Artykuł / wywiad
Otwarte dane i nowe technologie w służbie dziedzictwa kulturowego
"Współczesne instytucje kultury stoją przed wyzwaniem redefinicji swoich zadań w obliczu postępującej cyfryzacji i rosnącego znaczenia otwartych danych. [...] Coraz częściej mówi się o konieczności adaptacji do nowych technologii, które nie tylko wspierają procesy archiwizacji i udostępniania zasobów, ale także umożliwiają tworzenie interaktywnych doświadczeń dla zwiedzających oraz prowadzenie zaawansowanych badań we współpracy z instytucjami sektora GLAM (galeries, libraries, archives and museums; pol. galeries, biblioteki, archiwa i muzea)" - czytamy w artykule dr Gabrieli Manisty na stronie operas.pl.

Jak czytamy w dalszej części artykułu, "otwarte dane to niejako przyszłość sektora. Jednak aby wykorzystywać je w etyczny sposób, potrzebne jest kontynuowania badań oraz wdrażanie odpowiednich standardów zarządzania informacjami". Z tego powodu Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN angażuje się w liczne inicjatywy i projekty cyfrowe.
Jednym z nich jest projekt HERIFORGE (cultural HERitage and Immersive technologies for innovation FORGE, finansowany przez Horyzont Europa) stanowi przykład innowacyjnego podejścia do zarządzania dziedzictwem kulturowym z wykorzystaniem technologii XR (rozszerzonej rzeczywistości). Skupia się na tworzeniu sieci innowacyjnych hubów w Polsce, na Cyprze i w Turcji, wspierających współpracę między sektorem kultury, biznesem i środowiskiem naukowym. Celem projektu jest transformacja dziedzictwa kulturowego z podejścia skoncentrowanego na ochronie na strategię promującą jego kreatywne wykorzystanie. Projekt rozwija narzędzia umożliwiające badania i innowacje, takie jak Data Orchestration Platform (DOP), służąca do zarządzania danymi cyfrowymi i kładzie nacisk na odpowiedzialne wykorzystanie technologii, podkreślając etyczne aspekty cyfryzacji i zapewniając zgodność z europejskimi strategiami, takimi jak Konwencja Faro.
Pełna treść artykułu Gabrieli Manisty jest dostępna na stronie internetowej: https://operas.pl/2024/12/23/otwarte-dane-i-nowe-technologie-w-sluzbie-dziedzictwa-kulturowego/.
Informacje
Zobacz także
OPERAS-PL, czyli działania na rzecz otwartej komunikacji w humanistyce i naukach społecznych
Polecane narzędzia cyfrowe do organizacji pracy badawczej, widoczność dorobku naukowego w sieci, wyszukiwanie literatury i danych badawczych dostępnych w otwartym dostępie - to tylko niektóre tematy artykułów publikowanych na stronie internetowej inicjatywy OPERAS-PL.
DARIAH Working Group on Research Data Management
W kwietniu 2020 r. oficjalnie ruszyły prace nowej grupy roboczej DARIAH: DARIAH Working Group on Research Data Management. Jej członkowie skupiają się na kwestiach związanym z szeroko pojętym zarządzaniem danymi w humanistyce i naukach społecznych (SSH).
TRIPLE User Research Survey - zaproszenie do wypełnienia ankiety na temat praktyk badawczych związanych z użyciem technologii cyfrowych
Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie, która jest częścią badań użytkowników prowadzonych w ramach europejskiego projektu H2020 TRIPLE (https://www.gotriple.eu/). Ankieta skierowana jest w szczególności do europejskich badaczy i pracowników naukowych z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych (HS) na wszystkich etapach kariery zawodowej.
Dlaczego warto pracować z (meta)danymi? Workflow
W maju 2019 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyło się wydarzenie DARIAH Annual Event. Zadawano sobie wtedy pytania dotyczące rodzaju i ilości danych produkowanych i gromadzonych przez humanistów. Pytano o rodzaje danych, miejsca ich przechowywania oraz o to, kto jest ich właścicielem. Zastanawiano się nad specyfiką i złożonością danych humanistycznych, a także nad tym, co czyni je wyjątkowymi. Próbowano także definiować i konceptualizować termin „dane”, sytuując je obok bardziej tradycyjnego nazewnictwa źródeł, z których korzystają i które tworzą nauki humanistyczne. Krótki zapis tego wydarzenia oraz kilka wypowiedzi o danych humanistycznych można obejrzeć pod tym linkiem.