Nowość wydawnicza
Pamiętnik Edwarda Martuszewskiego
Edward Martuszewski był niestrudzonym propagatorem piśmiennictwa powstającego na Warmii i Mazurach.
Zasługi Edwarda Martuszewskiego dla kolekcjonowania i porządkowania wiedzy o piśmiennictwie Warmii i Mazur są nieocenione. Pisarz urodził się w 1921 r. w Paluchowie (pod Puławami), a zmarł w 1982 w Olsztynie. Jego pierwszą samodzielną książką o charakterze historycznym i krytycznoliterackim był tom esejów Nowy kamień (1965). Był także niestrudzonym propagatorem piśmiennictwa powstającego na Warmii i Mazurach. Jak pisze we Wstępie Joanna Chłosta-Zielonka - recenzował prawie każde przedsięwzięcie literackie w regionie. Omawiał tomiki poezji, powieści, prace naukowe, publikując ich omówienia na łamach wielu periodyków. Pamiętnik w pierwotnej wersji miał formę maszynopisu, zawierającego 268 kart.
Wydanie tego diariusza z pewnością przyczyni się do poznania jego osoby, zwróci uwagę, jak trudne były czasy wojenne czy powojenne, jakich wyborów musieli dokonywać wówczas ludzie, które zawsze ważyły na późniejszych losach wielu rodzin czy pojedynczych ludzi. Publikacja jest także przypomnieniem znaczących wydarzeń, które miały miejsce w latach 60. i 70., ale przede wszystkim osób. Pracę zamyka indeks nazwisk, krótka bibliografia oraz streszczenia w języku angielskim i niemieckim.
Informacje
Zobacz także
Północne miniatury krytyczne. Koloryty ziem pruskich i varia
Autor/Redaktor: Zbigniew Chojnowski
Publikacja stanowi kontynuację rozważań zawartych w książce Zbigniewa Chojnowskiego "Północne miniatury krytyczne. Odcienie kultury literackiej na Warmii i Mazurach".
Północne miniatury krytyczne. Odcienie kultury literackiej na Warmii i Mazurach
Autor/Redaktor: Zbigniew Chojnowski
Książka prof. Zbigniewa Chojnowskiego jest opisem, dokumentacją oraz wstępną interpretacją wybranych zjawisk literackich, związanych z Polską północno-wschodnią po 1980 roku.
Wizerunek wiedźmy w piśmiennictwie staropolskim XVI i XVII wieku
Autor/Redaktor:
Autorka monografii, Sabina Kowalczyk, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na przejawach słowiańskich i chrześcijańskich wierzeń opisanych w dawnym piśmiennictwie, a także na staropolskich zielarstwie i przekazach dotyczących sytuacji ekstremalnych oraz dwudziestowiecznej autobiograficznej twórczości kobiet żyjących na terenie Warmii i Mazur.
Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypancja kobiet w powojennej Polsce
Autor/Redaktor: Agnieszka Mrozik
Książka poświęcona jest polskim lewicowym intelektualistkom, polityczkom i działaczkom, które po drugiej wojnie światowej współtworzyły projekt socjalistycznej modernizacji kraju i emancypacji kobiet. Jednocześnie dotyczy ona nieobecności komunistek – lub ich specyficznej obecności – w historii kobiet i ruchu kobiecego w Polsce.