Nowość wydawnicza
Pamięć rysunku. Szkice plastyczne Cypriana Norwida
Pamięć rysunku. Szkice plastyczne Cypriana Norwida – to próba przybliżenia osobowości twórczej wyjątkowego artysty. Asumpt do tej refleksji dały szkice Norwida wyselekcjonowane ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Oprócz [...] wprowadzenia – krótkiego stanu wiedzy o działalności plastycznej poety – w skład publikacji, którą oddajemy w ręce Czytelnika, wchodzą: katalog – z wyborem prac Norwida w aranżacji Jarosława Soleckiego oraz teksty interpretacyjne, kulturowo-antropologiczne Karola Samsela oraz Elizy Kąckiej. Do tego dołączone zostały bibliografia oraz spis ilustracji.
Znajdujące się w głównym module reprodukcje oprawionych prac Norwida stanowią wizualny zapis wystawy, której wernisaż odbył się 9 kwietnia 2021 r. w 3D Blue Point Art Gallery London w ramach inauguracji Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii. Dwadzieścia trzy prace (w tym dwie grafiki) pochodzące z lat 1838–-1863 zostały wyeksponowane w kontekście trzech ogólnych tematów. Są to szkice sławnych osobistości, studia postaci ludzkich i zwierząt w odniesieniu do współczesnej Norwidowi obyczajowości oraz graficzne reprezentacje alegorii – forpoczta młodopolskiego symbolizmu. Zestawienie mniej znanych szkiców Norwida z dwoma, dość rozpoznawalnymi, grafikami kreśli obraz drogi, jaką artysta pokonał, doskonaląc warsztat rysownika. [...] Dziewiętnastowieczne szkice Norwida oprawione w minimalistyczne, ostro zarysowane nowoczesne ramy zostały zaprezentowane w surowym wnętrzu, podkreślającym dramaturgię ekspozycji. Zapraszamy do podróży w głąb „drobin” Norwidowskiego świata.
[ze wstępu J.Gorzkowicz]
Elektroniczna wersja katalogu, która była jednym ze elementów obchodów Roku Norwidowskiego w Londynie, zorganizowana przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) dostępna jest na stronach Pewnego Wydawnictwa: https://www.pewne.eu/index.php/produkt/pamiec-rysunku-szkice-plastyczne-cypriana-norwida/
Wydawcy: PUNO Press & Fundacja Museion Norwid, Londyn–Warszawa–Kielce 2021
Recenzenci: prof. dr hab. Ewa Paczoska (UW), prof. dr hab. Józef Franciszek Fert (KUL)
Wydawcy serdecznie dziękują Ambasadzie RP w Londynie, Muzeum Narodowemu w Krakowie, Pani Reginie Wasiak-Taylor— Prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Panu Jacentemu Matysiakowi— Prezesowi Fundacji Museion Norwid, Panu Adamowi Cedrze w Pewnego Wydawnictwa, Culture Lab Foundation oraz Pani prof. dr. hab. Ewie Paczoskiej i Panu prof. dr. hab. Józefowi Franciszkowi Fertowi
Spis treści
Spis treści
< Cisza, biel i pion — Justyna Gorzkowicz
< Norwid — szkice. Katalog prac Cypriana Norwida
< W głąb Szkicowników Brukselskich Norwida: wokół postaci portretowanych — Karol Samsel
< Ars Norvidiana — Eliza Kącka
< Bibliografia
< Spis alfabetyczny ilustracji
Informacje
Antropolog kulturowy ze specjalnością literaturoznawczą, krytyk artystyczny; kieruje Ośrodkiem Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej w Londynie
Zobacz także
Norwid żywy — kontynuacja
Autor/Redaktor: Justyna Gorzkowicz, Eliza Kącka, Regina Wasiak-Taylor
Nakładem wydawnictwa PUNO Press we współpracy ze Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz warszawskiej Fundacji Museion Norwid ukazała się monografia poświęcona Cyprianowi Norwidowi. Książka jest podsumowaniem projektu “Norwid w Wielkiej Brytanii” (2021–2023) i nawiązuje do tomu „Norwid żywy” wydanego w Londynie w 1962 r. staraniem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Monografia ukazała się przy współpracy redakcyjnej z Adamem Cedro w kieleckim Pewnym Wydawnictwe.
O Norwidzie. Syntezy i zbliżenia
Autor/Redaktor: Sławomir Rzepczyński
Zebrane w niniejszym tomie prace o Norwidzie powstawały na przestrzeni wielu lat i stanowią swego rodzaju zapis poszukiwania idiomu autora Vade-mecum. Określenie „trudny poeta” – temat jednej z konferencji zorganizowanej przez Instytut Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL w Kazimierzu Dolnym oraz tytuł wydanej po tej konferencji książki1 – odnajduje potwierdzenie w wieloletnim namyśle nad tym bodaj najoryginalniejszym polskim poetą.
Życie Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin Poety
Autor/Redaktor: Józef Franciszek Fert
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida (24 września 1821 – 22/23 maja 1883), jednego z najpowszechniej w kraju i za granicą znanych i uznanych pisarzy polskich. Niezwykle ważna i interesująca jest nie tylko jego wielostronna twórczość (rysunek, grafika, rzeźba, poezja, dramat, publicystyka), w której raz po raz odkrywamy autentyczne arcydzieła, ale równie bogate życie poety, któremu w pierwszym rzędzie poświęcona jest ta książka, stanowiąca szkic biograficzny jego losów i zwarty opis wszechstronnego dorobku literackiego i artystycznego.
Cyprian Norwid,„Nie są nasze – pieśni nasze”. Wiersze religijne
Autor/Redaktor: Stefan Sawicki
W roku 2021 przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida. Ukazał się drugi tom okolicznościowej serii przygotowanej przez Pewne Wydawnictwo – antologię wierszy religijnych Norwida opracowaną przez Profesora Stefana Sawickiego, redaktora naczelnego krytycznego wydania „Dzieł wszystkich” Norwida.