Publications
Journals
Promoted
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVIII | 2022
Tytuł numeru: Przestrzenie intymności
Najnowszy numer periodyku jest poświęcony odkrywaniu intymnego życia autorów wielu rodzajów egodokumentów, a także wątkom biograficznym utrwalonym w dziełach literackich.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2022
Tytuł numeru: Inscripton. An Anthology 1
Editors of "Inscription. Journal devoted to occasional and applied literature" is pleased to announce the online publication of the first part of the English-language translation series "Inscription. An anthology 1” – a selection of 13 articles from among 535 dissertations published in the yearbook in the years 1994–2021. They can be found on the pages of the Digital Repository of Scientific Institutes and "Inscription".
Schulz/Forum | (16) | 2020
Tytuł numeru: Schulz / Forum 16
Numer 16 czasopisma poświęcony jest biografiom Brunona Schulza (tym istniejącym i tym dopiero pomyślanym).
Recently added
New releases
Promoted
Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypancja kobiet w powojennej Polsce
Autor/Redaktor: Agnieszka Mrozik
Książka poświęcona jest polskim lewicowym intelektualistkom, polityczkom i działaczkom, które po drugiej wojnie światowej współtworzyły projekt socjalistycznej modernizacji kraju i emancypacji kobiet. Jednocześnie dotyczy ona nieobecności komunistek – lub ich specyficznej obecności – w historii kobiet i ruchu kobiecego w Polsce.
Siedem grzechów głównych w dyskusjach publicznych
Autor/Redaktor: Monika Katarzyna Kaczor
"Materiał zgromadzony przez Monikę Kaczor jest jedną z zalet opracowania, gdyż stanowi nie tylko podstawę do rozważań nad ważnymi, zaczerpniętymi z języka religijnego, pojęciami funkcjonującymi w przestrzeni publicznej, ale jednocześnie charakteryzuje uczestników sporów medialnych. [...]" (fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Mariana Bugajskiego)
Niesławne, pospolite, znikome. Robaki i owady w twórczości polskich wieszczów na tle tradycji literackiej
Monografia poświęcona została wyobrażeniom zoomorficznym w literaturze, koncentrując się na stworzeniach powszechnie określanych robakami i owadami. Przedstawienia zwierząt traktowane są tu jako motywy, symbole, znaki kulturowe (czasem pośredniczące w odczytaniu ludzkich losów), konstrukcje wyobraźni, elementy metafor, porównań i innych figur stylistycznych. Ponieważ cechą wyróżniającą takiego obrazowania jest powracanie, powtarzalność, duża częstotliwość występowania, dlatego wydaje się ono ważne i zasługujące na szczegółowe opracowanie. W literaturze granica między owadami a robakami nie jest tak wyraźna, jak w zoologii. Większość zwierząt potocznie zwanych „robakami” to larwalne postacie owadów. Zdarza się jednak, że nawet owad w stadium dojrzałym bywa nazywany „robakiem”. Wynika stąd konieczność uwzględnienia problemu nazewnictwa (w tekstach literackich ten sam bezkręgowiec może nosić różne nazwy — naukowe, zwyczajowe, ludowe, regionalne, wymyślone przez autora).
Recently added
Prace aksjologiczne. Język - literatura - kultura, tom 3, 2022
Autor/Redaktor: Monika Katarzyna Kaczor, Piotr Jan Kładoczny
Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań. (...)
Miasto potencjalne. Warszawa w latach 1945-1980 w wybranych utworach prozy polskiej
Autor/Redaktor: Piotr Prachnio
Publikacja została poświęcona powojennej Warszawie z lat 1945–1980 oraz temu w jaki sposób uobecniła się ona w wybranych utworach Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Mirona Białoszewskiego, Pawła Hertza, Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Konwickiego i Edmunda Niziurskiego.
Mila Elin - Poezje i szkice o poezji
Poezje i szkice o poezji Mili Elin (ok. 1907 – ok. 1942) w opracowaniu redakcyjnym Sławomira Sobieraja to książka prezentująca cały obecnie znany dorobek literacki zapomnianej poetki awangardowej, blisko współpracującej z Tadeuszem Peiperem. Publikacja zawiera dwadzieścia wierszy i trzy eseje poświęcone twórczości autorów związanych z krakowską „Zwrotnicą”. Dodatkowym jej walorem jest aneks, w którym umieszczono niedrukowane wcześniej listy Elinówny do Juliana Przybosia. Utwory poprzedzono wstępem historycznoliterackim i opatrzono komentarzem filologicznym.
Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski: LISTY. TOM II. 1931-1944
Autor/Redaktor: Ewa Głębicka
Opracowała, wstępem i przypisami opatrzyła Ewa Głębicka. Redakcja naukowa Andrzej Piotr Lesiakowski
„Schreiben über Frauenbeziehungen Konstellationen, Räume, Texte" (Pisać o związkach między kobietami. Konstelacje, przestrzenie, teksty) pod redakcją Moniki Bednarczuk (UwB) i Justyny Górny (UW)
https://filologia.uwb.edu.pl/aktualnosci/nowy-tom-w-wydawnictwie-z-ii-poziomu-w-ramach-rid-wspolredagowany-przez-badaczke-z-wydzialu-filologicznego-510.html