Wydarzenie
Komunikacja w medycynie / II Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Tegoroczne, dwudniowe spotkanie złożone będzie z trzech części:
1) naukowo-badawczej – skupiającej naukowców podejmujących w swoich pracach problemy z zakresu komunikacji (medycznej, społecznej, językowej), szczególnie te dotyczące porozumiewania się z pacjentem;
2) dydaktycznej – obejmującej wystąpienia doświadczonych dydaktyków, wprowadzających na polskich uczelniach medycznych nowoczesne standardy kształcenia kompetencji komunikacyjnych;
3) warsztatowo-szkoleniowej – skierowanej głównie do studentów, młodych pracowników opieki medycznej oraz wszystkich zainteresowanych osób, na co dzień pracujących z pacjentami i ich rodzinami.
W programie:
- wykłady zaproszonych gości, w tym Elizabeth Rider z Uniwersytetu Harvarda;
- obrady w sesjach tematycznych, dotyczących medycznych i humanistycznych aspektów rozmowy z pacjentem, perspektyw rozwoju medycyny narracyjnej w Polsce, metod nauczania komunikacji na polskich i zagranicznych uczelniach medycznych;
- sesja studencka (w sobotę 28 października 2017);
- sesja plakatowa dla studentów i młodych badaczy komunikacji;
- warsztaty.
Abstrakty wystąpień i plakatów, nie dłuższe niż 300 słów, można przesyłać do 15 sierpnia 2017 roku na adres: komunikacjamedyczna@gmail.com.
Organizatorzy zachęcają także do zgłaszania propozycji poprowadzenia warsztatów z zakresu komunikacji w medycynie. Na zgłoszenia warsztatów czekamy do 30 czerwca 2017 roku.
Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i obejmuje: materiały konferencyjne, udział w sesjach oraz w wybranym warsztacie, przerwy kawowe, dwa obiady. Udział w uroczystej kolacji konferencyjnej – dla osób chętnych za dodatkową opłatą (warunki płatności i uprawnienia do zniżek podane są na stronie konferencji).
Organizatorzy:
Zespół Języka Medycznego Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN
Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej
Zakład Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny WUM
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny EMSA Warszawa
Informacje
Zobacz także
Medycyna w filmie i teatrze
Konferencja poświęcona będzie szeroko rozumianym związkom medycyny z filmem i teatrem. Chociaż temat jest niezwykle interesujący, zagadnienia te nie były dotąd badane w takim stopniu, na jaki zasługują. Mamy nadzieję, że planowana konferencja przynajmniej częściowo wypełni lukę w badaniach.
Kobieta, literatura, medycyna
Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej narracjom o kobiecych „doświadczeniach medycznych”.
Podstawy badawcze, dydaktyczne i diagnostyczno-terapeutyczne w logopedii
Potrzeba organizacji konferencji wynika z obserwowanego wzrostu świadomości społecznej na temat zaburzeń mowy. Celem konferencji jest m.in. prowadzenie działań mających na celu propagowanie profilaktyki logopedycznej – jest ona zatem kierowana nie tylko do specjalistów, ale także rodziców zainteresowanych rozwojem mowy swoich dzieci, chcących korzystać z najnowszych osiągnięć nauki, pozwalających stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do startu w życie. Naszą intencją jest także poruszenie zagadnień dotyczących zaburzeń komunikacji u dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50. roku życia. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem społecznym na specjalistów w zakresie gerontologopedii.
Obrazy choroby w języku i kulturze / Representations of illness in culture and language
Organizator: Katedra Filologii Angielskiej Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim