Nowość wydawnicza
Twórczość Wiesława Kazaneckiego oraz laureatów nagrody literackiej jego imienia
Książka stanowi czwartą publikację z serii „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki” i została poświęcona twórczości patrona oraz laureatów Nagrody Literackiej Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Znalazły się w niej artykuły badaczy wywodzących się z białostockiej polonistyki, jak też reprezentantów ośrodków akademickich z Krakowa, Poznania i Katowic.
Wydanie publikacji sfinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz ze środków Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
"Biała Seria" prezentuje książki naukowe, poświęcone literaturze i kulturze regionu podlaskiego oraz krain sąsiedzkich. Nazwa serii nawiązuje do często występujących na Podlasiu toponimów i hydronimów, np.: Białystok, Białowieża, rzeka Biała. Wskazuje też na Białorusinów współtworzących specyfikę naszego regionu. W przekazach kulturowych biel była – i jest nadal – wykorzystywana do konstruowania tożsamości północno-wschodniej części Europy, np. jako „białej plamy”, „krainy białych niedźwiedzi”, „ziemi nieznanej” (terra incognita), przyjaznej Zachodowi części Rusi (Alba Russia) lub przeciwnie: matecznika polskiego szowinizmu i rasizmu (white power). Zazwyczaj były to identyfikacje nadawane z zewnątrz, przez tych, którzy wyobrażali sobie Podlasie na podstawie cudzych przekazów. W myśl praw optyki biel należy do najbardziej subiektywnie postrzeganych barw, ma wiele odcieni, a światło białe tworzy mieszanina kolorów. Seria stwarza możliwość rozpoznawania pełnego spektrum tożsamościowej bieli Podlasia: rozważania literackich i kulturowych jego topografii, oświetlania ich genezy, monitorowania recepcji – zwłaszcza z białostockiej perspektywy. Sprzyja krytycznemu współtworzeniu (obrazu) tych miejsc i „ratowniczemu” zaangażowaniu na lokalnym gruncie. Biała Seria wpisuje się w zainicjowane w XXI wieku i prowadzone w wielu polskich ośrodkach akademickich badania regionalistyczne, określane mianem „nowego regionalizmu”.
(opis serii pochodzi z książki)
Spis treści
Czy „Nagroda Kazaneckiego” zasługuje na książkę? 7
Wiktor Gardocki, „Co ukryte przed nami / będzie odsłonięte”. O zatrzymanych przez cenzurę wierszach Wiesława Kazaneckiego z lat 80. 15
Dariusz Kulesza, Nieobecny modernizator. O sposobach (nie)czytania Wiesława Kazaneckiego 25
Marcin Jauksz, Strefa ocalenia Wiesława Kazaneckiego, albo dlaczego problemy marzą o bezpiecznej przystani? 39
Danuta Zawadzka, Kobiety „Kazaneckiego” – zwrot herstoryczny w literaturze regionu? 57
Elżbieta Dutka, Simona, Wanda, Halina. Topobiograficzne opowieści Anny Kamińskiej 77
Elżbieta Dąbrowicz, Idea wierszalińska w biografii intelektualnej Włodzimierza Pawluczuka (wokół powieści "Judasz") 95
Dariusz Nowacki, Mag ze Słuczanki. O kunszcie pisarskim Ignacego Karpowicza 115
Beata Nowacka, Etiopski spris. O różnych modelach lektury książki Ignacego Karpowicza 127
Elżbieta Rybicka, Krajobraz, powolność i piesza wędrówka. Kilka uwag o "Drodze 816" Michała Książka 139
Magdalena Roszczynialska, Poetyka aktywnej wrażliwości Michała Książka (w dobie antropocenu) 151
Marek Kochanowski, Doświadczenie historii i traumy w narracjach popularnych o Podlasiu 171
Elżbieta Konończuk, Kryminał „tutejszy” Krzysztofa Gedroycia 187
Maciej Łozowski, Anomia i rozpad rodziny w powieści "Katoniela" Ewy Madeyskiej 201
Jolanta Sztachelska, W Taplarach i gdzie indziej. Przypadki Edwarda Redlińskiego 215
Marzena Radecka, O funkcjach lokalnych nagród literackich 247
Bibliografia 257
Indeks osobowy 273
Noty 281
Informacje
Zobacz także
Bielsko-Biała: małe centrum świata
Autor/Redaktor: Marek Bernacki
Prof. Anna Węgrzyniak w recenzji wydawniczej książki Marka Bernackiego Bielsko-Biała: małe centrum świata nazwała ją „intelektualną biografią bielszczanina, który przedstawia odbiorcy „miłosny” związek z rodzinnym miastem.
Naród i regiony. Tradycje regionalizmu literackiego w perspektywie nowoczesności (XIX-XXI wiek)
Autor/Redaktor:
Redakcja: Danuta Zawadzka, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marzena Radecka ISBN: 978-83-242-3628-2 ISBN e-book: 978-83-242-6466-7 Kategorie: HISTORIA LITERATURY, TEORIA LITERATURY, NOWY REGIONALIZM W BADANIACH LITERACKICH Wydawnictwo "Universitas"
Język poezji Leopolda Staffa
Autor/Redaktor: Mirosława Alicja Białoskórska
Studium językowo-stylistyczne poświęcone poezji Leopolda Staffa.
Utrwalanie szlaków. Studia o literaturze i kulturze Podlasia
Autor/Redaktor: Marek Kochanowski
Marek Kochanowski – dr hab., profesor na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Literaturoznawca, eseista, animator kultury. Zajmuje się literaturą modernistyczną, regionalną i popularną. Autor książek: Powieści Witkacego wobec schematów powieści popularnej (2007), Modernizacje tradycji w wybranych utworach współczesnej kultury popularnej (wraz z P. Stasiewiczem, 2013),Melodramatyzm i powieść. Od rytuału do sensacji (Żeromski, Mniszkówna, Strug)(2015), Modernizm mniej znany. Studia i szkice (2016). Lublin 2022, Wydawnictwo Episteme