Wydarzenie
Literacki Sopot 2018
Laureaci Nagrody Goncourtów - Pierre Lemaitre, Nagrody Bookera – Olga Tokarczuk, Orange Prize for Fiction – Zadie Smith, Prix Pierre Guénin – Édouard Louis, Prix Renaudot - Alain Mabanckou, Ingrid Betancourt - najsłynniejsza zakładniczka świata, Jacques de Decker - sekretarz Królewskiej Akademii języka i literatury francuskiej Belgii, i wielu innych, będą gośćmi tegorocznej, siódmej już, edycji festiwalu Literacki Sopot. Tematem przewodnim jest literatura i kultura francuskojęzyczna.
Festiwal „Literacki Sopot” istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia (w tym roku 16-19.08.2018). Każdego roku organizatorzy, MiastoSopot i Miejska Biblioteka Publiczna, wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem.
„To Francja, z jej przeszłością, nie zawsze łatwą, tradycją i potencjałem intelektualnym, ale też formułą debaty publicznej stała się dla nas punktem wyjścia do rozważań uniwersalnych, ale też bardzo konkretnych na temat współczesnej Polski” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu. „Rok 2018 przynosi wiele pytań związanych zarówno ze współczesnością jak i nawiązujących do licznych rocznic roku 1918, 1968. Historia, jak to ma w zwyczaju, zdaje się zataczać koło. Wracają pytania o granice wolności ‘’człowieka i obywatela’’, prawo kobiet do walki o własną podmiotowość. Powraca, ze zdwojoną siłą, pojęcie OBCEGO. Budzą się uśpione demony ksenofobii, rasizmu, nacjonalizmów”.
Dlatego tak ważnym punktem festiwalu są debaty, skupione w festiwalowym cyklu “La table ronde”. O aktualności dzieł Alberta Camusa porozmawiają francuscy badacze twórczości noblisty - Marie-Therese Blondeau, Virginie Lupo oraz wnuk Alberta, David Camus. Spotkanie poprowadzi Maciej Kałuża. W kolejnej debacie pojawi się temat ‘’Wielkiej Rewolucji Francuskiej”, matki wszystkich rewolucji, ale też jednego z najbardziej krwawych przykładów walki o zmianę istniejącego ładu społecznego. O rewolucji w cieniu gilotyny porozmawiają: Marcin Król, Monika Milewska, Reynald Secher. W roli moderatora Tomasz Wysłobocki.
Z kolei na temat paryskiej ‘’Kultury’’, związanego z nią środowiska oraz stosunku jego autorów do Francji będą debatowali znawcy dorobku tego niezwykłego pisma, które ukształtowało intelektualnie pokolenia Polaków. Paweł Bem - literaturoznawca, edytor, opracował korespondencję Czesława Miłosza z Ireną i Tadeuszem Byrskimi; Brigitte Gautier - tłumaczka poetyckich dzieł zebranych Zbigniewa Herberta na język francuski oraz Paweł Rodak - historyk literatury i kultury polskiej, kulturoznawca, od 2016 roku profesor na Wydziale Slawistyki na Sorbonne Université oraz dyrektor Ośrodka Kultury Polskiej (Centre de civilisation polonaise). Dyskusję poprowadzi Piotr Kieżun.
W roku 2018 obchodzone jest w Polsce 100lecie praw wyborczych kobiet. Jedną z najbardziej prężnych działaczek francuskich była Olimpia de Gouges, autorka słynnej Deklaracji praw kobiety i obywatelki. Podjęta przez nią walka o równouprawnienie trwać będzie we Francji przez kolejne stulecia i przyniesie Francuzkom definitywne zwycięstwo dopiero w II połowie XX wieku. O pierwszych feministkach w Muzeum Sopotu porozmawiają Tomasz Wysłobocki i Ewa Wierzbowska.
O sytuacji współczesnej Francji, jej tożsamości i kształcie wspólnoty w XXI będą debatować publicyści: Jarosław Kuisz, Bernard Lecomte, Olivier Mongina i Florence Noiville. Prowadzenie: Piotr Witwicki.
Współczesna Francja to także teatr. W rozmowie Anety Kyzioł, dziennikarki tygodnika “Polityka” wezmą udział Jacques de Decker, Rémi de Vos i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Festiwal to także liczne spotkania autorskie. W cyklu “Dyskretny urok literatury francuskiej” o kryminałach z Pierrem Lemaitrem porozmawia Zygmunt Miłoszewski; z tworzącym w języku francuskim kongijskim pisarzem Alainem Mabanckou – Olga Stanisławska; o roli literatury, nie tylko autorstwa Alberta Camus, z jego wnukiem Davidem Camus będzie dyskutował Remigiusz Grzela. Młode pokolenie twórców francuskich, w rozmowie z Martą Perchuć-Burzyńską, reprezentuje Édouard Louis, którego pierwsza powieść stała się bestsellerem i okrzyknięta literacką rewelacją m.in. przez „El País”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Corriere delle Sera”.
