Научные проекты
Исследовательские проекты
Продвигаемое
Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii
To projekt realizowany na Uniwersytecie w Siedlcach, który udostępnia zdigitalizowane zasoby kultury w internecie, projekt, którego celem jest upowszechnianie wiedzy oraz popularyzacja w społeczeństwie sylwetek zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze, kulturze, społeczeństwie, a także w pamięci zbiorowej, również promowanie badań humanistycznych w otoczeniu zewnętrznym oraz wkładu polskich pisarek w dzieje regionu, kraju, w literaturę, kulturę, edukację, naukę, tradycję narodową, czy tożsamość.
15.05.2024Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz!
To projekt realizowany przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe wraz z partnerami, mający na celu profesjonalną modernizację strony internetowej Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz działania promocyjne i popularnonaukowe (w tym wykłady, warsztaty, podcasty/audycje), skierowane do młodzieży szkolnej, studentów i dorosłych (rodzice, pedagodzy, seniorzy), a także profesjonalistów (w tym obcokrajowców).
13.05.2024Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata
Konsekwencje psychologiczne i społeczne problemów współczesnego świata, w tym pandemii Covid-19 i wojen, wpłynęły na kształtowanie nowego podejścia do jednostki, mierzącej się z poczuciem społecznej izolacji, wykluczenia i osamotnienia, w świecie niejasnym, niezrozumiałym, wymagającym nadawania znaczeń na nowo. Na samotność szczególnie narażone są osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby młode. Towarzyszy temu wzrost świadomości ekologicznej i kształtowanie nowego podejścia wobec przyrody (jak chociażby wobec katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku), a także głębszy namysł nad usuwaniem barier technologicznych i architektonicznych. Wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego humanistów oraz rozpoznań już przez nich dokonanych pozwala szukać odpowiedzi na te problemy współczesności w skoncentrowaniu się na podmiotowości i indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczucia tożsamości oraz na poszanowaniu zasad otwartości (open access), dostępności (accessibility) i inkluzywności w otaczającym świecie.
Недавно добавленные
Gościnność w literaturze – gościnność literatury
W dniach 3–5 czerwca 2024 w Kazimierzu nad Wisłą odbyła się kolejna konferencja z cyklu, “Kolokwia Staropolskie”, którego tradycja liczy już 30 lat. Spotkanie zorganizowane zostało przez Pracownię Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Katedrę Historii i Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tym razem tematem obrad była staropolska gościnność.
16.06.2024Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego
Celem projektu jest rozwój kompetencji językowych studentów oraz kompetencji dydaktycznych lektorów i wykładowców języka polskiego jako obcego Uniwersytetu Łotewskiego z wykorzystaniem piosenek o Warszawie i Rydze w języku polskim.
16.11.2023Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka
Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka to projekt, którego celem jest zachęcenie studentów kierunków filologicznych, a także kandydatów na studia do zainteresowania się językiem polskim, polską kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej poezji polskiej.
03.11.2023Odkrywanie dziedzictwa: Krystyna Bednarczyk (1923–2011) – polska poetka współzałożycielka Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie
Projekt Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, realizowany w głównej mierze przez Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDeP) działający przy Związku, wykracza poza aspekt czysto badawczy. Jego celem jest zgłębienie wiedzy na temat emigracyjnego dziedzictwa Krystyny Bednarczyk oraz londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy, ale także utrwalenie dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz wśród społeczności lokalnej. Istotnym elementem projektu jest także promowanie wiedzy z zakresu tożsamości mniejszości etnicznych oraz roli kobiet w kulturze i społeczeństwie.
26.07.2023Donne in poesia: o europejski kanon współczesnej poezji kobiet 1989-2022
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na współczesną europejską poezję pisaną przez kobiety od 1989 roku do dnia dzisiejszego, w celu sporządzenia wstępnej mapy, której nadal brakuje w krajowym i międzynarodowym krajobrazie krytycznym. Naukowcy i naukowczynie specjalizujący się w różnych tradycjach językowych i literackich - portugalskiej, hiszpańskiej, włoskiej, greckiej, francuskiej, niemieckiej, polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej - zagłębią się w konteksty i kulturowe pola odniesienia w celu wstępnego rozpoznania najważniejszych kobiecych głosów poetyckich i porównają wyniki swoich badań w swoich dziedzinach.
