Wydarzenie
Emocje w języku, tekście i komunikacji / 7. konferencja z cyklu "Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji"
Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji 7
EMOCJE W JĘZYKU, TEKŚCIE I KOMUNIKACJI
Serdecznie zapraszamy na 7. ogólnopolską konferencję z cyklu „Nowe zjawiska w języku, tekście i komunikacji”, która odbędzie się w dniach 14-15 maja 2018 r. w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tym razem naukową refleksją pragniemy objąć status emocji we współczesnej komunikacji oraz sposoby ich przejawiania się w różnego rodzaju tekstach.
Emocje są jednym z podstawowych, pierwotnych powodów podejmowania działań językowych. Powołują do życia język, ale też język wyzwala emocje. Wiele wskazuje na to, że wartościowana pozytywnie racjonalność współcześnie ustępuje miejsca emocjonalności kojarzonej z naturalnością i prawdą. Szeroko rozumiana ludzka ekspresywność znajduje wyraz w rozmaitych, bardzo zróżnicowanych środkach językowych i pozajęzykowych, w formach mniej lub bardziej skonwencjonalizowanych, mieszczących się w ramach rozmaitych gatunków i tekstów kultury – a niejednokrotnie ramy te przekracza. Z drugiej strony, pewne formy językowe, teksty oraz zachowania komunikacyjne wywołują emocjonalne reakcje. Język jest więc zarazem odzwierciedleniem emocji nadawców, jak i źródłem emocji odbiorców. Kwestie te, odnoszące się do najogólniej nakreślonych relacji między językiem (tekstem) a emocjami, między emocjami a uczestnikami komunikacji chcemy uczynić głównymi zagadnieniami podczas majowego spotkania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Do wzięcia udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką konferencji – językoznawców, psychologów, badaczy języka mediów i tekstów kultury.
Szczególnie będziemy zainteresowani propozycjami naukowej eksploracji następujących kręgów tematycznych:
- (nowe) formy wyrażania emocji w języku
- emocje w płaszczyźnie semantycznej i pragmatycznej wyrażeń
- emocje w strukturze sądów wartościujących
- komunikacyjne strategie emocjonalne
- językowe zachowania w obliczu sytuacji ekstremalnych
- emocjonalność języka polityki
- (nad)używanie wyrażeń ekspresywnych w przekazach dziennikarskich
- emocje w tekstach kultury
- język intymny – bliskość i miłość wyrażone w języku i tekście
- cyberemocje: emocjonalność w przekazie internetowym
Propozycje referatów dotyczących tych oraz innych zagadnień, związanych z głównym tematem konferencji prosimy nadsyłać do dnia 31 marca 2018 r. na adres e-mail:
Opłata konferencyjna wynosi 400 złotych i pokrywa koszt obiadów, przerw kawowych, materiałów konferencyjnych oraz publikacji tomu pokonferencyjnego, natomiast nie obejmuje kosztu zakwaterowania.
Płatności prosimy dokonywać do 20 kwietnia 2018 r. na konto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: 46 1030 1986 2700 0000 1488 008, z dopiskiem „Emocje”.
Szczegółowe informacje związane z konferencją, w tym propozycje noclegów będą rozsyłane uczestnikom z początkiem kwietnia.
Organizatorzy:
dr hab. Mariusz Rutkowski, prof. UWM
dr hab. Iwona Kosek, prof. UWM
dr hab. Mariola Wołk
dr Iza Matusiak-Kempa
mgr Katarzyna Witkowska
Informacje
Zobacz także
Emocje / Ogólnopolska konferencja naukowa
Czy i jak często zastanawiamy się nad emocjami? Czy myślimy o emocjach innych, czy własnych? Jak ważna jest to przestrzeń do przemyślenia i jakie obszary naszego życia pochłania? Widać wszak wyraźnie, że emocje i emocjonalność, ich ekspresja, demonstrowanie bywają ograniczane sytuacjami, wychowaniem, narzucanymi normami społecznymi, czasem też naszym indywidualnym osądem. Są przedmiotem refleksji, materiałem artystycznym, ale też przyczyną rozmaitych zjawisk, zachowań, czynów i analiz.
Emocje – Język – Literatura
Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić do uczestnictwa w konferencji naukowej EMOCJE - JĘZYK - LITERATURA
Retoryka racji i emocji w czasach kryzysu / XIX Konferencja Polskiego Towarzystwa Retorycznego
Polskie Towarzystwo Retoryczne wspólnie z Katedrą Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na XIX konferencję PTR zatytułowaną Retoryka racji i emocji w czasach kryzysu.
Uczucia i emocje w tekstach kultury
Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach serdecznie zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym seminarium naukowym