Publications
Journals
Promoted
Zagadnienia Rodzajów Literackich | 65(4) | 2022
Tytuł numeru: Transmedialne narracje drugoosobowe /Transmedial Second-person Narratives
Od czasu głośnej Przemiany Butora teoria narracji usiłuje, ze zmienną intensywnością, skonceptualizować zjawisko narracji drugoosobowej. Uznawana jest ona zazwyczaj za formę eksperymentalną, nienaturalną, efemeryczną; nie doczekała się dotąd stałego miejsca w typologiach narratologicznych na prawach równych narracji w pierwszej i trzeciej osobie.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVIII | 2022
Tytuł numeru: Przestrzenie intymności
Najnowszy numer periodyku jest poświęcony odkrywaniu intymnego życia autorów wielu rodzajów egodokumentów, a także wątkom biograficznym utrwalonym w dziełach literackich.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2022
Tytuł numeru: Inscripton. An Anthology 1
Editors of "Inscription. Journal devoted to occasional and applied literature" is pleased to announce the online publication of the first part of the English-language translation series "Inscription. An anthology 1” – a selection of 13 articles from among 535 dissertations published in the yearbook in the years 1994–2021. They can be found on the pages of the Digital Repository of Scientific Institutes and "Inscription".
Recently added
New releases
Promoted
„Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej
Autor/Redaktor: Wojciech Stanisław Ligęza, Wisława Szymborska
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Obchodom Roku Szymborskiej towarzyszy wiele wspaniałych wydarzeń, a w ich centrum pozostaje to, co najważniejsze - poezja. 22 lutego na księgarskie półki trafił tom Wiersze wszystkie Wisławy Szymborskiej. Zbiór wierszy noblistki ukazał się nakładem wydawnictwa Znak.
Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka
Autor/Redaktor: Danuta Danek
Książka to studium psychoanalityczne wnikające w tragiczne dzieje rodzinne Zygmunta Krasińskiego i w powiązaną z nimi, szczególną więź emocjonalną między poetą a Delfiną Potocką. Więź ta ukazana jest w kontekście rozważań autorki nad swoistością psychologiczną zjawiska tzw. miłości romantycznej, którego świadectwa znajdujemy w literaturze romantycznej i w biografiach jej twórców, a także na ogólniejszym tle wnoszonych przez autorkę tez poszerzających dotychczasowe spojrzenie na romantyzm. Zawiera także problematykę edytorską.
Miasto potencjalne. Warszawa w latach 1945-1980 w wybranych utworach prozy polskiej
Autor/Redaktor: Piotr Prachnio
Publikacja została poświęcona powojennej Warszawie z lat 1945–1980 oraz temu w jaki sposób uobecniła się ona w wybranych utworach Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Mirona Białoszewskiego, Pawła Hertza, Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Konwickiego i Edmunda Niziurskiego.
Recently added
Maria Komornicka, Xięga poezji idyllicznej, oprac. Barbara Stelingowska
Xięga poezji idyllicznej Marii Komornickiej/Piotra Odmieńca Własta to pierwszy w całości opublikowany zbiór wszystkich rękopiśmiennych tekstów poetki powstałych w Grabowie w latach 1917-1927. 550-stronicowa Xięga zawiera 260 utworów opatrzonych aparatem krytycznym i Posłowiem. Ukazała się w Warszawie w 2023 roku, jej wydawcą jest Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika. Tom został sfinansowany dzięki staraniom i zaangażowaniu Rodu Komornickich.
Wizerunek wiedźmy w piśmiennictwie staropolskim XVI i XVII wieku
Autorka monografii, Sabina Kowalczyk, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na przejawach słowiańskich i chrześcijańskich wierzeń opisanych w dawnym piśmiennictwie, a także na staropolskich zielarstwie i przekazach dotyczących sytuacji ekstremalnych oraz dwudziestowiecznej autobiograficznej twórczości kobiet żyjących na terenie Warmii i Mazur.
Prace Literaturoznawcze 2022, nr 10
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" (40 pkt) powstało w 2013 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Prace aksjologiczne. Język - literatura - kultura, tom 3, 2022
Autor/Redaktor: Monika Katarzyna Kaczor, Piotr Jan Kładoczny
Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań. (...)
Mila Elin - Poezje i szkice o poezji
Poezje i szkice o poezji Mili Elin (ok. 1907 – ok. 1942) w opracowaniu redakcyjnym Sławomira Sobieraja to książka prezentująca cały obecnie znany dorobek literacki zapomnianej poetki awangardowej, blisko współpracującej z Tadeuszem Peiperem. Publikacja zawiera dwadzieścia wierszy i trzy eseje poświęcone twórczości autorów związanych z krakowską „Zwrotnicą”. Dodatkowym jej walorem jest aneks, w którym umieszczono niedrukowane wcześniej listy Elinówny do Juliana Przybosia. Utwory poprzedzono wstępem historycznoliterackim i opatrzono komentarzem filologicznym.