Wydarzenie
Inspiracje: Guzik – Szymborska – wieczór poetycki
Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja Jerzego Peterkiewicza i Księgarnia de Revolutionibus zapraszają na spotkanie z Joanną Guzik, przebywającą w Krakowie w ramach Projektu Rezydencji Poetyckich organizowanych przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation.
Dlaczego i w jaki sposób Szymborska inspiruje poetkę dowiemy się podczas rozmowy, którą poprowadzi Olga Sabała.

Joanna Guzik – poetka pochodząca z Łodzi. Autorka siedmiu tomików poezji: „Miłość z wczorajszym oddechem” (Wing, 2001), „Mieszkamy na dnie oceanu” (Biblioteka, 2002), „Pół etatu ciszy” (Biblioteka, 2007), „Syntetyczne pole kwiatów’ (Papierowy Motyl, 2016), „Ciało obce” (Papierowy Motyl, 2019), „Pociąg do Egostanu” (Papierowy Motyl, 2020); „Cztery koma zając” (Papierowy Motyl, 2021). W tym roku ukaże się kolejny zbiór wierszy. Laureatka kilku konkursów poetyckich.
Olga Sabała – absolwentka krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czytelniczka, rozmówczyni. Zawodowo związana z księgarnią Lokator. Interesuje się poezją współczesną.
Informacje
Zobacz także
Wystawy na Rok Szymborskiej
W związku z ustanowieniem przez Senat roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej Fundacja Wisławy Szymborskiej organizuje wystawy: "RADOŚĆ PISANIA/RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander", „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej.
"Niektórzy lubią poezję...", czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej / międzynarodowa konferencja naukowa
Wisława Szymborska rzadko podróżowała, mimo to jej twórczość docierała i nadal dociera do najdalszych zakątków globu, o czym świadczą obcojęzyczne przekłady jej poezji i liczne zagraniczne nagrody, w tym najważniejsza z 1996 r. Literacka Nagroda Nobla. Jej teksty nadal intrygują ludzi nauki, studentów, tłumaczy, jak i liczne grono miłośników jej poezji. W 2023 r. Wisława Szymborska obchodziłaby 100. rocznicę urodzin. Jest to dobry moment, aby ponownie pochylić się nad twórczością poetki i zastanowić nad aktualnością jej postrzegania świata, swoistością perspektyw przez nią obieranych, stosowanych w jej poezji – jakże osobliwych – językowych metod opisu wnikliwie obserwowanej rzeczywistości.
Janusz Waligóra: Poezja jest zdziwieniem. O twórczości Wisławy Szymborskiej / webinarium w ramach projektu Polonistyka otwarta
________________________
Szymborska wielostronnie /studencko-doktorancka konferencja naukowa
Studenckie Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki, która odbędzie się w dn. 19-20 kwietnia 2023 roku.