Konkurs
Studium Europy Wschodniej ogłasza XXV doroczny konkurs na STYPENDIA WSCHODNIE – STUDIA MAGISTERSKIE II STOPNIA.
Stypendia umożliwiają realizację 2-letnich, magisterskich „STUDIÓW WSCHODNICH UW” w okresie od 1 X 2025 r. do 30 VI 2027 r. Stypendia przeznaczone są dla kandydatów z: Europy Wschodniej, Bałkanów (nie należących do Unii Europejskiej), Kaukazu i Azji Środkowej. Preferowane są kandydatury osób mogących już wykazać się osiągnięciami naukowymi lub aktywnością organizacyjną, których dotychczasowe działania i osiągnięcia dają szanse wykorzystania zdobytej specjalizacji w ich własnych krajach w różnych dziedzinach życia naukowego lub publicznego.
O stypendium mogą ubiegać się osoby z tytułem licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędne. Wymagania: wiek do 35 lat; ogólna znajomość problematyki Europy Wschodniej, Europy Środkowej, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu, zwłaszcza okresu XX w. i zagadnień współczesności, szczególnie po II wojnie światowej, a zwłaszcza po 1991 r.; pozytywny wynik testu z wiedzy ogólnej (zakres zagadnień wg pkt. 3) oraz rozmowy kwalifikacyjnej; znajomość języka polskiego na poziomie B2 (zostanie zweryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej); znajomość języka angielskiego i rosyjskiego na poziomie pozwalającym na rozumienie wykładów i korzystanie z literatury.
Studia trwają 2 lata (4 semestry), stypendium jest wypłacane w ciągu roku akademickiego przez 9 miesięcy. Po spełnieniu warunków określonych szczegółowo w umowie ze stypendystą, możliwe jest przedłużenie stypendium maksymalnie o 1 miesiąc na I i II roku studiów. Program studiów obejmuje zagadnienia historii i współczesności Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i całego obszaru postkomunistycznego, skupia się na historii, sprawach narodowościowych i politologicznych, ale zawiera także elementy historii sztuki, literatury, kultury, socjologii, geografii, demografii, prawa, ekonomii i in. Program obejmuje także naukę 1 języka regionalnego.
Studia prowadzone są w pięciu specjalnościach: a) Europa Wschodnia b) Europa Środkowa c) Bałkany d) Rosja e) Kaukaz – Azja Środkowa.Zajęcia prowadzą wykładowcy polscy (kadra Studium Europy Wschodniej) oraz grono wykładowców gościnnych.
Termin przyjmowania zgłoszeń – do 10 kwietnia 2025 r. Zajęcia na studiach rozpoczną się we wrześniu 2025 r. kursem adaptacyjnym do „Studiów Wschodnich” UW.
Źródło: https://studium.uw.edu.pl/programy-stypendialne/stypendia-wschodnie/nabor-na-stypendia-wschodnie/
Informacje
Zobacz także
Polonista NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór do trzeciej edycji programu POLONISTA NAWA. Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego w świecie przez umożliwienie obcokrajowcom zainteresowanym językiem polskim i polską kulturą podjęcia studiów lub realizacji projektów badawczych w Polsce.
Polonista – Program dla studentów polonistyki i studiów polskich
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór w nowym Programie skierowanym do obcokrajowców. Celem Programu jest upowszechnianie języka polskiego w świecie oraz wspieranie obcokrajowców studiujących w ramach studiów i programów polskich realizowanych w zagranicznych ośrodkach akademickich przez umożliwienie im semestralnego lub dwusemestralnego pobytu na wybranej uczelni publicznej w Polsce.
Polonista NAWA 2025
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza do udziału w kolejnej edycji programu, którego celem jest promowanie języka polskiego oraz popularyzacja studiów i badań polonistycznych na świecie.
Gaude Polonia 2019
Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór do Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia na 2019 rok.