Artykuł / wywiad
Czym jest polonistyka?
Jest zawsze związana z przekroczeniem zastanych norm i granic, również geograficznych. Jest podróżą poprzez historię własnego języka, tożsamości. Podróżą ku czemuś, w licznym, a zarazem doborowym towarzystwie. Mówią o niej prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski (Dyrektor IBL PAN), dr hab. Magdalena Rembowska-Płuciennik, prof. IBL PAN oraz prof. dr hab. Tomasz Chachulski.
Rolę kształcenia polonistycznego i badań polonistycznych prowadzonych na świecie oraz atrakcyjność dokonań literatury polskiej na tle literatury innych krajów uświadamia nam "Geopolonistyka", przedsięwzięcie zainicjowane przez Profesor Magdalenę Popiel (Uniwersytet Jagielloński oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych), mapa świata z oznaczonymi miejscami, gdzie prowadzone są kształcenie polonistyczne i badania polonistyczne.
Informacje
Zobacz także
O „Geopolonistyce” na Uniwersytecie w Grodnie
Międzynarodowa konferencja naukowa „Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich” stała się okazją do zapoznania uczestników z projektem „Geopolonistyka”. W konferencji uczestniczyli redaktorzy „Biuletynu Polonistycznego" – Olga Zakolska i Piotr Bordzoł.
Nałkowska, Orzeszkowa i inni... Rozmowa z Panią Profesor Swietłaną Musijenko
Dzięki uprzejmości Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały, Katedry Badań Filologicznych „Wschód–Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku, Międzynarodowego Instytutu Adama Mickiewicza w Grodnie, Biblioteki Naukowej Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały oraz Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku redaktorzy „Biuletynu Polonistycznego” – Olga Zakolska i Piotr Bordzoł – uczestniczyli w międzynarodowej konferencji komparatystycznej „Mickiewicz i romantycy wobec kultur wschodniosłowiańskich”. Konferencja stała się okazją do prezentacji Biuletynowych narzędzi wspomagających badania polonistyczne, a także dyskusji nad projektowaną interaktywną mapą ośrodków polonistycznych „Geopolonistyka”. Podczas spotkania członkowie Zespołu redakcyjnego „Biuletynu” mieli przyjemność rozmowy z Panią Profesor Swietłaną Musijenko – założycielką pierwszej na Białorusi katedry filologii polskiej, zasłużoną badaczką literatur i kultur słowiańskich. Zapraszamy do lektury.
Seria „Biblioteka Narodowa” ma już 100 lat
W tym roku mija sto lat od powstania „Biblioteki Narodowej” – najstarszej i najbardziej znanej serii literackiej w Polsce. Dotychczas ukazało się w niej 605 tomów najcenniejszych utworów literatury polskiej i światowej we wzorowych, fachowych i przystępnych opracowaniach, które wyszły spod piór najlepszych polskich literaturoznawców.
W języku znajdujemy wszystko, co nas dotyczy – rozmowa z dr Dorotą Szagun
Dr Dorota Szagun pełni ważną misję – razem z przyszłymi dziennikarzami pracuje nad ich głosem i dykcją. Zawsze uśmiechnięta i życzliwa. Przez lata pracy w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim odkryła w sobie wiele pasji, naukowych i prywatnych.