Research project
Celem projektu jest rozwój kompetencji językowych studentów oraz kompetencji dydaktycznych lektorów i wykładowców języka polskiego jako obcego Uniwersytetu Łotewskiego z wykorzystaniem piosenek o Warszawie i Rydze w języku polskim.
Produktem grantu będzie podręcznik z materiałami dydaktycznymi oraz scenariuszami lektoratów jpjo przeznaczonymi dla studentów w Rydze. Lektorzy z IBL PAN przeprowadzą w Rydze lekcje pokazowe, sprawdzą koncepcje metodyczne, które będą zastosowane w materiałach dydaktycznych.
W ramach projektu zorganizowano metodyczno-promocyjną konferencję z koncertem polskich piosenek o Warszawie i Rydze z udziałem piosenkarki Karoliny Leszko.
Promocja w Polskim Radiu: https://www.polskieradio.pl/
Emisja audycji w 16.06.24 o godzinie 17.30. w Internecie pod adresem: https://www.polskieradio.pl/399/ (pasmo wschodnie) w czasie realnym lub na falach średnich 1386 kHz. Retransmisja w wielu stacjach polskich i polonijnych m.in. w Wilnie, Lwowie i Toronto.
Audycja dostępna w formie podcastu (jako Redakcja Polska 16.06. godzina 17.30) na stronie Polskiego Radia: https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/255
Na portalu Polskiego Radia dla Zagranicy: https://www.polskieradio.pl/399/7978/Artykul/3389766,warszawa-i-ryga-w-piosenkach-powstal-podrecznik-do-nauki-jezyka-polskiego-z-pieknymi-utworami
Lider projektu: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Warszawa), Zespół Literatura a Glottodydaktyka IBL PAN
Kierownik projektu: dr hab. Agata Roćko, prof. IBL PAN
Zespół Literatura a Glottodydaktyka
Partner: Uniwersytet Łotewski w Rydze
Kierownik ze strony łotewskiej: dr Krystyna Barkowska
Information
See also
Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii
Projekt Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii realizowany jest w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Lipsku od października 2020 do września 2021. Finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Współczesny "jedwabny szlak" do języka i kultury polskiej w Chinach
Projekt w ramach programu Promocja Języka Polskiego NAWA realizują wspólnie Zespół Literatura a Glottodydaktyka IBL PAN (Lider) i Jilin International Studies University (JISU) w Changchun (Partner).
Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918
Projekt Pamiętniki i Listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795-1918 zakłada przeprowadzenie szerokiej kwerendy w archiwach i bibliotekach Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy i Francji, której celem będzie odnalezienie i zinwentaryzowanie znajdujących się tam pamiętników i listów polskich autorów.
Język polski 2.0 - zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu języka polskiego
Zapraszamy lektorów jpjo do zapoznania się z bezpłatną publikacją "Język polski 2.0 - zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu języka polskiego, która jest podsumowaniem projektu współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.