Кандидатские и докторские диссертации
Продвигаемое
Leopold Tyrmand jako idol. Sposoby kreowania mitu twórcy w kulturze PRL
Popularność Tyrmanda, dziś i ponad pół wieku temu, nie jest związana z jakością artystyczną jego książek, ale z jego stylem życia i biografią. To styl życia dandysa, opisującego ukochane rodzinne miasto, Warszawę, zwalczającego komunizm elegancją minionej epoki i zamiłowaniem do jazzu.
09.04.2020Ciężar (nie)pamięci. Dyskurs traumy w narracjach wojennych trzeciego pokolenia
Tematem dysertacji jest analiza i interpretacja wybranych książek prozatorskich opublikowanych po 1989 roku przez pryzmat traumy i wiążących się z nią bolesnych wspomnień.
09.04.2020Dlaczego literaturoznawcy c(z)ytują kryminały? Schemat opowieści kryminalnej jako narzędzie teoretycznoliterackie
______________________
Недавно добавленные
Nowe spojrzenie na monstrum. Studium porównawcze postliterackich adaptacji filmowych powieści Frankenstein Mary Shelley z wytwórni Universal i Hammer
_______________________
09.04.2020Pojetyczny i krytyczny model wyobraźni w wybranych teoriach estetycznych
_______________________
09.04.2020Troska Światowej Rady Kościołów o godność i prawa kobiet. Studium teologiczno-ekumeniczne
-------------------------------------
09.04.2020Warszawskie druki muzyczne wydane w latach 1875-1918, przechowywane w gdańskich bibliotekach
_______________________
09.04.2020W spektrum Wyspiańskiego. Witraż w poezji Młodej Polski - między obrazową aluzją a syntezą dążeń estetycznych epoki
______________________________
Конкурсы
Продвигаемое
Monografie FNP
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyjmuje zgłoszenia w kolejnej edycji konkursu MONOGRAFIE FNP. W ramach działania możliwe jest uzyskanie finansowania wydania wyłanianych w konkursie, oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
24.04.2024Polsko-ukraińskie projekty naukowe 2024
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej zaprasza do udziału w czwartym konkursie DLA UKRAINY. Naukowcy z Ukrainy mogą nawiązać współpracę z polskimi badaczami i wspólnie zrealizować badania z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
24.04.2024Konkurs CLARIN-PL
Doktoranci i młodzi naukowcy mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez konsorcjum CLARIN-PL należącego do Europejskiej Infrastruktury Badawczej CLARIN (Common Language Resources and Technology Infrastructure).
Недавно добавленные
II Konkurs na Esej dla Uczniów Szkół Średnich
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu w Siedlcach ogłaszają II Konkurs na Esej dla Uczniów Szkół Średnich w wieku 15-20 lat z powiatów: siedleckiego, łosickiego, sokołowskiego, węgrowskiego, mińskiego, garwolińskiego, bialskiego i łukowskiego oraz miast Siedlce i Biała Podlaska.
11.03.2024Ulam NAWA
Celem Programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski na okres od 6 do 24 miesięcy wyróżniających się naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i działalność dydaktyczną.
11.03.2024Zawacka NAWA 2024/25
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków w Programie, którego celem jest pogłębienie międzynarodowej współpracy akademickiej poprzez przyjazdy studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz naukowców do polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, na podstawie umów międzynarodowych zawartych pomiędzy Polską a wskazanymi w ogłoszeniu krajami partnerskimi.
11.03.2024Konkurs Jednego Wiersza o Pióro Księżnej Aleksandry Ogińskiej
Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach zaprasza uczniów szkół średnich oraz studentów Uniwersytetu w Siedlcach do udziału w drugiej edycji Konkursu. Zadaniem uczestników jest napisanie jednego wiersza o dowolnej formie i tematyce.
27.02.2024Lektorzy NAWA
Diva Plavalaguna/Pexels