Wydarzenie
Premiera książki Mateusza Kołodzieja „Przemilczane”
Już 7 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie odbędzie się premiera książki „Przemilczane”. Jej bohaterkami są poetki, o których nie zwykło mówić się w polskiej szkole.

Mateusz Kołodziej postanowił przerwać milczenie i zachęca do tego również innych. Pomocna w tym ma być jego nowa książka zatytułowana „Przemilczane”. Autor przedstawił w niej historie ośmiu polskich poetek. – To kobiety, które pomimo tego, że znalazły się w różnych punktach historii tego kraju, mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać – mówi autor. – Ze względu na płeć ich talent był tłamszony, a pozycja społeczna sprowadzona została do ról córki, żony, matki lub towarzyszki, która po prostu miała ładnie wyglądać.
„Przemilczane” to książka o kobietach, które potrafiły zaskarbić sobie przychylność najznamienitszych rodów szlacheckich dawnej Polski, umiały uzyskać kościelne unieważnienie małżeństwa w czasach, kiedy było to właściwie niemożliwe, swoje życie poświęciły w myśl rodzinnej tradycji dla wyższej idei, walczyły o swoje prawdziwe męskie „ja”, odrzuciły polską kulturę z pobudek antysemickich lub bez wpływu osób trzecich zdecydowały się wybrać ją na swoją, żyły w zawieszeniu między dwiema ważnymi wartościami, a także stały się synonimem określenia wróg publiczny numer jeden.
– Nie skupiałem się na stronie literackiej, nie dokonywałem analizy poezji. Chciałem, aby czytelnicy i czytelniczki poznali życie tych kobiet, ich przygody i to, jak radziły sobie w trudnych sytuacjach. Ciekawe historie mają zachęcić do tego, aby bez przymusu sięgnąć po utwory każdej z nich.
Przemilczanymi bohaterkami są Elżbieta Drużbacka, Anna Zbąska, Jadwiga Łuszczewska, Maria Komornicka, Rachela Korn, Nina Rydzewska, Bronisława Wajs i Zuzanna Ginczanka. Talent każdej nich był na tyle duży, aby zapisać się w historii krajowej literatury, a dorobek literacki na tyle istotny, aby jawić się jako drogowskaz dla innych. Pomimo tego wiemy o nich niewiele, a polska szkoła zwykle nie pomaga w ich poznaniu, ponieważ tekstów, które napisały, nie znajdziemy w podstawie programowej.
Autor „Przemilczanych” to tarnowski nauczyciel języka polskiego, który na swoim koncie ma już kilka publikacji książkowych dotyczących prozy Jerzego Pilcha oraz metodyki nauczania. W 2022 roku otrzymał Dukata Tarnowskiego – nagrodę Prezydenta Tarnowa za upowszechnianie i promocję kultury.
Spotkanie z autorem odbędzie się 7 sierpnia 2023 roku w Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Krakowska 4).
Patronat medialny nad książką objęły: Ilustrowany Kurier Codzienny – Tarnów, Śląska Opinia, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem i Kultura Przy Herbacie. Wydawcą publikacji jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.
(inf. Organizatora)
Informacje
Zobacz także
Nieobecne, utracone, przemilczane. Literatura wobec braku
Wiodącymi tematami wydarzenia będą kategorie nieobecności, utraty i przemilczenia, mamy nadzieję, że proponowany zakres zagadnień pozwoli na prezentację zróżnicowanych perspektyw badawczych oraz umożliwi refleksję nie tylko nad literaturą, ale również innymi dziedzinami sztuki.
Ballady, romanse, romantyzm. Sesja popularnonaukowa
17 listopada 2022 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbędzie się sesja popularnonaukowa Ballady, romanse, romantyzm, wspólne przedsięwzięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, ANS w Tarnowie oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Tarnowskie Spotkania z Herbertem
Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Tarnowie wraz z Zakładem Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie organizuje Tarnowskie Spotkania z Herbertem.
Pan Tadeusz przy Mickiewicza – dzień Wieszcza w Tarnowie
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zapraszają na „Pana Tadeusza przy Mickiewicza – dzień Wieszcza w Tarnowie” – w 100-lecie odzyskania niepodległości i 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.