Wydarzenie
Orient w Literaturze & Literatura w Oriencie
Konferencja jest trzecią edycją dorocznego spotkania orientalistów, literaturoznawców, filologów, kulturoznawców i innych badaczy, którym bliski jest temat literatur orientalnych, inspiracji orientalnych czy przekazów na temat Orientu w literaturze zachodniej. Pierwsza edycja konferencji odbyła się 6-7 marca 2014 roku.
Podczas konferencji Orient w Literaturze & Literatura w Oriencie poruszona jest zróżnicowana problematyka, poczynając od zagadnień teoretycznych w zakresie literaturoznawstwa i translatoryki, poprzez wyniki różnego typu badań i analiz literackich wraz z ich implikacjami dla percepcji piśmiennictwa orientalnego w Polsce, Europie i na świecie, po polskie przekłady dzieł orientalnych, co pozwala na prezentację nie tylko aktualnego spojrzenia na sprawy znane i dyskutowane od dawna, ale także na przedstawienie koncepcji nowatorskich reprezentujących najnowsze nurty literaturoznawcze.
Słowami kluczowymi trzeciej edycji konferencji są źródła i inspiracje, które stanowią podstawę do interesujących perspektyw badawczych, takich jak:
- źródła tekstów orientalnych
- (źródła) toposów w literaturze Orientu
- inspiracje w literaturach orientalnych
- orientalizm w literaturze i jego źródła
- Orient a źródła inspiracji w literaturze europejskiej
- intertekstualność a źródła dzieł literackich
- poszukiwanie źródeł i/lub korzeni jako motyw literacki
- Orient jako źródło...
- ... i wiele innych zagadnień związanych z tematyką przewodnią tegorocznej konferencji.
.
Językami konferecji są polski i angielski
Więcej informacji: http://www.home.umk.pl/~pjkj_umk/Orient3pl.html
Informacje
Zobacz także
Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Wschód muzułmański w ujęciu interdyscyplinarnym. Ludzie – teksty – historia"
ZAGADNIENIA BADAWCZE KONFERENCJI: • Inspiracje orientalne w literaturach słowiańskich od średniowiecza do współczesności. • Problemy metodologiczne w badaniach nad muzułmańskim Wschodem: warunki polskie, kontekst europejski. • Literackie obrazy krajów muzułmańskich. • Badacze Wschodu muzułmańskiego w Polsce i innych krajach słowiańskich. • Idee Wschodu w polityce i kulturze XVI-XX wieku. • Wschód muzułmański z perspektywy I i II Rzeczypospolitej. • Wschód mistyczny w ujęciu XIX-wiecznym i jego wpływ na polityczne aspekty odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku. • Podróże polskich pisarzy, uczonych, polityków, dyplomatów do krajów muzułmańskich: ich świadectwa, diagnozy, fascynacje. • Pamiętniki i ich twórcy: źródła do poznania dziejów Wschodu w okresie staropolskim i w XIX w. • Polacy na Wschodzie: dobrowolni imigranci – przymusowi osiedleńcy i zesłańcy Tak jak podczas wcześniejszych konferencji organizowanych wspólnie ze Związkiem Tatarów RP (2014 i 2015 r.) interesować nas będą również zagadnienia związane z historią, kulturą i literaturą polskich, litewskich i białoruskich Tatarów: • Piśmiennictwo Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz współczesna literatura polsko-, białorusko- i litewsko-tatarska (ujęcia historyczno- i teoretycznoliterackie, tekstologiczne, kulturoznawcze, socjologiczne i inne). • Folklor tatarski (niekanoniczne modlitwy, zamówienia, zaklęcia, baśnie i legendy). • Publicystyka i ruch wydawniczy Tatarów w Polsce, na Białorusi i Litwie. • Historia Tatarów i islamu w Polsce, na Litwie, Białorusi i Ukrainie od XIV w. do współczesności.
Odczyt dr hab. Marcelego Olmy, prof. UP: "Językowy obraz Orientu w listach prywatnych Stanisława Chlebowskiego (1835-1884)" / zebranie Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (oddziału w Krakowie)
Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego (oddział w Krakowie) zaprasza na zebranie naukowe, które odbędzie się we wtorek 14 marca 2017 r. o godz. 18.15 w gmachu Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, ul. Sławkowska 17, sala 24 na parterze.
Inwencja i inspiracja w kulturze wczesnonowożytnej
Katedra Literatury Staropolskiej KUL oraz Pracownia Literatury Renesansu i Baroku IBL PAN zapraszają na konferencję INWENCJA I INSPIRACJA W KULTURZE WCZESNONOWOŻYTNEJ z cyklu "Kolokwia staropolskie", która odbędzie się w Domu Pracy Twórczej KUL, Kazimierz Dolny, ul. Puławska 94, w dniach 27-29 września 2016 r.
LXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego "Źródła w badaniach językoznawczych"
Katedra Historii Języka Polskiego UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego UŁ, Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego UŁ oraz Polskie Towarzystwo Językoznawcze zapraszają na organizowany w Łodzi w dniach 18-19 września 2017 LXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.