla której być może odległym źródłem jest klasyczna już dziś refleksja Marshalla McLuhana o medium jako przekazie). Równocześnie jako wyzwanie wciąż przed badaczami stoją tradycyjne problemy edytorskie, dotyczące chociażby adekwatnego do czasów najnowszych wydawania tekstów dawnych czy też transformacji wielowiekowej spuścizny tekstowej na nośniki cyfrowe. Tego typu różnorodne zagadnienia stały się płaszczyzną dla ubiegłorocznej konferencji naukowej zatytułowanej „Tekstografie”.
Ostatnio dodane
"Świat i Słowo" | 36(1 - w przygotowaniu) | 2021
Tytuł numeru: Popkulturowe życie nauki
Po latach traktowania po macoszemu historia i nauka (a zwłaszcza historia nauki) stały się niezwykle popularnym tematem, zaanektowanym przez szeroko pojętą popkulturę: od literatury faktu pisanej w sposób przystępny i „fajny”, przez spekulatywną fikcję literacką, po nowe media audiowizualne.
"Świat i Słowo" | 35(2) | 2020
Tytuł numeru: Mesjanizmy
Narracje mesjanistyczne, jeszcze niedawno chętnie i często kompromitowane, stanowią integralną część kultury europejskiej. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualne tendencje w polityce (choć nie tylko), trudno zaprzeczyć, że myślenie mesjanistyczne przeżywa nie całkiem nieoczekiwany renesans.
"Świat i Słowo" | 34(1) | 2020
Tytuł numeru: 100 sekund do północy
Pojęcie przyszłości ma bogatą przeszłość. Ludzkość od zawsze próbowała ją przewidywać i kontrolować; wielu artystów i pisarzy poświeciło jej swoje dzieła, tworząc utopijne i dystopijne wizje jutra. Nasi przodkowie zwracali się do wyroczni, lub wpatrywali się w gwiazdy z nadzieją, że przyszłość zostanie im objawiona. Dziś dysponujemy zupełnie innymi środkami, aby projektować przyszłość według naszych pragnień, a mimo to stoimy bezradni w obliczu zupełnie bezprecedensowych zagrożeń.
"Świat i Słowo" | 19(2) | 2012
Tytuł numeru: Małe miasta
Zgromadzone w tomie artykuły są wyjątkowo różne, wykorzystują rozmaite metody opisu przestrzeni. Bardzo trudno wskazać na cechę wspólną, wydaje się, że autorzy idealnie wpisują się w specyficzny eklektyzm definiujący małe organizmy miejskie. W artykułach przewijają się różne sposoby ujmowania i rozróżniania – od tych wykorzystujących konkretne dane statystyczne czy ustalenia wynikające z analizy źródeł historycznych do takich, które wskazują, że małe miasto to stan umysłu czy sposób obserwacji świata. Wskazują, że małe miasto w dużej mierze jest opowieścią o nim, jest próbą wpisania się w przestrzeń prywatną, której rozumienie możliwe (lub niemożliwe) jest wyłącznie na drodze dialogu. (Tomasz Bielak, Ewelina Gajewska, Tomasz Markiewka, Małe miasta - (nie)małe komplikacje..., w tomie niniejszym, s. 10)
"Świat i Słowo" | 10(1) | 2008
Tytuł numeru: Mała ojczyzna
Numer „Świata i Słowa”, który przedstawimy Czytelnikom, ma (...) charakter szczególny. Dotyczy przede wszystkim (tak ułożyły się teksty) „małej ojczyzny” nie jako metaforycznej kategorii opisu różnorodnych lokalnych przestrzeni kulturowych, ale konkretnego „tu” – teraz i wczoraj: obszaru Bielska-Białej oraz bliższych i dalszych okolic dwumiasta. To „mała ojczyzna” kolegium redakcyjnego pisma, znacznej części jego czytelników i przyjaciół, oraz instytucji wspierających nasz półrocznik finansowo (kiedyś Akademia Techniczno-Humanistyczna i Instytut Teologiczny, obecnie Książnica Beskidzka i Urząd Miasta Bielska-Białej). (Tomasz STĘPIEŃ, Renata JOCHYMEK, Mała ojczyzna, w tomie niniejszym, s. 16)
„Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo” | (10(13)) | 2020
Tytuł numeru: Agony
Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego rocznika „Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo”, który został poświęcony problematyce agonu literackiego.
„Tematy i Konteksty” | (9 (14) | 2019)
Tytuł numeru: Literatura w kręgu unijnych zbliżeń. W 450. rocznicę Unii Lubelskiej
Najnowszy numer czasopisma naukowego "Tematy i Konteksty" został poświęcony literaturze w kontekście "unijnych zbliżeń". Prezentuje bogatą panoramę kulturowych obrazów tego zjawiska.