Wydarzenie
LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)
Słupskie Centrum Kultury Kaszub im. Anny Łajming przy Katedrze Filologii Polskiej AP w Słupsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku zapraszają na pierwszą konferencję z cyklu: „LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów”, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Słupskie Centrum Kultury Kaszub im. Anny Łajming przy Katedrze Filologii Polskiej AP w Słupsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku zapraszają na pierwszą konferencję z cyklu: „LITERACKI SŁUPSK. Śladami pisarzy i poetów”, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Każdy region i każda społeczność tegoż regionu troszczy się o tradycję i współczesność jako najważniejszych ogniw kształtujących kulturę. Formuła „Literacki Słupsk” sytuuje Nasze Miasto nie tylko w odniesieniu do artystycznej mapy Pomorza i Polski, ale przede wszystkim ukazuje złożoną rzeczywistość społeczno-kulturalną, jaka kształtowała się w „grodzie nad Słupią” szczególnie w okresie powojennym. To wówczas, w czasie trudnym i złożonym, dokonywały się migracje ludności. Przybywali ludzie pióra z Kresów, z Polski Centralnej, ze Śląska, Żuław i Kaszub. Tutaj, w Słupsku, odnaleźli swój dom, tutaj tworzyli i tworzą nadal literacką o(powieść), wypełniając przestrzeń nowymi fikcyjnymi, a także autentycznymi narracjami, poetycką wyobraźnią, sceniczną grą, przeżyciami zapisanymi w formie diariusza czy pamiętnika. Z tym Miastem utożsamiają się współtworząc historię jego miejsca i jego pamięci. Konferencja wpisuje się także w uroczysty program obchodów stulecia zaślubin Polski z morzem i tym samym odzyskania dostępu do Bałtyku.
Mamy nadzieję, że konferencja jako interdyscyplinarne działanie kontynuuje wieloletni cykl dyskusji naukowych, a także spotkań autorskich poświęconych „ludziom pióra”, którzy stworzyli „literacki Słupsk”, a także „Słupsk w literaturze”, dzięki czemu przyczyniają się do wzmacnia zarówno jednostkowego jak i zbiorowego poczucia tożsamości miejsca.
Z dumą mogą Słupszczanie orzec, że są wśród Nich pisarze, poeci, dziennikarze, reportażyści, podróżnicy po światach literackiej wyobraźni, dokładając kolejne barwne i bogate szkła w witrażowej kompozycji kultury Słupska.
W imieniu Organizatorów kierownik projektu
dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, prof. AP
adres kontaktowy: adelakuik@poczta.onet.pl
Informacje
Zobacz także
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb
Czytanie Kaszub - Czëtanié Kaszëb to nowy cykl spotkań autorskich, które będą okazją do bliskiego spotkania z żywą kulturą Kaszub - przestrzenią łączącą Polskę z morzem w jej kulturowym aspekcie. Spotkania będą także przestrzenią do dyskusji o złożonej problematyce tożsamości mieszkańców Kaszub i Pomorza.
Wielkie Pomorze - wojna i pokój / międzynarodowe sympozjum
Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Instytut Kaszubski oraz Muzeum Pomorza Środkowego zapraszają na szóstą edycję międzynarodowego sympozjum "Wielkie Pomorze" pod hasłem "Wojna i pokój", które odbędzie się 26-27 października 2017 r. w Słupsku.
Pomorskie Forum Edukacji Regionalnej
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku zapraszają na XII edycję Pomorskiego Forum Edukacji Regionalnej, podczas którego odbędą się wykłady, wywiady i koncerty. Forum zakończy spotkanie z Danielem Odiją, pisarzem związanym ze Słupskiem.
500-lecie reformacji – wielość perspektyw
Marzenna Mazur, Dyrektor MPŚ w Słupsku i Krystyna Krawiec-Złotkowska, kierownik naukowy projektu, serdecznie zapraszają na sympozjum 500-lecie reformacji – wielość perspektyw, która odbędzie się 7 grudnia 2017 r. w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.