Konkurs
Nagroda COPERNICUS dla wybitnych polskich i niemieckich naukowców
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza do składania wniosków w ósmej edycji konkursu. Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych naukowców z Polski i Niemiec, którzy mają na swoim koncie szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej i mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.
Konkurs jest organizowany we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Skierowany jest do reprezentantów wszystkich dziedzin nauki. Nagrodę przyznaje się dwóm współpracującym uczonym – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w Niemczech. Jej wysokość wynosi 200 tys. euro – po 100 tys. euro dla każdego z laureatów. Środki te powinny zostać wykorzystane przez naukowców na rzecz dalszego rozwoju współpracy polsko-niemieckiej.
Do nominowania kandydatów uprawnieni są uczeni posiadający minimum stopień naukowy doktora, którzy są zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. W konkursie mogą wziąć udział uczeni ze stopniem minimum doktora, którzy są liderami zespołów badawczych w polskiej lub niemieckiej instytucji naukowej. W konkursie przyjmowane są także autonominacje. Laureatów wybiera jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i niemieckiego środowiska naukowego.
Wyniki zostaną ogłoszone w 2020 roku.
Informacje
Zobacz także
Pobyty naukowe dla niemieckich uczonych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła 23 konkurs o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Celem stypendium jest uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis – prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta.
Polsko-niemiecki dialog w naukach humanistycznych i społecznych
Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki wspiera projekty i zamierzenia w dziedzinie nauki i badań naukowych, które przyczyniają się do porozumienia między narodami, a tym samym do integracji europejskiej. W ramach tego ogólnopaństwowego zadania szczególne znaczenie przypada projektom wywodzącym się z polsko-niemieckiego pogranicza. Zasadą jest, że projekty i zamierzenia powinny być realizowane w ramach polsko-niemieckiej współpracy przez studentów, naukowców i badaczy obu krajów. Kooperację tę można rozszerzyć, dobierając także partnerów z innych krajów.
Konkurs główny Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki
Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki zachęca do składania wniosków w konkursie głównym na polsko-niemieckie przedsięwzięcia badawcze. Fundacja wspiera przedsięwzięcia w dziedzinie nauk humanistycznych, kulturoznawstwa, prawa oraz nauk społecznych i ekonomicznych.
Stypendium imienia Aleksandra von Humboldta
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz dwudziesty pierwszy ogłosiła konkurs o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Laureaci - wybitni uczeni niemieccy - mogą przyjechać do Polski na pobyty naukowe, trwające od 3 do 6 miesięcy. Wysokość stypendium wynosi 4 000 € miesięcznie.