Wydarzenie
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Nasi goście honorowi, prof. Kazimierz Braun i Jacenty Matysiak, zapoznają słuchaczy ze swoim stosunkiem do Norwida, jego spuścizny oraz ze związkiem własnej działalności z osobą Poety. Dodatkowo, dr Justyna Gorzkowicz podzieli się informacjami na temat projektu „Norwid w Wielkiej Brytanii 2021–2023”, którego to Sympozjum jest zwieńczeniem. Pozostali prelegenci, w tym dr Eliza Kącka, Małgorzata Brady i Regina Wasiak-Taylor zajmą się różnymi aspektami inspiracji twórczością Norwida i jego obecności w UK: od mapy lektury "Norwida żywego”, poprzez społeczną inicjatywę "Promethidion" w Bedford, po londyńskie inspiracje Norwidem opisane m.in. w "Pamiętniku Literackim". Serdecznie zapraszamy do udziału w tej refleksyjnej podróży przez dziedzictwo literackie i kulturowe Cypriana Norwida.
PROGRAM
12.00:00
Przywitanie gości: prof. Grażyna CZUBIŃSKA, prorektor PUNO
Otwarcie i prowadzenie pierwszej części Sympozjum: Regina WASIAK-TAYLOR, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO)
12.15–14.15
Wykłady gości honorowych
- prof. Kazimierz BRAUN, Mój teatr Norwida
- Jacenty MATYSIAK, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach
Przerwa 15 min.
14:30–17.00
Prowadzenie: dr Katarzyna ZECHENTER
- dr Justyna GORZKOWICZ, O projekcie „Norwid w Wielkiej Brytanii 2021–2023”
- dr Eliza KĄCKA, „Norwid żywy” – mapa lektury
- Małgorzata BRADY, „Promethidion” w Bedford oraz Fundacja wspierająca migrantów
- Regina WASIAK-TAYLOR, „Pamiętnik Literacki” i wątki norwidowskie
Dyskusja
Prowadzenie: dr Justyna GORZKOWICZ
17.30 Poczęstunek
KOMITET ORGANIZACYJNO-NAUKOWY
- dr Justyna GORZKOWICZ (PUNO)
- dr Eliza KĄCKA (UW)
- Regina WASIAK-TAYLOR (ZPPnO)
- dr Katarzyna ZECHENTER (UCL SSEES)
- Leszek KULASZEWICZ
- Urszula LENIK
- Jarosław SOLECKI
Informacje
Powiązane z wydarzeniem
Zobacz także
Porozmawiajmy o Norwidzie w Londynie, czyli Rok Norwidowski w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Warszawie
W związku z Rokiem Cypriana Kamila Norwida, XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Warszawie ma zaszczyt zaprosić na Międzynarodowe Sympozjum współorganizowane z instytucjami londyńskimi, Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Instytutem Kultury Europejskiej PUNO. Patronatem wydarzenie to objął „Biuletyn Polonistyczny” IBL PAN w Warszawie.
Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin poety-emigranta
Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) ma zaszczyt zaprosić na inaugurację Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii 9 kwietnia 2021 roku (w piątek o godz 18.00 czasu londyńskiego / 6 pm). W ramach całorocznych spotkań polonijnych, których zadaniem jest wspólne uczczenie dwusetlecia urodzin poety, odbędzie się szereg wydarzeń kulturalno-naukowych we współpracy z instytucjami z Wielkiej Brytanii oraz Polski.
Norwid. Propedeutyka - wykład online prof. dr hab. Andrzeja Fabianowskiego
Podczas webinaru, który odbędzie się w ramach projektu Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych "Dwustulecie polskiego romantyzmu", prof. dr hab. Andrzej Fabianowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliży własną, autorską wizję twórczości Cypriana Norwida zawartą w niedawno wydanej książce Sonata norwidowska.
Norwid - szkice z lat 1844-1863 / wirtualna wystawa w Blue Point Art Gallery w Londynie
Blue Point Art Gallery London (Culture Lab Foundation – Polski Uniwersytet na Obczyźnie) serdecznie zaprasza na wernisaż wirtualnej wystawy “Norwid – szkice”. Spotkanie na platformie ZOOM otwierające całoroczną wirtualną wystawę prac Norwida w ramach inauguracji Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii poprowadzą: Eliza Kącka, Justyna Gorzkowicz oraz Karol Samsel.