Wydarzenie
Seminarium z historii Polski na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie
Ostatnie seminarium w tym roku akademickim odbędzie się 22 czerwca o godz. 18.15 (czasu londyńskiego) na platformie Zoom.
Dr hab. Paweł Duber przedstawi referat zatytułowany: Tytus Komarnicki - dyplomata i uczony (1896-1967)
Dr hab. Paweł Duber (Nottingham Trent University): Tytus Komarnicki - dyplomata i uczony (1896-1967)
Podczas tego seminarium prof. Duber opowie o swojej przyszłej książce: biografii Tytusa Komarnickiego, polskiego dyplomaty, prawnika i historyka. Choć obecnie jego nazwisko jest pamiętane głównie ze względu na jego dokonania jako historyka po 1945 r., Komarnicki był utalentowanym współtwórcą polskiej polityki zagranicznej prowadzonej w Lidze Narodów. Był także ministrem pełnomocnym w Szwajcarii i przedstawicielem rządu polskiego we Francji w czasie II wojny światowej. Duber przedstawi genezę powstania tej publikacji, opartej na wielu nieznanych dotąd dokumentach, jej koncepcję i główne wnioski.
Paweł Duber jest autorem licznych publikacji (w tym dwóch monografii) na temat polskiego autorytaryzmu okresu międzywojennego, rządu emigracyjnego w czasie II wojny światowej, historii dyplomacji i polityki pamięci. Kończy biografię Tytusa Komarnickiego, historyka i dyplomaty, wieloletniego przedstawiciela Polski w Lidze Narodów. Pracował w wielu instytucjach kulturalnych i akademickich, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. Obecnie pracuje jako badacz na Nottingham Trent University.
Informacje
Zobacz także
Allen Kuharski, Richard Lowe: The Digital Archiving of Performance Data: The Case of Witold Gombrowicz / Otwarte zebranie Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN
"Kot w mokrej trawie" Kornela Filipowicza – między czytaniem a tłumaczeniem
Serdecznie zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu „Czytanie Filipowicza". W fascynujący świat twórczości pisarza tym razem wejdziemy podczas rozmowy z Anną Zaranko, tłumaczką twórczość Filipowicza na język angielski.
Prof. Tomasz Żukowski, "Władysław Reymont through the prism of film adaptations (Andrzej Wajda and others)" /spotkanie z cyklu webinariów IBL PAN i Fundacji Kościuszkowskiej
Zachęcamy do udziału w kolejnym webinarium będącym częścią projektu realizowanego przez IBL PAN i Fundację Kościuszkowską, której misją jest wspieranie wymiany intelektualnej między Stanami Zjednoczonym a Polską oraz przybliżanie amerykańskiej publiczności tego, co najlepsze w polskiej kulturze.
"Język ojczysty w XXI wieku - system, edukacja, perspektywy”(pamięci Profesora Michała Jaworskiego)
Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji naukowej na temat statusu i roli języka ojczystego we współczesnym świecie (ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego).