Projekty naukowe
Projekty badawcze
Promowane
Dziedzictwo Jagiellonów jako płaszczyzna dialogu między Polską a Finlandią
Wykonawcą projektu jest Instytut Badań Literackich PAN we współpracy z Uniwersytetem w Jyväskylä. Projektem kieruje reprezentująca IBL dr Ewa Cybulska-Bohuszewicz. Uczelnię partnerską reprezentuje doc. Susanna Niiranen. Misja projektu jest dwojaka: popularyzuje on dziedzictwo jagiellońskie i przedstawia badania związane z tym tematem. Projekt rozpoczęty w ramach grantu NAWA rozwija się pod auspicjami Ambasady RP w Helsinkach oraz Stowarzyszenia "Pro Cultura Litteraria" (https://www.facebook.com/jagielloniansPuolaSuomi).
14.01.2021Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii
Projekt Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii realizowany jest w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Lipsku od października 2020 do września 2021. Finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
11.05.2020„Dzieła zebrane” (cz. I) i „Listy zebrane” Elizy Orzeszkowej. Edycja krytyczna
Projekt „Dzieła zebrane” (cz. I) i „Listy zebrane” Elizy Orzeszkowej. Edycja krytyczna rozpoczyna edycję krytyczną utworów literackich autorki Nad Niemnem oraz kontynuuje serię jej korespondencji.
Ostatnio dodane
Granty z Narodowego Centrum Nauki dla dr hab. Moniki Bednarczuk i dr Sylwii Borowskiej-Szerszun
Czworo badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku zdobyło granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki. Na swoje projekty otrzymają w sumie ponad 930 tys. zł. Granty z Narodowego Centrum Nauki trafią do dr hab. Moniki Bednarczuk i dr Sylwii Borowskiej-Szerszun.
06.12.2020Estetyka ucieleśniona w przekładzie opisów krajobrazu – wyjazd konsultacyjny
Dr Beata Piecychna z Uniwersytetu w Białymstoku (Wydział Filologiczny) badać będzie, w jaki sposób człowiek rozumie i przetwarza język na przykładzie tłumaczenia literackich opisów krajobrazów. Interesuje ją proces ucieleśnienia doświadczenia estetycznego, czyli to, jakie reakcje wywołuje ono w układzie sensomotorycznym i postrzeżeniowym odbiorcy przekładu. Najważniejszą częścią projektu jest wyjazd naukowy do prestiżowego Max Planck Institute for Empirical Aesthetics we Frankfurcie nad Menem i konsultaje z Prof. Winfriedem Menninghausem (The Department of Language and Literature) oraz Prof. Davidem Poeppelem (The Neuroscience Department), którzy prowadzą pionierskie studia z pogranicza kognitywistyki, neurolingwistyki, percepcji multisensorycznej i estetyki.
17.02.2020Polonistyka otwarta
Celem projektu jest promocja języka i kultury polskiej wśród studentów i studentek polonistyk na świecie. Podstawą działań są webinaria o polskiej kulturze literaturze, historii i języku polskim adresowane przede wszystkim do studentów zagranicznych uczących się języka polskiego na poziomach od B1 wzwyż.
18.12.2019Początki języka polskiego i kultury religijnej w świetle średniowiecznych apokryfów Nowego Testamentu. Uniwersalne narzędzie do badań polskich tekstów apokryficznych
_______________________________________________
26.11.2019Status przekładu w polisystemie "peryferyjnej" literatury dziecięcej. Perspektywa porównawcza na przykładzie literatury włoskiej i polskiej
Nr projektu NN103398740
Prace doktorskie i habilitacyjne
Promowane
Leopold Tyrmand jako idol. Sposoby kreowania mitu twórcy w kulturze PRL
Popularność Tyrmanda, dziś i ponad pół wieku temu, nie jest związana z jakością artystyczną jego książek, ale z jego stylem życia i biografią. To styl życia dandysa, opisującego ukochane rodzinne miasto, Warszawę, zwalczającego komunizm elegancją minionej epoki i zamiłowaniem do jazzu.
09.04.2020Ciężar (nie)pamięci. Dyskurs traumy w narracjach wojennych trzeciego pokolenia
Tematem dysertacji jest analiza i interpretacja wybranych książek prozatorskich opublikowanych po 1989 roku przez pryzmat traumy i wiążących się z nią bolesnych wspomnień.
09.04.2020Dlaczego literaturoznawcy c(z)ytują kryminały? Schemat opowieści kryminalnej jako narzędzie teoretycznoliterackie
______________________
Ostatnio dodane
Nowe spojrzenie na monstrum. Studium porównawcze postliterackich adaptacji filmowych powieści Frankenstein Mary Shelley z wytwórni Universal i Hammer
_______________________
09.04.2020Pojetyczny i krytyczny model wyobraźni w wybranych teoriach estetycznych
_______________________
09.04.2020Troska Światowej Rady Kościołów o godność i prawa kobiet. Studium teologiczno-ekumeniczne
-------------------------------------
09.04.2020Warszawskie druki muzyczne wydane w latach 1875-1918, przechowywane w gdańskich bibliotekach
_______________________
09.04.2020W spektrum Wyspiańskiego. Witraż w poezji Młodej Polski - między obrazową aluzją a syntezą dążeń estetycznych epoki
______________________________
Konkursy
Promowane
Staże zagraniczne NAWA i NCN
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki zapraszają do składania wniosków w programie umożliwiającym realizowanie zagranicznych staży doktorskich (NAWA PRELUDIUM BIS 1).
09.01.2021Nagroda imienia Iwana Wyhowskiego
Kapituła Nagrody im. Iwana Wyhowskiego ogłosiła nabór do Nagrody Głównej i Staży Naukowych. Nagroda pod honorowym patronatem Prezydenta RP ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą. Program finansowany jest solidarnie przez 25 polskich uniwersytetów
26.10.2020Narodowy Program Rozwoju Humanistyki 2020
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił dwa nabory wniosków w konkursie NPRH: 25 września 2020– 30 października 2020 oraz 21 grudnia 2020–31 stycznia 2021.
Ostatnio dodane
Granty Interwencyjne NAWA
Ciągły nabór do programu Granty Interwencyjne NAWA trwa do końca 2020 roku. O dofinansowanie w ramach szybkiej ścieżki mogą walczyć projekty z wszystkich dziedzin nauki, wymagające wykonania badań niezwłocznie, także z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
26.10.2020Konkurs na dyplomy bronione przez internet
Parlament Studentów RP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na prace licencjackie/inżynierskie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie obronione w trybie zdalnym w 2020 roku.
20.07.2020Konkurs na polsko-litewskie projekty badawcze DAINA 2
Narodowe Centrum Nauki i agencja Research Council of Lithuania (RCL) zapraszają do składania wniosków na finansowanie badań podstawowych w dowolnym z 25 paneli NCN, w ramach działów: nauki humanistyczne, nauki społeczne i o sztuce, nauki ścisłe i techniczne, nauki o życiu.
14.06.2020Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – ERC Advanced Grant
Granty te wspierają najlepsze, innowacyjne projekty badawcze, przygotowane przez doświadczonych, samodzielnych naukowców o uznanym dorobku, mających już praktykę w kierowaniu zespołem. Adresatami projektów są naukowcy z liczącym się dorobkiem ostatnich 10 lat.
14.06.2020VI edycja Nagrody im. Pierwszego Rektora UŁ Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych – przedłużony termin nadsyłania prac
W związku z sytuacją epidemiczną termin zgłaszania prac i zgłoszeń został przedłużony do 30 czerwca 2020 roku. Prace mogą być przesyłane drogą elektroniczną na adres nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl