Полонистический бюллетень
Издательских новостей на сайте
Сортировать по

Продвигаемое

19.04.2025 Литературоведение

Prace Literaturoznawcze 2024, nr 12

Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

13.04.2025 Edycja źródeł

Maurycy i Kamil Mochnaccy, Listy emigracyjne do rodziców (z dołączeniem listów Michała Podczaszyńskiego). 1832–1834

Автор/Редактор: Agnieszka Markuszewska, Mirosław Strzyżewski

„Biografie trójki dozgonnych przyjaciół – Maurycego Mochnackiego, Kamila Mochnackiego i Michała Podczaszyńskiego – ilustrują trudne doświadczenie generacji młodych romantyków doby insurekcji listopadowej.

03.04.2025 Литературоведение

Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie. Konteksty kulturowe i literackie

Karol Wojtyła – Jan Paweł II w filmie Konteksty kulturowe i literackie to najnowsza książka Doroty Kulczyckiej poświęcona obecności motywu Jana Pawła II w kulturze.

Недавно добавленные

30.05.2025 Литературная история

Český snář (sny roku 1979), Komentáře a hlasy k Českému snáři

Автор/Редактор: Daniela Iwashita, Michal Kosák, Hana Kosáková, Petr Šámal, Ludvík Vaculík

Powieść Ludvíka Vaculíka Český snář (Sennik czeski) można czytać jako autentyczną wypowiedź dotyczącą kryzysu, w jakim znalazło się czeskie społeczeństwo, zmuszone do podporządkowania się totalitarnym normom. W swoim dziele Vaculík przekształca formę regularnych wpisów pamiętnikarskich prowadzonych od 22 stycznia 1979 r. do 2 lutego 1980 r. w oryginalną formę powieściową, w której znaczącą rolę odgrywa napięcie między prawdą a fikcją. Wydają wspólnie: Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR, nakladatelství Host

26.05.2025 Литературная история

Moderní česká divadelní hra (1896–1945). Mezi textem a inscenací (slovník děl). Svazek I. a II.

Автор/Редактор: Aleš Merenus

Obszerna publikacja leksykograficzna gromadząca podstawowe informacje na temat najważniejszych utworów dramatycznych (tekstów i ich inscenizacji), które wywarły znaczący wpływ na rozwój literatury i teatru oraz przyczyniły się do ukształtowania obrazu czeskiej kultury literackiej i teatralnej.

28.04.2025 Инне

Szklany sufit języka. Trzynaście rozmów

Автор/Редактор: Anna Frajlich-Zając, Sławomir Jacek Żurek

"Szklany sufit języka to trzynaście pogłębionych rozmów będących kroniką życia i twórczości poetki Anny Frajlich, dosłownie od jej narodzin aż do dnia dzisiejszego. Wszystko w nich jest szczegółowo przedstawione i precyzyjnie udokumentowane. To także fascynujące kompendium wiedzy literaturoznawczej, bogato ilustrowane fotografiami, z których wiele jest publikowanych po raz pierwszy". (Prof. Ronald Meyer, Columbia University)

19.04.2025 Литературоведение

Prace Literaturoznawcze 2023, nr 11

Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" jest rocznikiem (40 pkt., w bazie Scopus). Powstało w 2013 roku w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

04.03.2025 Литературоведение

Filologia Polska. Roczniki Naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego 2024

Автор/Редактор: Marian Bugajski, Mirosława Szott

Miło jest mieć przywilej otwierania dziesiątego i tym samym niejako jubileuszowego numeru rocznika. Zarazem to może znakomita okoliczność, by dokonać kilku podsumowań, choć te najpewniej w większości pojawią się za rok, niemniej ważny drobiazg warto uwypuklić już teraz. Największym sukcesem, w odczuciu piszącego te słowa, jest nieprzerwane trwanie tytułu od dekady, mimo rozmaitych trudności. Nadto czasopismo systematycznie realizuje zadania nie tylko z zakresu wyzwań badawczych i ich prezentacji zgodnie z najnowszymi wymogami współczesności, ale także przyczynia się do integracji wielu środowisk – w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym czy także, aczkolwiek skromniej, europejskim, a nawet światowym. Wspólny mianownik tych zbliżeń stanowi oczywiście język, literatura, kultura, historia oraz polonistyka wreszcie – dziedzina chyba najbliższa dla większości publikujących na łamach zielonogórskiego periodyku Autorów. (fragment Słowa wstępnego)

18.02.2025 Языкознание

Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze 2024: Słowo - forma, treść, użycie

Автор/Редактор: Magdalena Hawrysz, Magdalena Jurewicz-Nowak, Irmina Kotlarska

„Zielonogórskie Seminaria Językoznawcze” ukazują się od 2009 roku. Najnowszy tom Słowo - forma, treść, użycie został poświęcony pamięci Profesora Stanisława Borawskiego, wybitnego badacza dziejów używania języka, który był Inicjatorem tej serii wydawniczej.

18.02.2025 Языкознание

Cnoty główne w dyskusjach publicznych

Автор/Редактор: Monika Katarzyna Kaczor

Autorka stawia pytanie, o jakich cnotach mówią użytkownicy języka, kiedy dyskutują na temat moralności społecznej. „Trzeba zaznaczyć, że w dyskusjach słowo cnota prawie wcale nie występuje lub jest świadomie unikane przez biorących udział w debatach. Można również przypuszczać, że dyskutujący wiedzą, o czym mówią, gdy w swoich wypowiedziach nawiązują do trwałych sprawności moralnych osób, dobrych nawyków, których obecność lub potrzebę zauważają w przestrzeni społecznej. (…) Cnoty główne w dyskusjach publicznych zrodziły się z refleksji i bacznego śledzenia dyskusji publicznych, w których bierze się pod uwagę respektowanie lub pomijanie umiejętności, nawyku i dyspozycji do rozumnego czynienia dobra. W książce przywołuję programy telewizyjne, artykuły prasowe. Staram się nie oceniać ich, lecz jedynie za ich pomocą ukazuję dylematy, zalety moralne lub ich brak w dyskusjach, które mają charakter publiczny”. (fragment wstępu)

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах