Wydarzenie
Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin poety-emigranta
Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) ma zaszczyt zaprosić na inaugurację Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii 9 kwietnia 2021 roku (w piątek o godz 18.00 czasu londyńskiego / 6 pm).
W ramach całorocznych spotkań polonijnych, których zadaniem jest wspólne uczczenie dwusetlecia urodzin poety, odbędzie się szereg wydarzeń kulturalno-naukowych we współpracy z instytucjami z Wielkiej Brytanii oraz Polski.
Do grona współorganizatorów wydarzeń należą instytucje londyńskie: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO), Polska Macierz Szkolna (PMS), Blue Point Art Gallery London, SCENA POLSKA.UK, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) oraz Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (ILP UW).
W ramach bogatego programu wydarzeń norwidowskich, które z uwagi na pandemię i ograniczenia sanitarne z nią związane odbywać się będą online, zapraszamy na:
-
Recital Szopenowski w mistrzowskim wykonaniu prof. Anny Marii Stańczyk;
-
Dwudniową międzynarodową konferencję naukową „Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin Poety – Emigranta” zrzeszającą akademickie środowiska polonijne z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, a także badaczy z Polski;
-
Recital poetycko-muzyczny w wykonaniu Sceny Polskiej w UK;
-
Serię sześciu filmów – etiud artystycznych o Norwidzie w Anglii (koprodukcja ZPPnO oraz IKE PUNO).
Po inauguracyjnym Panelu Artystycznym 9 kwietnia 2021, zapraszamy 10 i 11 kwietnia na XI międzynarodową Konferencję Kwietniową PUNO zatytułowaną: „Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin Poety – Emigranta”. Konferencje Kwietniowe dedykowane są pamięci ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.
W czasie trwania konferencji odbędzie się premiera dwóch odcinków etiudy filmowej o Norwidzie w Anglii (10 i 11.04. 2021), których inicjatorką i narratorką jest Prezes ZPPnO Regina Wasiak-Taylor, współpracują przy produkcji z Instytutem Kultury Europejskiej PUNO. Do udziału w etiudzie, łączącej klasykę z nowoczesnością zaprosiliśmy słynną polską aktorkę Maję Komorowską oraz Artura Hajdasza – legendarnego muzyka sceny punk rockowej, tzw. ‘zimnej fali’, wprowadzającej powiew świeżości na polską scenę muzyczną lat 80.
Konferencję zwieńczy recital poetycko-muzyczny Białe Kwiaty i Czarne w wykonaniu znanych aktorów Sceny Polskiej.UK, zorganizowany w koprodukcji PUNO, ZPPnO oraz POSK. Opieką artystyczną wydarzenie to objęła Helena Kaut-Howson. W programie artystycznym występują: Zofia Walkiewicz, Konrad Łatacha, Wojtek Piekarski, muzykę stworzy Daniel Luszczki.
Projekt norwidowski jest realizowany przez PUNO w ramach wydarzeń poświęconych pamięci zmarłej niedawno prof. Haliny Taborskiej, byłej Rektor PUNO.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ORAZ KSIĘGA ABSTRAKTÓW znajdują się W ZAŁĄCZNIKACH
Dostęp do spotkania na Platformie ZOOM po rejestracji przez Eventbrite (szczegóły w dołączonych linkach).
KOMITET ORGANIZACYJNY:
Przewodnicząca: Prof. dr Grażyna Czubińska, PUNO
Zastępca: Dr Justyna Gorzkowicz, ZPPnO, 3D Blue Point Art Gallery London, PUNO
Sekretarz: Mgr Halina Stochnioł, PMS
Zespół: dr Agnieszka Szajner, mgr Agata Błaszczyk, mgr Wojciech Klas, mgr Adrian Ligęza, mgr Joanna Rachwał, mgr Jarosław Solecki
RADA NAUKOWA:
Prof. dr hab. Ewa Paczoska, UW; prof. dr hab. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, PUNO i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, PUNO i Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie; mgr Regina Wasiak-Taylor, Prezes ZPPnO; mgr Krystyna Olliffe, Prezes PMS; dr Eliza Kącka, UW i PUNO; dr hab. Karol Samsel, UW; dr Justyna Gorzkowicz, Blue Point Art Gallery i ZPPnO
Zapraszamy do obserwowania nas w mediach społecznościowych.
Na Facebooku powstała strona, na której będą wszelkie informacje zarówno o naszej konferencji, jak i całorocznym projekcie Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii: https://www.facebook.com/NorwidwLondynie.
Kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-EIoH6aGYQFSNrSq12HtJQ
Informacje
Powiązane z wydarzeniem
Zobacz także
Porozmawiajmy o Norwidzie w Londynie, czyli Rok Norwidowski w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Warszawie
W związku z Rokiem Cypriana Kamila Norwida, XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Warszawie ma zaszczyt zaprosić na Międzynarodowe Sympozjum współorganizowane z instytucjami londyńskimi, Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Instytutem Kultury Europejskiej PUNO. Patronatem wydarzenie to objął „Biuletyn Polonistyczny” IBL PAN w Warszawie.
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Norwid - szkice z lat 1844-1863 / wirtualna wystawa w Blue Point Art Gallery w Londynie
Blue Point Art Gallery London (Culture Lab Foundation – Polski Uniwersytet na Obczyźnie) serdecznie zaprasza na wernisaż wirtualnej wystawy “Norwid – szkice”. Spotkanie na platformie ZOOM otwierające całoroczną wirtualną wystawę prac Norwida w ramach inauguracji Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii poprowadzą: Eliza Kącka, Justyna Gorzkowicz oraz Karol Samsel.
OPEN CALL: Cyprian Norwid wczoraj i dziś w dwusetlecie urodzin poety – emigranta
Polski Uniwersytet na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie we współpracy z Instytutem Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Polską Macierzą Szkolną w Londynie mają zaszczyt zaprosić do zgłaszania swoich wystąpień na interdyscyplinarną międzynarodową konferencję naukową poświęcona życiu i twórczości Cypriana Norwida.