Z kolei z Romainem Puértolasem odbędzie się nie tylko spotkanie autorskie, prowadzone przez Patrycję Wanat, ale również warsztaty pisarskie i pokaz filmowej adaptacji jego przezabawnych przygód indyjskiego fakira.
Tradycją Literackiego Sopotu są również rozmowy na plaży, programowane przez Michała Nogasia, który w tym roku zaprosił do udziału Jarosława Kamińskiego, Klementynę Suchanow, Olgę Tokarczuk oraz Marcina Wichę. Z kolei nowością w tym roku jest blok spotkań „Portrety”, podczas których uczestnicy będą mogli bliżej poznać bohaterów książek autorstwa zaproszonych gości, takich jak: Remigiusza Grzela, Annę Bikont, Andrzeja Franaszka czy Katarzynę Surmiak-Domańską. W cyklu spotkań “H/historia” gośćmi będą Tomasz Pindel, Elisabeth Åsbrink, Małgorzata Szejnert, czy Mikołaj Grynberg.
Specjalne spotkanie z „najsławniejszą zakładniczką świata” Ingrid Betancourt poprowadzi Tomasz Pindel. A w cyklu “Varia” z czytelnikami spotkają się Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Zygmunt Miłoszewski i Anda Rottenberg.
W programie Festiwalu Literacki Sopot nie zabraknie też propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają warsztaty realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.
W Muzeum Sopotu dzieci będa miały okazję zgłębić świat Madeline i Mikołajka w grze interaktywnej. Zaplanowano też warsztaty ilustratorskie z Jean-François Martinem, wybitnym ilustratorem, nagrodzonym Bologna Ragazzi Award za "Bajki Ezopa", w sierpniu zaś ukażą się w Polsce "Opowiastki przyrodnicze" z jego ilustracjami. Odbędą się też zajęcia z Frédérique Bertrand, autorką bestsellerowej francuskiej serii „Piżamorama” z ruchomymi ilustracjami. Dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zdolności manualne przygotowano serię warsztatów z książką w Parku Książki, przygotowane wspólnie z Księgarnią Ambelucja. Fundacja Pankracy zaś przygotowała zajęcia w oparciu o książki “ „Ada, to wypada!” i “Miasto”, które poprowadzą Zofia Karaszewska, Sylwia Stano i Michał Strzałkowski.
Nieco starsi mogą uzewnętrznić swoje emocje i zdobyć nieco doświadczenia aktorskiego na warsztatach teatralnych z Laurentem van Wetterem, na podstawie jego sztuki teatralnej „Eduquons-les!”, czyli „Wychowajmy ich!”.
Literacki Sopot to także możliwość udziału w targach książki, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych.
W cyklu “Literacki filmowy” odbędą się projekcje filmów “Zwyczajni kochankowie” w reżyserii Philippe Garrela, “Zazie w metrze” w reżyserii Louisa Malle, a także specjalne pokazy z udziałem autorów książek: Romaina Puertolasa “Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie” i “Do zobaczenia w zaświatach” z udziałem Pierre Lemaitre’a.
“Literacki teatralny” to czytanie performatywne “Zachodu” w reżyserii Michała Kurkowskiego w obecnosci autora – Rémiego de Vosa, „Błagających”” w reż. Radosława B. Maciąga z udziałem autora Bastiena Fourniera czy “Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau’a w wykonaniu Brajner / Jankowski / Nenko.
Edycja 2019 festiwalu Literacki Sopot poświęcona będzie literaturze i kulturze brytyjskiej. Stąd spotkanie autorskie z Zadie Smith, które poprowadzi Michał Nogaś.
(informacja prasowa Organizatorów)
Informacje
Zobacz także
Sopot w literaturze – literatura w Sopocie
Sopot w literaturze – literatura w Sopocie
Festiwal „Literacki Sopot” 2019
W tym roku w dniach od 15 do 18 sierpnia nadmorski Sopot stanie się centrum literatury i kultury brytyjskiej. Festiwal Literacki Sopot odwiedzą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik dobrej literatury znajdzie coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań performatywnych i spektakli.
„Przepierki“ z Julią Przyboś
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Przyboś, profesorką i pisarką, renomowaną autorką i ekspertką w dziedzinie literatury francuskiej oraz porównawczej XIX wieku. Organizatorami są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie – we współpracy z Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza
„Fortepian Szopena”– spotkania z Norwidem. Wieczór poetycko-muzyczny
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na pierwszy wieczór poetycko-muzyczny w ramach wydarzenia „Fortepian Szopena” – spotkania z Norwidem z okazji 200 rocznicy urodzin poety.