Публикации
Журналы
Продвигаемое
Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie | 23 (1) | 2023
Tytuł numeru: Praktyki edycji cyfrowych
Najnowszy numer „Sztuki Edycji” poświęcony jest praktykom edycji cyfrowych. Powstał pod redakcją Bartłomieja Szleszyńskiego, Konrada Nicińskiego, Agnieszki Szulińskiej, Anny Mędrzeckiej-Stefańskiej oraz Kajetana Mojsaka, członkiń i członków zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej.
Prace Filologiczne. Literaturoznawstwo | (13 (16)) | 2023
Tytuł numeru: Zaniedbane tropy
Serdecznie zapraszamy do lektury nowego numeru pt. Zaniedbane tropy. Zawiera on artykuły poświęcone tym figurom retorycznym, które nie doczekały się do tej pory należytych badań, a których opis często ogranicza się do mniej lub bardziej rozbudowanych informacji w podręcznikach. Z kolei w dziale Pożytki filologiczne dominuje Karol Irzykowski. W 150. rocznicę urodzin wielkiego krytyka przybliżamy jego działalność międzywojenną.
Zagadnienia Rodzajów Literackich | 65(4) | 2022
Tytuł numeru: Transmedialne narracje drugoosobowe /Transmedial Second-person Narratives
Od czasu głośnej Przemiany Butora teoria narracji usiłuje, ze zmienną intensywnością, skonceptualizować zjawisko narracji drugoosobowej. Uznawana jest ona zazwyczaj za formę eksperymentalną, nienaturalną, efemeryczną; nie doczekała się dotąd stałego miejsca w typologiach narratologicznych na prawach równych narracji w pierwszej i trzeciej osobie.
Недавно добавленные
Издательские новинки
Продвигаемое
Promocja języka polskiego
Publikacja jest niezwykle ciekawym podsumowaniem czterech dotychczasowych edycji progamu Promocja Języka Polskiego, które przedstawiają jego założenia, dane statystyczne oraz wyniki ewaluacji przeprowadzonej wśród koordynatorów projektów. Czytelnik znajdzie tu wiele cennych informacji na temat zrealizowanych projektów, takich jak: Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii - promującym wybrane dzieła literatury, języka i kultury polskiej; Geopolonistyka - przybliżającym historię badań nad językiem polskim i literaturą polską, a także opowiadającym o instytucjach prowadzących dydaktykę i badania polonistyczne, oraz o związanych z nimi badaczach, nauczycielach i studentach; czy Dziedzictwo Jagiellonów bedący płaszczyzną dialogu między Polską a Finlandią o charakterze zarówno naukowym jak i popularyzatorskim, prowadzonym w formie wykładów, lekcji, pokazów, warsztatów multimedialnych i wideoklipów. (z opisu Wydawcy)
Historia mówiona: geneza, rozwój, koncepcje
Autor/Redaktor: Damian Gocół
Publikacja jest przewodnikiem po nurtach badań nad historią mówioną.
Język w epoce antropocenu: ujęcie ekolingwistyczne
Autor/Redaktor: Magdalena Steciąg
Językoznawstwo jako dyscyplina naukowa było w swej długiej historii sytuowane głównie w obrębie humanistyki, ale traktowano je czasem jako naukę ścisłą, a czasem przynależną przyrodoznawstwu.
Недавно добавленные
29 podejrzanych
"29 podejrzanych" to pokłosie projektu realizowanego w ramach zajęć z twórczego pisania przez 30 studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego pod opieką prof. Moniki Kaczor. (fragment recenzji)
200 sposobów jak skutecznie przygotować uczniów do egzaminu GCSE. Przewodnik metodyczny do podręcznika "Język, tożsamość, kultura wśród młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii"
Autor/Redaktor: Katarzyna Duda, Dorota Hrycak-Krzyżanowska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Przedstawiamy Państwu przewodnik metodyczny dla nauczycieli do podręcznika Język, tożsamość, kultura. Wśród młodzieży polonijnej w Wielkie Brytanii, zatytułowany 200 sposobów, jak skutecznie przygotować uczniów do egzaminu GCSE.
Język, tożsamość, kultura wśród młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii. Podręcznik przygotowujący do egzaminu GCSE z języka polskiego
Autor/Redaktor: Katarzyna Duda, Dorota Hrycak-Krzyżanowska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Zapraszamy do korzystania z podręcznika przygotowującego do egzaminu GCSE z języka polskiego.
„Ryby, żaby, raki” czy „Rupaki”? Złota dziesiątka poezji polskiej na lekcjach języka polskiego jako obcego/drugiego
Autor/Redaktor: Samanta Busiło, Katarzyna Duda, Marta Koperska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Zapraszamy do korzystania z darmowych materiałów do nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego.
Z troski o Rzeczpospolitą. Wybrane kazania staropolskie i oświeceniowe. Edycja tekstów
Autor/Redaktor: Marek Skwara
Tom zawiera wybór kazań staropolskich i oświeceniowych oprac. przez Marka Skwarę.