Wydarzenie
Czwartek Literacki: Na ratunek książkom. Zbiory Biblioteki Kórnickiej i Biblioteki Raczyńskich od XIX w. do dziś
Wraz z Biblioteką Kórnicką PAN zapraszamy na Czwartek Literacki – spotkanie pt. „Na ratunek książkom. Zbiory Biblioteki Kórnickiej i Biblioteki Raczyńskich od XIX w. do dziś”, które odbędzie się 5 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.
Goście: prof. UAM dr hab. Zofia Dambek-Giallelis, prof. UAM dr hab. Piotr Pokora oraz prof. UAM dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek porozmawiają o księgozbiorach bibliotecznych, ich gromadzeniu, konserwowaniu, o fundatorach i kolekcjonerach dwóch najstarszych bibliotek Wielkopolski.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż prac członków Koła Lekarzy Malujących przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej oraz artystów plastyków z Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Dzieła są inspirowane życiem i działalnością Władysława Zamoyskiego (1853-1924) – ostatniego właściciela dóbr kórnickich, patrona roku 2024.
Prof. UAM dr hab. MAGDALENA BINIAŚ-SZKOPEK – mediewistka, archiwistka, edytorka źródeł. Pracuje na Wydziale Historii UAM oraz w PAN Bibliotece Kórnickiej, od 2023 roku jako jej dyrektorka. Autorka edycji wspomnień Jadwigi Zamoyskiej i książki o niej (2023) oraz współautorka publikacji o jej synu, Władysławie Zamoyskim (2024).
Prof. UAM dr hab. ZOFIA DAMBEK-GIALLELIS – kierowniczka Laboratorium Dokumentacji Literackiej na Instytucie Filologii Polskiej UAM. W swej pracy wykorzystuje badania genealogiczne oraz nowe technologie. Jest autorką m.in. książki „Dziwne kształty życia. Szkice i studia z dziejów biografistyki polskiej połowy XIX wieku” (2019) oraz współautorką abecedariusza „Jadwiga Zamoyska i jej światy (2024)”.
Prof. UAM dr hab. PIOTR POKORA – średniowiecznik, specjalizuje się w bibliologii, sfragistyce i heraldyce. Pracuje na Wydziale Historii UAM oraz w Bibliotece Raczyńskich jako pełnomocnik dyrektor ds. rozwoju Działu Zbiorów Specjalnych i muzeów oraz działalności naukowej. Aktualnie prowadzi badania nad tzw. skarbem Latanowicza – drogocenną kolekcją poznańskiego bibliofila.
Informacje
Zobacz także
Cyfrowy warsztat humanisty. Czy nowa platforma humanistyki cyfrowej jest nam potrzebna?
Temat jest zaproszeniem uczestników do dyskusji nad głębszym rozpoznaniem i zdefiniowaniem potrzeb badaczy w zakresie humanistyki cyfrowej oraz nad celowością i stopniem wykorzystania istniejących już projektów i narzędzi cyfrowych w codziennej pracy humanisty.
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.
„Poeci to są słów malarze”. Seminarium poświęcone twórczości Jerzego Guranowskiego (1884–1943)
Koło Naukowe Cykliści & Findesiecliści (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu) zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 10 marca 2023 roku.
Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich
Tegoroczny zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich odbędzie się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.