Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

Дата размещения: 14.07.2024

Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii

Учреждения:
Uniwersytet w Siedlcach (Руководящий инстанция)
Местность:
Siedlce
Области:
Studia edytorsko-filologiczne, słownikowo-encyklopedyczne, dokumentacyjno-bibliograficzne | Historia literatury oraz krytyka i interpretacja literacka | Archeologia | Literaturoznawstwo | Historia

To projekt realizowany na Uniwersytecie w Siedlcach, który udostępnia zdigitalizowane zasoby kultury w internecie, projekt, którego celem jest upowszechnianie wiedzy oraz popularyzacja w społeczeństwie sylwetek zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze, kulturze, społeczeństwie, a także w pamięci zbiorowej, również promowanie badań humanistycznych w otoczeniu zewnętrznym oraz wkładu polskich pisarek w dzieje regionu, kraju, w literaturę, kulturę, edukację, naukę, tradycję narodową, czy tożsamość.

Na kolekcję składają się biogramy, archiwalne zdjęcia, zapomniana lub nieznana twórczość, czy inne informacje, świadczące o ważnym miejscu pisarek w historii literatury polskiej. Zdigitalizowane zasoby kolekcji nie tylko odkrywają utraconą i zapomnianą historię literatury, ale także pośrednio świadczą o życiu codziennym tych kobiet. Kolekcja upowszechnia i promuje twórczość literacką, opracowania literackie, artykuły i recenzje, adaptacje i przekłady, tłumaczenia, dokumenty osobiste, w których odnajdziemy informacje o postawach patriotycznych, obywatelskich przedstawianych z perspektywy dziejów regionalnych i ogólnokrajowych.

W kolekcji opracowywane są wizerunki polskich literatek, pochodzących z XIX i XX, m.in.: Faustyny Morzyckiej - popularnie zwanej Siłaczką lub Nałęczowską Siłaczką, o której mówi się i pisze w związku z działalnością Stefana Żeromskiego w Nałęczowie w latach 1890-1892 oraz 1905-1908, jej matki Marii Obuchowskiej-Morzyckiej, Marii Szpyrkówny - również reportażystki, publicystki, autorki utworów obyczajowych i okultystycznych, czy Aurelii Wyleżyńskiej - propagatorki polskiej kultury, autorki wielu artykułów o kobiecie, edukacji, kulturze.

Realizowany projekt zespołowy nie jest inicjatywą zamkniętą. Stopniowo poszerzamy bazę, przeszukujemy archiwa, biblioteki, czasopisma czy publikacje, odnajdujemy nowe, nieznane czy zapomniane nazwiska, fakty, utwory i umieszczamy je na stronie – podkreśla dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni, pomysłodawczyni i kierownik merytoryczny projektu.

Kolekcję można oglądać pod linkiem:

https://zapomnianepisarkipolskie.uws.edu.pl/

można też śledzić działania na fb.

Информация

Дата размещения:
14 июля 2024; 09:48 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
14 июля 2024; 09:48 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

25.08.2022

Polska i ukraińska proza kobieca okresu międzywojennego – perspektywa modernizmu (środkowo)europejskiego

Projekt realizowany w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 2014-2017 nabrał dziś szczególnego znaczenia, wykraczającego poza wymiar czysto naukowy: służy nie tylko poznaniu niezbadanych wcześniej związków między literaturą tworzoną po I wojnie światowej przez pisarki polskie i ukraińskie, ale także dialogowi polsko-ukraińskiemu i upowszechnieniu wiedzy na rzecz równości płci, problemów tożsamości oraz kobiecości.

18.05.2021

#PolskaHumanistykaCyfrowa || Warszawa - Atlas Zagłady

Celem projektu było stworzenie kolekcji cyfrowej przekazującej wiedzę o Warszawie okupacyjnej, o doświadczeniu getta warszawskiego i szerzej – o doświadczeniu zagłady. Źródła zaliczane do kategorii dokumentu osobistego (takie jak dzienniki, pamiętniki czy listy) oraz wyniki badań z różnych dziedzin (historii, literaturoznawstwa i antropologii) zostały wykorzystane do stworzenia interaktywnych map, pełniących rolę narzędzia narracyjnego.

18.12.2016

Przestrzenie Henryka Sienkiewicza

O Dekadach Henryka Sienkiewicza

17.10.2015

Spojrzenia z ukosa…. Kultura i literatura rosyjska oczami Polaków (na materiale czasopism polskich okresu międzywojennego). Opracowanie bibliograficznej internetowej bazy danych wraz z kolekcją wybranych publikacji pełnotekstowych

W ramach projektu powstał zespół badawczy zajmujący się studiami nad polsko-rosyjskimi kontaktami kulturalnymi okresu międzywojennego. Celem projektu było odtworzenie i analiza dominujących w okresie międzywojennym paradygmatów narracji o stosunkach polsko-rosyjskich, wychodząca poza najpopularniejsze, a motywywane emocjonalnie kategorie rusofilii/rusofobi. Ostatecznym wynikiem prac jest internetowa baza danych o zawartości czasopism międzywojennych dotyczącej problematyki rosyjskiej oraz antologia najciekawszych tekstów z tego okresu dotyczących tematu.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах