Wydarzenie
Promocja drugiego tomu "Debat świętokrzyskich" pod. red. K. Brachy, S. Cygana, M. Marczewskiej
Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża z dumą informuje o ukazaniu się drugiego tomu „Debat świętokrzyskich” (Kielce 2016). Publikacja zawiera 21 artykułów poświęconych naszej przestrzeni najważniejszej, świetokrzyskiemu środkowi świata, punktowi wszelkiego odniesienia, miejscu, w którym „ná tey świetney i świętey gorze” świeci Krzyż Święty, „nad Słońce iaśniejszy, Nad gwiazdy, Księżyc piękniejszy, I nad zorza Niebieskie”. Zakres tematyczny przedstawianych prac stanowi kontynuację założeń badawczych Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Św. Krzyża powołanego jako grupa badawcza, „skupiająca interdyscyplinarne grono humanistów z UJK w Kielcach oraz z innych instytucji badawczych w Polsce, zainteresowanych studiami nad dziedzictwem kulturowym Świętego Krzyża, postrzeganym jako szeroka płaszczyzna badawcza, która obejmuje całą przestrzeń kulturową ze szczególnym uwzględnieniem dziejów dawnego klasztoru benedyktynów świętokrzyskich i jego wpływu na okolice, region i kraj”.
W prezentowanej publikacji przedstawiamy efekt prac badaczy reprezentujących różne dyscypliny humanistyczne: historię, historię sztuki, literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz etnologię i archeologię.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne, które odbędzie się 23 lutego (czwartek) w Pałacu Biskupów Krakowskich (Kielce, pl. Zamkowy 1), w sali portretowej o godz. 17.00.
Informacje
Zobacz także
Debaty Świętokrzyskie II
Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża,
Podręczniki bez uprzedzeń i dyskryminacji / Debata ekspercka
Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości wraz z zespołem badawczym oraz organizacjami partnerskimi projektu „Gender w podręcznikach” zapraszają na debatę ekspercką „Podręczniki bez uprzedzeń i dyskryminacji. Projektowanie zmiany”, która odbędzie się 29 lutego 2016 r. w godz. 11.00–15.00 w Poznaniu (sala XVII Collegium Minus). Więcej informacji na www.gender.amu.edu.pl oraz na plakacie.
Seminarium z cyklu „Duchowość kobiet”
Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.
Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze / Otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”
Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają na otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1).