Wydarzenie
„Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego”
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na konferencję „Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego”, poświęconą twórczości i postaci tej znakomitej polskiej pisarki.
Konferencja rozpocznie się w czwartek 1 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego.
Wywodząca się z ziemi lubelskiej Zofia Kossak to wybitna pisarka, uznawana w powieści historycznej za następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza. Jej utwory, cenione za humanizm i epicki rozmach, piękną i bogatą polszczyznę, patriotyzm i uniwersalizm, wysoki artyzm i przesłanie wychowawcze, były wielokrotnie wznawiane oraz tłumaczone na ponad 20 języków. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym – w r. 2018 – Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. Jednak Zofia Kossak to nie tylko pisarka, reportażystka i publicystka, ale także działaczka społeczna, więźniarka Auschwitz-Birkenau oraz Pawiaka. W czasie okupacji zaangażowana w działalność Podziemnego Państwa Polskiego, była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski, a także wyjątkowego w skali europejskiej Komitetu Pomocy Żydom.
Konferencja objęta jest honorowym patronatem Metropolity Lubelskiego abp. Stanisława Budzika oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu Warto być Polakiem.
Wsparcia konferencji udzieliła także GRUPA AZOTY PUŁAWY.
Konferencja rozpocznie się w czwartek 1 grudnia 2022 r. o godz. 10.00 w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego.
Informacje
Zobacz także
Konferencja „Zofia Kossak, pisarka z Ziemi Lubelskiej"
Katedra Literatury Współczesnej KUL oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie zapraszają na konferencję z okazji 130-lecia urodzin Zofii Kossak zatytułowaną „Zofia Kossak, pisarka z Ziemi Lubelskiej", która odbędzie się 20 listopada 2019 r. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031.
Wręczenie wyróżnienia uniwersyteckiego "Gratae Memoriae Signum Universitatis" oraz wieczór autorski Wiesława Myśliwskiego
21 listopada 2019 r. KUL będzie gościł jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych oraz absolwenta uniwersytetu – Wiesława Myśliwskiego. O godz. 18.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego w ramach KULowskich spotkań literackich oraz wernisaży literackich „Akcentu” odbędzie się wieczór autorski. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski. Wcześniej odbędzie się uroczystość nadania pisarzowi jednego najwyższych uniwersyteckich wyróżnień – „Gratae Memoriae Signum Universitatis" .
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Alinie Nowickiej-Jeżowej
Rektor i Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Alinie Nowickiej-Jeżowej, która odbędzie się w czwartek 17 listopada 2016 r. o godz. 10.00 w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego.
Kossakówny. Panel dyskusyjny
14 czerwca o godz. 17.30 w Sali Stefana Flukowskiego w Książnicy Pomorskiej odbędzie się pierwsze w historii spotkanie największych badaczy rodziny Kossaków.