Wydarzenie
Czarownice/ Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin nauki do wspólnej dyskusji, zarówno nad czarownicami „historycznymi” jak i wyobrażonymi, wyłaniającymi się z kart literatury, kinowego czy serialowego ekranu.
Problematyka wystąpień powinna oscylować wokół poniższych zagadnień tematycznych:
- Czarownice i czary w kulturach starożytnych
- Czarownice w średniowieczu i czasach nowożytnych
- Crimen excepta – procesy o czary
- Psychologiczne i społeczne aspekty czarownictwa i magii
- Czarownice obecne w mitologii, baśni, na kartach literatury
- Czarownice, magia, czary w kulturze ludowej
- Współczesne czarownictwo i jego przejawy (np. wicca)
- Estetyka czarownictwa – wizerunek, atrybuty, symbole
- Czarownice w popkulturze (film, literatura, sztuka)
- Współczesne transformacje mitu czarownicy
- Miejsce czarownictwa w ezoteryce zachodniej
- Historia badań nad fenomenem czarownictwa
- Czarownice i czarownictwo w kulturach pozaeuropejskich
Zgłoszeń (do 10 kwietnia) można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie konferencji https://witchesconference.wordpress.com/
Owocem j debaty będzie tom (redagowana monografia) dedykowany interdyscyplinarnej analizie fenomenu czarownic.
Informacje
Zobacz także
Polskie Salem / seminarium z cyklu "Duchowość kobiet"
W 1689 roku w niewielkim wielkopolskim miasteczku Kleczewo, oskarżona o czary kilkunastoletnia dziewczyna przyznała się do tego, że wraz z kilkoma innymi czarownicami doprowadziła do śmierci syna właściciela wsi, w której mieszkała. W odwecie ów właściciel wsi rozpoczął w okolicy "polowanie na czarownice", do którego podjudzał także innych szlachciców. W ciągu kolejnych czterech lat kleczewski sąd przesłuchał kilkadziesiąt osób, wiele z nich skazując na śmierć.
Oświecenie "nieoświecone". Człowiek, natura i magia
Oświecenie łączone jest zazwyczaj z racjonalistyczną krytyką magii i wszelkich przesądów, ujmowanych z perspektywy nowoczesnej metodologii nauk doświadczalnych. Relacje między zjawiskami pozaracjonalnymi, światem nadprzyrodzonym a rozwijającą się wówczas wiedzą naukową są bardzo zróżnicowane. Sceptycyzm oświeconych wobec czarów i przesądów łączy się z refleksją nad miejscem człowieka w świecie praw natury i umów społecznych.
"Klęska czytelnictwa czy jego zmiana?" - spotkanie z Sylwią Chutnik
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza na wykład otwarty Sylwii Chutnik, jednej z najbardziej znanych pisarek młodego pokolenia. Wykład zatytułowany „Klęska czytelnictwa czy jego zmiana?” odbędzie się 23 listopada o godz. 13.15 w auli teatralnej budynku Wydziału Humanistycznego (Olsztyn-Kortowo, ul. K. Obitza 1).
Tradycja po drugiej stronie lustra. Baśnie, mity, legendy i klasyka literacka w przestrzeni popkultury
Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą obecności baśni, mitów, legend i klasyki literackiej w przestrzeni kultury popularnej. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych rozważań na temat „kulturowego recyklingu”, w ramach którego transformuje się zakorzenione w masowej wyobraźni teksty. Chcemy zastanowić się nad fenomenem postmodernistycznej gry z tradycją i przyjrzeć rozmaitym tekstom kultury, eksploatującym interesujące nas motywy.