Wydarzenie
Między Barokiem a Oświeceniem – Rzeczpospolita wspólnotą mieszkańców wielu narodowości
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego razem z Towarzystwem Naukowym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie mają zaszczyt zaprosić na XVI Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu "Między Barokiem a Oświeceniem". Tym razem hasłem przewodnim konferencji będzie: „Rzeczpospolita jako wspólnota mieszkańców wielu narodowości”. Przyjęta przez Organizatorów formuła spotkania ma na celu dyskusję i wymianę poglądów w poszczególnych panelach: Polityka, Szkolnictwo, Wyznania, Kultura.
Zebrane teksty zostaną opublikowane w XVI tomie materiałów z cyklu „Między Barokiem a Oświeceniem”.
Konferencja odbędzie się w dniach 13-15 czerwca (czwartek-sobota) 2024 r. w Ostródzie. Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (obejmuje koszty pobytu – 2 noclegi, pełne wyżywienie, rejs statkiem, materiały konferencyjne).
Zgłoszenia wraz z krótkim abstraktem prosimy nadsyłać do dnia 22 marca 2024 r. do sekretarza konferencji dr Emilii Figury-Osełkowskiej na adres: Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego, ul. Partyzantów 87, 10-402 Olsztyn, lub elektronicznie: sekretariat@ip.olsztyn.pl.
Informacje o przyjęciu zgłoszeń, po ich kwalifikacji przez Komitet Organizacyjny Konferencji, zostaną przesłane do dnia 15 kwietnia. Dokładne informacje, wraz z numerem konta oraz wstępnym programem konferencji referenci otrzymają do dnia 30 kwietnia 2024 r.
Komitet Organizacyjny:
prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
dr hab. Filip Wolański, prof. UWr
dr hab. Dariusz Rolnik, prof. UŚ
dr hab. Adam Perłakowski, prof. UJ
ks. dr hab. Marek Jodkowski, prof. UWM
dr Jerzy Kiełbik
sekretarz konferencji dr Emilia Figura-Osełkowska
Pełna treść zaproszenia oraz Karta zgłoszeniowa znajdują się w załączonym pliku.
Informacje
Zobacz także
Ignacy Krasicki i jego czasy / XIV Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu "Między Barokiem a Oświeceniem"
W 2021 roku mija 220 rocznica śmierci biskupa Ignacego Krasickiego. W związku z tą rocznicą Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego wraz z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego (dawny Ośrodek Badań Naukowych) oraz Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim organizują XIV Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z cyklu „Między Barokiem a Oświeceniem” z podtytułem "Ignacy Krasicki i jego czasy".
Sylwetki i postawy duchowe w polskiej i ukraińskiej literaturze barokowej / międzynarodowa konferencja naukowa
Katedra Polonistyki i Przekładu / Katedra Literatury Ukraińskiej / Laboratorium Ukraińsko-Polskiego Pogranicza Literackiego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku (Ukraina) oraz Katedra Współczesności i Tradycji Literackiej Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na międzynarodową konferencję naukową Sylwetki i postawy duchowe w polskiej i ukraińskiej literaturze barokowej, która odbędzie się 20 kwietnia br. w trybie zdalnym.
W kręgu dawnej polszczyzny II
Konferencja W kręgu dawnej polszczyzny II, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, kontynuuje cykl konferencji historycznojęzykowych o tym tytule (pierwsza konferencja odbyła się w grudniu 2014 r.). Spotkania naukowców, organizowane w celu dyskusji nad problematyką dawnej polszczyzny, odbywają się cyklicznie co dwa lata.
Język w regionie – region w języku III
Pracownia Dialektologiczna i Zakład Lingwistyki Antropologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Językoznawcza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w konferencji "Język w regionie – region w języku III", która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 roku w Poznaniu.