Publikacje
Czasopisma
Promowane
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2024
Tytuł numeru: Okruchy świadectw. Napisy, inskrypcje, inicjały, glosy w kulturze
Z radością informujemy, że na stronie rocznika „Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej” (https://napis.edu.pl/2024/) został opublikowany 30 jubileuszowy numer „Napisu”: „Okruchy świadectw. Napisy, inskrypcje, inicjały, glosy w kulturze”. Jego tematem są funkcjonujące w literackiej i społecznej komunikacji intrygujące świadectwa przeszłości, takie jak inskrypcje, dedykacje, epigrafy, przybierające formę chociażby napisów nagrobnych, graffiti czy memów.
Dzieciństwo. Literatura i Kultura | 6(1) | 2024
Tytuł numeru: Dzieciństwo, dorastanie i technologia – wokół kultury (dla) pokolenia Z i generacji Alfa
W najnowszym numerze podejmujemy wieloaspektowy i w dużej mierze kontrowersyjny temat relacji między dzieciństwem i adolescencją a nowymi technologiami oraz mediami społecznościowymi w kontekście kultury (dla) młodych odbiorców i odbiorczyń.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXIX | 2023
Tytuł numeru: Pisane światłem. Fotografia – tekst i kontekst
Tematem numeru jest fotografia w dialogu z tekstem – ewolucja stosunku do fotografii i sposobów jej wykorzystania (począwszy od dziewiętnastowiecznego rozumienia jako medium dokumentacyjnego, traktującego „obraz jako dowód prawdy”, po dzisiejsze walory estetyczne, artystyczne i kreacyjne tej dziedziny sztuki, również przez ukazanie roli ikonograficznych tekstów kultury i ich wpływu na życie autorów, podmiotów/obiektów i odbiorców oraz rozmaite możliwości ich interpretacji), skomplikowane dzieje oraz przemiany relacji między fotografią (lub malarstwem, rysunkiem itd.) a pojęciami „prawdy faktów”, „fotograficznego realizmu”, „odzwierciedlenia rzeczywistości”.
Ostatnio dodane
Nowości wydawnicze
Promowane
Prace Literaturoznawcze 2024, nr 12
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Maurycy i Kamil Mochnaccy, Listy emigracyjne do rodziców (z dołączeniem listów Michała Podczaszyńskiego). 1832–1834
Autor/Redaktor: Agnieszka Markuszewska, Mirosław Strzyżewski
„Biografie trójki dozgonnych przyjaciół – Maurycego Mochnackiego, Kamila Mochnackiego i Michała Podczaszyńskiego – ilustrują trudne doświadczenie generacji młodych romantyków doby insurekcji listopadowej.
Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie. Konteksty kulturowe i literackie
Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie Konteksty kulturowe i literackie to najnowsza książka Doroty Kulczyckiej poświęcona obecności motywu Jana Pawła II w kulturze.
Ostatnio dodane
Český snář (sny roku 1979), Komentáře a hlasy k Českému snáři
Autor/Redaktor: Daniela Iwashita, Michal Kosák, Hana Kosáková, Petr Šámal, Ludvík Vaculík
Powieść Ludvíka Vaculíka Český snář (Sennik czeski) można czytać jako autentyczną wypowiedź dotyczącą kryzysu, w jakim znalazło się czeskie społeczeństwo, zmuszone do podporządkowania się totalitarnym normom. W swoim dziele Vaculík przekształca formę regularnych wpisów pamiętnikarskich prowadzonych od 22 stycznia 1979 r. do 2 lutego 1980 r. w oryginalną formę powieściową, w której znaczącą rolę odgrywa napięcie między prawdą a fikcją. Wydają wspólnie: Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR, nakladatelství Host
Moderní česká divadelní hra (1896–1945). Mezi textem a inscenací (slovník děl). Svazek I. a II.
Autor/Redaktor: Aleš Merenus
Obszerna publikacja leksykograficzna gromadząca podstawowe informacje na temat najważniejszych utworów dramatycznych (tekstów i ich inscenizacji), które wywarły znaczący wpływ na rozwój literatury i teatru oraz przyczyniły się do ukształtowania obrazu czeskiej kultury literackiej i teatralnej.
Szklany sufit języka. Trzynaście rozmów
Autor/Redaktor: Anna Frajlich-Zając, Sławomir Jacek Żurek
"Szklany sufit języka to trzynaście pogłębionych rozmów będących kroniką życia i twórczości poetki Anny Frajlich, dosłownie od jej narodzin aż do dnia dzisiejszego. Wszystko w nich jest szczegółowo przedstawione i precyzyjnie udokumentowane. To także fascynujące kompendium wiedzy literaturoznawczej, bogato ilustrowane fotografiami, z których wiele jest publikowanych po raz pierwszy". (Prof. Ronald Meyer, Columbia University)
Prace Literaturoznawcze 2023, nr 11
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Filologia Polska. Roczniki Naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego 2024
Autor/Redaktor: Marian Bugajski, Mirosława Szott
Miło jest mieć przywilej otwierania dziesiątego i tym samym niejako jubileuszowego numeru rocznika. Zarazem to może znakomita okoliczność, by dokonać kilku podsumowań, choć te najpewniej w większości pojawią się za rok, niemniej ważny drobiazg warto uwypuklić już teraz. Największym sukcesem, w odczuciu piszącego te słowa, jest nieprzerwane trwanie tytułu od dekady, mimo rozmaitych trudności. Nadto czasopismo systematycznie realizuje zadania nie tylko z zakresu wyzwań badawczych i ich prezentacji zgodnie z najnowszymi wymogami współczesności, ale także przyczynia się do integracji wielu środowisk – w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym czy także, aczkolwiek skromniej, europejskim, a nawet światowym. Wspólny mianownik tych zbliżeń stanowi oczywiście język, literatura, kultura, historia oraz polonistyka wreszcie – dziedzina chyba najbliższa dla większości publikujących na łamach zielonogórskiego periodyku Autorów. (fragment Słowa wstępnego)