Исследовательский проект
Odkrywanie dziedzictwa: Krystyna Bednarczyk (1923–2011) – polska poetka współzałożycielka Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie
Projekt Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, realizowany w głównej mierze przez Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDeP) działający przy Związku, wykracza poza aspekt czysto badawczy. Jego celem jest zgłębienie wiedzy na temat emigracyjnego dziedzictwa Krystyny Bednarczyk oraz londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy, ale także utrwalenie dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz wśród społeczności lokalnej. Istotnym elementem projektu jest także promowanie wiedzy z zakresu tożsamości mniejszości etnicznych oraz roli kobiet w kulturze i społeczeństwie.
Innowacyjny projekt “Odkrywanie dziedzictwa: Krystyna Bednarczyk - polska poetka i współzałożycielka Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie" ma na celu pogłębienie wiedzy na temat dziedzictwa Krystyny Bednarczyk, w tym jej pionierskiej lecz wciąż mało znanej pracy w dziedzinie edytorstwa artystycznego. Realizowany będzie w różnych przestrzeniach: tradycyjnej, wirtualnej oraz hybrydowej (technologia AR). Komponenty badawcze, społeczne i edukacyjne stanowią integralną część projektu, który wpisuje się w szerszą problematykę zrozumienia wpływu kobiet z mniejszości etnicznych na dziedzictwo kulturowe Wielkiej Brytanii. Istotny elementem działań projektowych jest podkreślenie wpływu Poetyki na polską społeczność i krajobraz kulturowy zarówno Wielkiej Brytanii, jak i powojennej Polski.
Projekt inicjuje sympozjum z okazji stulecia urodzin Krystyny Bednarczyk (18-19 listopada 2023 roku), a następnie będzie rozwijany przez kolejny rok w formacie hybrydowym, zarówno w Londynie, jak i na platformach wirtualnych. W ramach projektu odbędzie się międzynarodowe spotkanie naukowców oraz warsztaty artystyczne, powstaną archiwa mówione oraz artykuły naukowe. Projekt zakłada także stworzenie fizycznej i wirtualnej mapy, identyfikującej londyńskie lokalizacje związane z działalnością Krystyny Bednarczyk. Dodatkowo, planowana jest organizacja wycieczki z przewodnikiem, wykorzystująca elementy interaktywne z użyciem AR, które połączą fizyczne lokalizacje w Londynie z treściami generowanymi komputerowo. Projekt rozszerza swój zasięg edukacyjny poprzez spotkania online, skierowane do młodszych pokoleń osób zainteresowanych wielokulturowym dziedzictwem Wielkiej Brytanii.
O grantodawcy
The National Lottery Heritage Fund jest największym fundatorem zadań z zakresu dziedzictwa kulturowego i narodowego Wielkiej Brytanii. Wizją National Lottery Heritage Fund jest docenianie dziedzictwa, dbanie o nie i utrzymywanie go dla wszystkich, teraz i w przyszłości, zgodnie z planem strategicznym Heritage 2033.
Информация
Начало событияСвязанное с проектом
Oficyna Bednarczyków i Feliks Topolski: artyści pod Arkadami Waterloo. Wycieczka z przewodnikiem
Zapraszamy na krótką wycieczkę z polską sztuką i historią emigracji prezentowanych na tle dynamicznego i tętniącego życiem Londynu. To dwujęzyczne wydarzenie organizowane jest przez Ośrodek Badań nad Polskim Dziedzictwem Emigracyjnym w Londynie i Blue Point Art Gallery London. Zapraszamy na serię interesujących rozmów. Dowiedz się, w jaki sposób społeczna odpowiedzialność badań akademickich, humanistyka cyfrowa i interdyscyplinarność mogą przyczynić się do postrzegania wkładu polskiej społeczności w krajobraz kulturowy Londynu.
Krystyna Bednarczyk i Jej Oficyna
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDeP) Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie (ZPPnO) we współpracy z University College London School of Slavonic and East European Studies (UCL SSEES) oraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO) zapraszają serdecznie na międzynarodowe Sympozjum poświęcone życiu i twórczości Krystyna Bednarczyk.
Смотреть также
Norwid w Wielkiej Brytanii
Cyprian Norwid okazał się nieoczekiwanym wyzwaniem – i wezwaniem – dla literatury i kultury polskiej. Mimo ponad stuletnich wysiłków czytelniczych oraz interpretacyjnych nie został do końca zdefiniowany jako człowiek i artysta; co więcej: w wielu aspektach jest dla nas nadal zagadką. W głównym kręgu naszych zainteresowań pozostają, najogólniej mówiąc, trzy perspektywy ukazujące Norwida jako człowieka, twórcę oraz emigranta.
Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata
Konsekwencje psychologiczne i społeczne problemów współczesnego świata, w tym pandemii Covid-19 i wojen, wpłynęły na kształtowanie nowego podejścia do jednostki, mierzącej się z poczuciem społecznej izolacji, wykluczenia i osamotnienia, w świecie niejasnym, niezrozumiałym, wymagającym nadawania znaczeń na nowo. Na samotność szczególnie narażone są osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby młode. Towarzyszy temu wzrost świadomości ekologicznej i kształtowanie nowego podejścia wobec przyrody (jak chociażby wobec katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku), a także głębszy namysł nad usuwaniem barier technologicznych i architektonicznych. Wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego humanistów oraz rozpoznań już przez nich dokonanych pozwala szukać odpowiedzi na te problemy współczesności w skoncentrowaniu się na podmiotowości i indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczucia tożsamości oraz na poszanowaniu zasad otwartości (open access), dostępności (accessibility) i inkluzywności w otaczającym świecie.
Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ
Совместный проект «Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ» (н-р. PPI/NPZ/2018/1/00065) предусматривал действия опирающиеся на активном сотрудничестве Партнёров и использования их потенциалов. Идеей проекта было использование современных цифровых маркетинговых стратегий и междисциплинарных инструментов с целью продвижения учебно-исследовательской деятельности ИЛИ ПАН (IBL PAN), ФГУ УКСВ (IFP WNH UKSW), а в будущем – также других национальных и зарубежных полонистик, охваченных «Геополонистикой», которая была учреждена по инициативе Проф. Магдалены Попель (Председателя Международной ассоциации полонистических институтов).
Shaping Interdisciplinary Practices in Europe (SHAPE-ID)
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk jest jednym z wykonawców projektu „Shaping Interdisciplinary Practices in Europe” (SHAPE-ID), który otrzymał 1,5 mln euro finansowania od Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.