Исследовательский проект
Norwid w Wielkiej Brytanii
Cyprian Norwid okazał się nieoczekiwanym wyzwaniem – i wezwaniem – dla literatury i kultury polskiej. Mimo ponad stuletnich wysiłków czytelniczych oraz interpretacyjnych nie został do końca zdefiniowany jako człowiek i artysta; co więcej: w wielu aspektach jest dla nas nadal zagadką. W głównym kręgu naszych zainteresowań pozostają, najogólniej mówiąc, trzy perspektywy ukazujące Norwida jako człowieka, twórcę oraz emigranta.
Celem interdyscyplinarnego projektu, realizowanego przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) i Polski Uniwersytet Na Obczyźnie (PUNO), jest przeprowadzenie rekonesansu dotyczącego recepcji twórczości Cypriana Norwida w Wielkiej Brytanii. Badanie obejmuje wpływ dziedzictwa poety na twórców emigracyjnych po II wojnie światowej oraz obecnie, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska polonijnego w Londynie. Zespół badawczy koncentrować się będzie na różnych aspektach obecności pism Norwida oraz jego twórczości plastyczne wśród emigracyjnych twórców.
Główne metody badawcze stosowane podczas realizacji projektu to: studium przypadku, badania archiwalne oraz badania recepcji dzieł Norwida w środowisku polonijnym (wywiady, ankiety, badania jakościowe metodami mieszanymi, metoda holistyczna). Ponadto, projekt zakładał włączenie do badań podstawowych elementów humanistyki cyfrowej oraz komponentu dydaktycznego i społecznego jako form badań w działaniu.
Rozpoczęcie projektu w 2021 roku zbiegło się w czasie z 200-leciem urodzin poety oraz obchodami Roku Norwidowskiego w Polsce, co wspomaga integrację londyńskiego oraz polskiego środowiska naukowego.
Główne zadania projektowe:
➤ podjęcie badań indywidualnych w określonym przez projekt zakresie przez członków zespołu
➤organizacja międzynarodowej konferencji naukowej (we współpracy z Uniwersyetetem Warszawskim)
➤ wystawa szkiców Norwida w wirtualnej Galerii 3D Blue Point Art
➤ organizacja wydarzeń kulturalno-społecznych dla środowisk polonijnych w oparciu o twórczość Norwida
➤ realizacja etiud filmowych na temat Norwida w Londynie
➤ spotkania z młodzieżą na temat twórczości Poety
➤ publikacje zbierające i ogłaszajace wyniki badań projektowych (wydania monograficzne, wieloautorskie)
Żródło finansowania: The De Brzezie Lanckoronski Foundation (London, GB, DBLF/2021/22)
Информация
Jej praca w obszarze zdrowia publicznego i edukacji obejmuje seksuologię, poradnictwo rodzinne i mediacje sądowe, w tym zainicjowanie centrum kryzysowego w Londynie, aby pomóc osobom i partnerom w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych. Wśród jej zainteresowań badawczych znajduje się wykorzystanie nowych technologii, takich jak VR, do zdalnego uczenia się.
Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDEP) przy ZPPnO,
ORCID: 0000-0001-5993-536X
Начало событияСвязанное с проектом
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Norwid - szkice z lat 1844-1863 / wirtualna wystawa w Blue Point Art Gallery w Londynie
Blue Point Art Gallery London (Culture Lab Foundation – Polski Uniwersytet na Obczyźnie) serdecznie zaprasza na wernisaż wirtualnej wystawy “Norwid – szkice”. Spotkanie na platformie ZOOM otwierające całoroczną wirtualną wystawę prac Norwida w ramach inauguracji Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii poprowadzą: Eliza Kącka, Justyna Gorzkowicz oraz Karol Samsel.
Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin poety-emigranta
Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) ma zaszczyt zaprosić na inaugurację Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii 9 kwietnia 2021 roku (w piątek o godz 18.00 czasu londyńskiego / 6 pm). W ramach całorocznych spotkań polonijnych, których zadaniem jest wspólne uczczenie dwusetlecia urodzin poety, odbędzie się szereg wydarzeń kulturalno-naukowych we współpracy z instytucjami z Wielkiej Brytanii oraz Polski.
Смотреть также
Odkrywanie dziedzictwa: Krystyna Bednarczyk (1923–2011) – polska poetka współzałożycielka Oficyny Poetów i Malarzy w Londynie
Projekt Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, realizowany w głównej mierze przez Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej (OBeDeP) działający przy Związku, wykracza poza aspekt czysto badawczy. Jego celem jest zgłębienie wiedzy na temat emigracyjnego dziedzictwa Krystyny Bednarczyk oraz londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy, ale także utrwalenie dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz wśród społeczności lokalnej. Istotnym elementem projektu jest także promowanie wiedzy z zakresu tożsamości mniejszości etnicznych oraz roli kobiet w kulturze i społeczeństwie.
Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata
Konsekwencje psychologiczne i społeczne problemów współczesnego świata, w tym pandemii Covid-19 i wojen, wpłynęły na kształtowanie nowego podejścia do jednostki, mierzącej się z poczuciem społecznej izolacji, wykluczenia i osamotnienia, w świecie niejasnym, niezrozumiałym, wymagającym nadawania znaczeń na nowo. Na samotność szczególnie narażone są osoby starsze i niepełnosprawne, ale także osoby młode. Towarzyszy temu wzrost świadomości ekologicznej i kształtowanie nowego podejścia wobec przyrody (jak chociażby wobec katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku), a także głębszy namysł nad usuwaniem barier technologicznych i architektonicznych. Wykorzystanie dostępnego zaplecza badawczego humanistów oraz rozpoznań już przez nich dokonanych pozwala szukać odpowiedzi na te problemy współczesności w skoncentrowaniu się na podmiotowości i indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczucia tożsamości oraz na poszanowaniu zasad otwartości (open access), dostępności (accessibility) i inkluzywności w otaczającym świecie.
Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ
Совместный проект «Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ» (н-р. PPI/NPZ/2018/1/00065) предусматривал действия опирающиеся на активном сотрудничестве Партнёров и использования их потенциалов. Идеей проекта было использование современных цифровых маркетинговых стратегий и междисциплинарных инструментов с целью продвижения учебно-исследовательской деятельности ИЛИ ПАН (IBL PAN), ФГУ УКСВ (IFP WNH UKSW), а в будущем – также других национальных и зарубежных полонистик, охваченных «Геополонистикой», которая была учреждена по инициативе Проф. Магдалены Попель (Председателя Международной ассоциации полонистических институтов).
Shaping Interdisciplinary Practices in Europe (SHAPE-ID)
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk jest jednym z wykonawców projektu „Shaping Interdisciplinary Practices in Europe” (SHAPE-ID), który otrzymał 1,5 mln euro finansowania od Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020.