Instytucje
- z
- 7
Wydział Studiów Rosyjskich, Środkowoeuropejskich i Środkowoazjatyckich 俄罗斯东欧中亚学院 SISU
Instytucja nadrzędna: Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych 上海外国语大学Historia Szanghajskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych rozpoczyna się w grudniu 1949 roku wraz z założeniem Szanghajskiej Szkoły Języka Rosyjskiego przy Wschodniochińskim Uniwersytecie Rewolucji Ludowej. Była to jedna z pierwszych szkół wyższych w Chinach dedykowanych nauczaniu języków obcych. Począwszy od roku 1994 uczelnia działa pod nazwą Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych. W ciągu 70 lat Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych przekształcił się ze szkoły języka rosyjskiego w multidyscyplinarny, międzynarodowy uniwersytet. Obecnie SUSM realizuje 3 narodowe dyscypliny kluczowe, 6 szanghajskich dyscyplin wiodących, 10 narodowych wyróżnionych specjalności oraz narodową platformę edukacyjną dla języków europejskich.
Katedra Polonistyki i Przekładu, Wydział Filologii i Dziennikarstwa VNU
Instytucja nadrzędna: Wołyński Uniwersytet Narodowy imienia Łesi UkrainkiWcześniej: Katedra Filologii Słowiańskiej
Instytut Slawistyki (Seminar für Slavistik), Wydział Lingwistyki Literaturo- i Kulturoznawstwa UR
Instytucja nadrzędna: Uniwersytet w RatyzbonieSlawistyka, z której w późniejszych latach wyłoniły się poszczególne filologie słowiańskie, w tym Filologia Polska, wchodziła w skład Wydziału Filozoficznego już od pierwszych lat istnienia Uniwersytetu w Ratyzbonie, założonego w 1962 roku, a rozpoczynającego działalność dydaktyczną w 1967 roku. Wówczas prowadzącym zajęcia naukowe na ówczesnej Filologii Słowiańskiej był profesor Karl-Heinz Pollok.
Ukraińsko-Polskie Międzynarodowe Centrum Edukacji i Nauki Państwowej Wyższej Uczelni "Donbaski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny" DN
Instytucja nadrzędna: Państwowa Wyższa Uczelnia "Donbaski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny"W grudniu 2020 na Donbaskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym otwarto Ukraińsko-Polskie Międzynarodowe Centrum Edukacji i Nauki z udziałem Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Jana Cichockiego.
Katedra Filologii Polskiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki LUNIF
Instytucja nadrzędna: Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki-
Sekcja Polonistyczna, Wydział Filologii (Facultad de Filología) UCM
Instytucja nadrzędna: Uniwersytet Complutense w MadrycieNajstarsza uczelnia Madrytu, Universidad Complutense cieszy się wielowiekową tradycją. Studia Slawistyczne zostały rozpoczęte w roku 1991 przez wielką postać, panią dr. hab. Gabrielę Makowiecką, urodzoną w Zakopanem. Od samego początku polish studies miały szczególną ważność, realizowano projekty badawcze związane z polsko-hiszpańskimi stosunkami literackimi.
Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej VDU
Instytucja nadrzędna: Uniwersytet Witolda Wielkiego (Vytauto Didžiojo universitetas)Pierwsza powojenna polonistyka w Wilnie założona w 1961 r. Obecnie są w niej realizowane 4-letnie polonistyczne studia pierwszego stopnia.
Katedra Językoznawstwa Ogólnego i Słowiańskiego, Narodowy Uniwersytet "Akademia Kijowsko-Mohylańska"
Katedra kształci filologów, specjalistów w dziedzinie językoznawstwa komparatywnego, historyczno-porównawczego i słowiańskiego. Równolegle zapewnia naukę praktycznego języka polskiego na poziomie A.1. dla studentów wszystkich wydziałów w ramach studiów licencjackich i magisterskich, w tym dla studentów historii w ramach Programu Warszawskiego.
Dział Języków Słowiańskich, Instytut Językoznawstwa im. Aleksandra Potebni UAN
Instytucja nadrzędna: Narodowa Akademia Nauk UkrainyDział Języków Słowiańskich w Instytucie Językoznawstwa jest jednostką naukową w składzie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, która powstała w r 1930. Dokładną informację o niej można znaleźć na stronie: http://www.inmo.org.ua/history.html.
Wydział Humanistyczny UŚ
Instytucja nadrzędna: Uniwersytet Śląski w KatowicachWydział Humanistyczny jest największym wydziałem Uniwersytetu Śląskiego zarówno pod względem liczby pracowników naukowych, jak i studentów kształcących się w trybie stacjonarnym.