Wydarzenie
Powieść dziś. Teorie, tradycje, interpretacje
Celem konferencji jest zaaranżowanie dyskusji nad powieścią jako fenomenem kulturowym i najpopularniejszym od stuleci gatunkiem literackim, który wciąż wymyka się jednoznacznym ocenom, definicjom i klasyfikacjom. Szczególną uwagą chcielibyśmy obdarzyć teorie powieści, koncepcje określające istotę i funkcje tej formy literackiej oraz najwybitniejsze współczesne realizacje gatunku.
Zapraszamy do podjęcia refleksji nad nowatorskimi tendencjami w powieściopisarstwie. Interesują nas także związki powieści z istotnymi zjawiskami współczesnej kultury oraz problem zróżnicowanych sposobów powieściowej reprezentacji rzeczywistości. Chcemy porozmawiać o kondycji powieści w drugiej dekadzie XXI wieku, zastanowić się nad żywotnością niektórych tradycji powieściowych i przyczynami popularności pewnych odmian gatunkowych. Uważamy, że warto zapytać o formy obecności polskiej powieści za granicą, porozmawiać o publikacjach, które mają charakter zdarzeń wyjątkowych czy osobliwości. Z drugiej strony, zachęcamy do poszukiwań wspólnych powieściowych idei czy konwencji w światowej i polskiej twórczości powieściowej.
Pragniemy, aby w obradach wzięli udział reprezentanci różnych tradycji badawczych i ośrodków naukowych w kraju i za granicą. Zaproszenie kierujemy do badaczy powieści polskiej, ale także do filologów zajmujących się literaturą krajów, w których narodziły się najważniejsze dwudziestowieczne teorie tego gatunku – zwłaszcza do romanistów, rusycystów i anglistów (stąd wybór języków konferencyjnych, poza polskim: francuskiego, rosyjskiego i angielskiego).
Informacje
Zobacz także
Tradycja po drugiej stronie lustra. Baśnie, mity, legendy i klasyka literacka w przestrzeni popkultury
Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą obecności baśni, mitów, legend i klasyki literackiej w przestrzeni kultury popularnej. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych rozważań na temat „kulturowego recyklingu”, w ramach którego transformuje się zakorzenione w masowej wyobraźni teksty. Chcemy zastanowić się nad fenomenem postmodernistycznej gry z tradycją i przyjrzeć rozmaitym tekstom kultury, eksploatującym interesujące nas motywy.
Literackie obrazy świata - Deformacje rzeczywistości. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Sekcja Studiów Międzynarodowych Koła Naukowego Polonistów ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: Literackie obrazy świata. "Deformacje rzeczywistości"
Spotkanie z cyklu „Biblioteka niemiecka". O niemieckiej literaturze grozy XVIII i XIX w.
Spotkanie w ramach cyklu wykładów, które przybliżą polskim odbiorcom literaturę niemieckojęzyczną. Na comiesięcznych spotkaniach omówiona zostanie twórczość najważniejszych autorów z tego kręgu językowego i zarazem autorów trafnych diagnoz współczesności, takich jak Reiner Maria Rilke, Franz Kafka, Thomas Bernhardt, Elfriede Jelinek, czy Herta Müller.
Kanon czy kontestacja? Pytania młodej polonistyki. Część 2
Podejmując tradycję zapoczątkowaną w kwietniu ubiegłego roku, chcielibyśmy w imieniu pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprosić Państwa do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt.