Scientific projects
Research projects
Promoted
Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii
Projekt Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii realizowany jest w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Lipsku od października 2020 do września 2021. Finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
11.05.2020„Dzieła zebrane” (cz. I) i „Listy zebrane” Elizy Orzeszkowej. Edycja krytyczna
Projekt „Dzieła zebrane” (cz. I) i „Listy zebrane” Elizy Orzeszkowej. Edycja krytyczna rozpoczyna edycję krytyczną utworów literackich autorki Nad Niemnem oraz kontynuuje serię jej korespondencji.
05.08.2019Shaping Interdisciplinary Practices in Europe (SHAPE-ID)
The Institute of Literary Research of the Polish Academy of Sciences (Warsaw) is one of the Partners in the ‘Shaping Interdisciplinary Practices in Europe’ (SHAPE-ID) project which has been awarded funding of €1.5m through European Commission’s Horizon 2020 programme. SHAPE-ID is the answer to the challenges of the modern world which ought to be approached through interdisciplinary and transdisciplinary research. The project will produce practical recommendations for the European Commission. These will be concerned with transdisciplinarity and interdisciplinarity in research, especially in social sciences and humanities. SHAPE-ID is coordinated by Trinity College, Dublin. Other partners institutions are based in Holland, Scotland, Switzerland and Italy.
Recently added
Granty z Narodowego Centrum Nauki dla dr hab. Moniki Bednarczuk i dr Sylwii Borowskiej-Szerszun
Czworo badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku zdobyło granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki. Na swoje projekty otrzymają w sumie ponad 930 tys. zł. Granty z Narodowego Centrum Nauki trafią do dr hab. Moniki Bednarczuk i dr Sylwii Borowskiej-Szerszun.
06.12.2020Estetyka ucieleśniona w przekładzie opisów krajobrazu – wyjazd konsultacyjny
Dr Beata Piecychna z Uniwersytetu w Białymstoku (Wydział Filologiczny) badać będzie, w jaki sposób człowiek rozumie i przetwarza język na przykładzie tłumaczenia literackich opisów krajobrazów. Interesuje ją proces ucieleśnienia doświadczenia estetycznego, czyli to, jakie reakcje wywołuje ono w układzie sensomotorycznym i postrzeżeniowym odbiorcy przekładu. Najważniejszą częścią projektu jest wyjazd naukowy do prestiżowego Max Planck Institute for Empirical Aesthetics we Frankfurcie nad Menem i konsultaje z Prof. Winfriedem Menninghausem (The Department of Language and Literature) oraz Prof. Davidem Poeppelem (The Neuroscience Department), którzy prowadzą pionierskie studia z pogranicza kognitywistyki, neurolingwistyki, percepcji multisensorycznej i estetyki.
17.02.2020Polonistyka otwarta
Celem projektu jest promocja języka i kultury polskiej wśród studentów i studentek polonistyk na świecie. Podstawą działań są webinaria o polskiej kulturze literaturze, historii i języku polskim adresowane przede wszystkim do studentów zagranicznych uczących się języka polskiego na poziomach od B1 wzwyż.
18.12.2019Początki języka polskiego i kultury religijnej w świetle średniowiecznych apokryfów Nowego Testamentu. Uniwersalne narzędzie do badań polskich tekstów apokryficznych
_______________________________________________
26.11.2019The status of translation in the polistystem of peripheral children’s literature: A comparison of Italian and Polish literatures
Nr projektu NN103398740
Doctoral and post-doctoral theses
Promoted
Leopold Tyrmand as an idol. Ways to create the author’s myth in popular culture of Polish People’s Republic
Popularność Tyrmanda, dziś i ponad pół wieku temu, nie jest związana z jakością artystyczną jego książek, ale z jego stylem życia i biografią. To styl życia dandysa, opisującego ukochane rodzinne miasto, Warszawę, zwalczającego komunizm elegancją minionej epoki i zamiłowaniem do jazzu.
09.04.2020Ciężar (nie)pamięci. Dyskurs traumy w narracjach wojennych trzeciego pokolenia
Tematem dysertacji jest analiza i interpretacja wybranych książek prozatorskich opublikowanych po 1989 roku przez pryzmat traumy i wiążących się z nią bolesnych wspomnień.
09.04.2020Dlaczego literaturoznawcy c(z)ytują kryminały? Schemat opowieści kryminalnej jako narzędzie teoretycznoliterackie
______________________
Recently added
Nowe spojrzenie na monstrum. Studium porównawcze postliterackich adaptacji filmowych powieści Frankenstein Mary Shelley z wytwórni Universal i Hammer
_______________________
09.04.2020Poietic and critical model of imagination in selected theories of aesthetics
_______________________
09.04.2020Troska Światowej Rady Kościołów o godność i prawa kobiet. Studium teologiczno-ekumeniczne
-------------------------------------
09.04.2020Warszawskie druki muzyczne wydane w latach 1875-1918, przechowywane w gdańskich bibliotekach
_______________________
09.04.2020In the Wyspianski spectrum. Stained-glass in the poetry of Young Poland – between a graphic allusion and a synthesis of aesthetic pursuits of the period
______________________________
Contests
Promoted
Staże zagraniczne NAWA i NCN
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki zapraszają do składania wniosków w programie umożliwiającym realizowanie zagranicznych staży doktorskich (NAWA PRELUDIUM BIS 1).
09.01.2021Nagroda imienia Iwana Wyhowskiego
Kapituła Nagrody im. Iwana Wyhowskiego ogłosiła nabór do Nagrody Głównej i Staży Naukowych. Nagroda pod honorowym patronatem Prezydenta RP ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą. Program finansowany jest solidarnie przez 25 polskich uniwersytetów
26.10.2020Narodowy Program Rozwoju Humanistyki 2020
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił dwa nabory wniosków w konkursie NPRH: 25 września 2020– 30 października 2020 oraz 21 grudnia 2020–31 stycznia 2021.
Recently added
Granty Interwencyjne NAWA
Ciągły nabór do programu Granty Interwencyjne NAWA trwa do końca 2020 roku. O dofinansowanie w ramach szybkiej ścieżki mogą walczyć projekty z wszystkich dziedzin nauki, wymagające wykonania badań niezwłocznie, także z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
26.10.2020Konkurs na dyplomy bronione przez internet
Parlament Studentów RP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na prace licencjackie/inżynierskie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie obronione w trybie zdalnym w 2020 roku.
20.07.2020Konkurs na polsko-litewskie projekty badawcze DAINA 2
Narodowe Centrum Nauki i agencja Research Council of Lithuania (RCL) zapraszają do składania wniosków na finansowanie badań podstawowych w dowolnym z 25 paneli NCN, w ramach działów: nauki humanistyczne, nauki społeczne i o sztuce, nauki ścisłe i techniczne, nauki o życiu.
14.06.2020Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – ERC Advanced Grant
Granty te wspierają najlepsze, innowacyjne projekty badawcze, przygotowane przez doświadczonych, samodzielnych naukowców o uznanym dorobku, mających już praktykę w kierowaniu zespołem. Adresatami projektów są naukowcy z liczącym się dorobkiem ostatnich 10 lat.
14.06.2020VI edycja Nagrody im. Pierwszego Rektora UŁ Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych – przedłużony termin nadsyłania prac
W związku z sytuacją epidemiczną termin zgłaszania prac i zgłoszeń został przedłużony do 30 czerwca 2020 roku. Prace mogą być przesyłane drogą elektroniczną na adres nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl