Konkurs
Tegoroczny temat skłoni, mamy nadzieję, do namysłu nad możliwie szeroko rozumianymi więziami między ludźmi (z uwzględnieniem wszelkich bytów nie-ludzkich), nad podstawami, pochodzeniem i losami relacji w obrębie społeczeństwa, państwa, także w obrębie mniejszych zbiorowości, nad charakterem tych stosunków – zarówno dawniej, jak i dziś. Nie definiując wstępnie tytułowego zjawiska, nie określając natury ani liczby elementów konstytuujących wspólnotę, zachęcamy do rozważań najbardziej fundamentalnych, odsłaniających jej istotę, ale także szczegółowych, skupionych na wybranym zagadnieniu (instytucjach, afektach, przekonaniach) bądź konkretnej – rzeczywistej czy fikcyjnej – wspólnocie.
Organizatorzy czekają na teksty z filozofii polityki i religii, filozofii społecznej, teorii ideologii i etyki, niestroniące od najogólniejszych kwestii antropologicznych, a jeśli trzeba – poruszające też zagadnienia ekonomiczne czy ustrojowe.
Na czym polega problem ze wspólnotą?
Do udziału organizator zaprasza profesorów i studentów, filozofów-amatorów i filozofów akademickich, wszystkich, którzy chcą i potrafią myśleć.
W konkursie może wziąć udział każdy, kto napisze i prześle co najmniej 50-stronicowy tekst. Przyjmujemy wyłącznie prace dotąd niepublikowane. Spośród nadesłanych prac jury wytypuje 5 esejów finałowych. Na Laureata/kę czekają trzy nagrody: pieniężna, rzeczowa oraz publikacja zwycięskiego eseju w postaci osobnej książki.
Zasady konkursu określa Regulamin dostępny na stronie www.barbaraskarga.org.
Prace należy nadsyłać na adres Fundacji:
Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
Termin nadsyłania prac mija 31 maja 2016 roku (liczy się data stempla pocztowego). Do 30 września 2016 roku jury konkursu ogłosi nazwiska 5 finalistów/ek. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi w październiku 2016 roku podczas uroczystego wręczenia Nagrody.
Wszystkie informacje będą pojawiać się na bieżąco na stronie Fundacji. Pytania i wątpliwości proszę kierować na adres mailowy: fundacja@barbaraskarga.org
Informacje
Zobacz także
XX konkurs im. Krzysztofa Mętraka
XX Konkurs im. Krzysztofa Mętraka
Konkurs na najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie, związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Fundacja Kultury Paryskiejzapraszają do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Poniżej regulamin konkursu, a w nim szczegółowe informacje dotyczące m.in. tematyki, terminu nadsyłania prac, składu jury oraz nagród.
Konkurs literacki im. Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”
1. Organizatorem Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie” jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy.
VII Konkurs translatorski z literatur anglojęzycznych im. Zbigniewa Batki
Przedmiotem konkursu są przekłady artystyczne na język polski tekstów anglojęzycznych. Konkurs adresowany jest do młodych adeptów sztuki translatorskiej, którzy nie posiadają w dorobku samodzielnej przekładowej publikacji książkowej z zakresu literatury pięknej o objętości większej niż jeden arkusz wydawniczy.