Публикации
Журналы
Продвигаемое
Zagadnienia Rodzajów Literackich | 65(4) | 2022
Tytuł numeru: Transmedialne narracje drugoosobowe /Transmedial Second-person Narratives
Od czasu głośnej Przemiany Butora teoria narracji usiłuje, ze zmienną intensywnością, skonceptualizować zjawisko narracji drugoosobowej. Uznawana jest ona zazwyczaj za formę eksperymentalną, nienaturalną, efemeryczną; nie doczekała się dotąd stałego miejsca w typologiach narratologicznych na prawach równych narracji w pierwszej i trzeciej osobie.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | XXVIII | 2022
Tytuł numeru: Przestrzenie intymności
Najnowszy numer periodyku jest poświęcony odkrywaniu intymnego życia autorów wielu rodzajów egodokumentów, a także wątkom biograficznym utrwalonym w dziełach literackich.
Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej | | 2022
Tytuł numeru: Inscripton. An Anthology 1
Недавно добавленные
Издательские новинки
Продвигаемое
„Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej
Autor/Redaktor: Wojciech Stanisław Ligęza, Wisława Szymborska
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Obchodom Roku Szymborskiej towarzyszy wiele wspaniałych wydarzeń, a w ich centrum pozostaje to, co najważniejsze - poezja. 22 lutego na księgarskie półki trafił tom Wiersze wszystkie Wisławy Szymborskiej. Zbiór wierszy noblistki ukazał się nakładem wydawnictwa Znak.
Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka
Autor/Redaktor: Danuta Danek
Książka to studium psychoanalityczne wnikające w tragiczne dzieje rodzinne Zygmunta Krasińskiego i w powiązaną z nimi, szczególną więź emocjonalną między poetą a Delfiną Potocką. Więź ta ukazana jest w kontekście rozważań autorki nad swoistością psychologiczną zjawiska tzw. miłości romantycznej, którego świadectwa znajdujemy w literaturze romantycznej i w biografiach jej twórców, a także na ogólniejszym tle wnoszonych przez autorkę tez poszerzających dotychczasowe spojrzenie na romantyzm. Zawiera także problematykę edytorską.
Miasto potencjalne. Warszawa w latach 1945-1980 w wybranych utworach prozy polskiej
Autor/Redaktor: Piotr Prachnio
Publikacja została poświęcona powojennej Warszawie z lat 1945–1980 oraz temu w jaki sposób uobecniła się ona w wybranych utworach Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Mirona Białoszewskiego, Pawła Hertza, Marii Dąbrowskiej, Tadeusza Konwickiego i Edmunda Niziurskiego.
Недавно добавленные
Wizerunek wiedźmy w piśmiennictwie staropolskim XVI i XVII wieku
Autorka monografii, Sabina Kowalczyk, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na przejawach słowiańskich i chrześcijańskich wierzeń opisanych w dawnym piśmiennictwie, a także na staropolskich zielarstwie i przekazach dotyczących sytuacji ekstremalnych oraz dwudziestowiecznej autobiograficznej twórczości kobiet żyjących na terenie Warmii i Mazur.
Prace Literaturoznawcze 2022, nr 10
Czasopismo "Prace Literaturoznawcze" (40 pkt) powstało w 2013 roku z inicjatywy pracowników Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Prace aksjologiczne. Język - literatura - kultura, tom 3, 2022
Autor/Redaktor: Monika Katarzyna Kaczor, Piotr Jan Kładoczny
Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań. (...)
Mila Elin - Poezje i szkice o poezji
Poezje i szkice o poezji Mili Elin (ok. 1907 – ok. 1942) w opracowaniu redakcyjnym Sławomira Sobieraja to książka prezentująca cały obecnie znany dorobek literacki zapomnianej poetki awangardowej, blisko współpracującej z Tadeuszem Peiperem. Publikacja zawiera dwadzieścia wierszy i trzy eseje poświęcone twórczości autorów związanych z krakowską „Zwrotnicą”. Dodatkowym jej walorem jest aneks, w którym umieszczono niedrukowane wcześniej listy Elinówny do Juliana Przybosia. Utwory poprzedzono wstępem historycznoliterackim i opatrzono komentarzem filologicznym.
Maria Dąbrowska, Stanisław Stempowski: LISTY. TOM II. 1931-1944
Autor/Redaktor: Ewa Głębicka
Opracowała, wstępem i przypisami opatrzyła Ewa Głębicka. Redakcja naukowa Andrzej Piotr Lesiakowski