Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Zielonej Górze
Przyszli studenci polonistyki na Uniwersytecie Zielonogórskim stoją przed trudnym wyborem. Oferta edukacyjna kusi swoją różnorodnością, kładzie nacisk zarówno na wiedzę teoretyczną, jak i na umiejętności praktyczne, zaprzeczając stereotypowi polonisty całkowicie pochłoniętego przez świat literatury. Na samych studiach licencjackich można wybrać spośród kierunków: Filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo, Literatura popularna i kreacje światów gier, Filologia polska, gdzie do wyboru są dwie specjalności: nauczycielska i pisanie kreatywne, oraz Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ze specjalnością: broker informacji).
Podjęcie studiów magisterskich to wybór między kierunkiem Filologia polska (ze specjalnością nauczycielską lub dziennikarstwem internetowym) a kierunkiem Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Naukę można kontynuować na studiach doktoranckich (językoznawczych lub literaturoznawczych) oraz podyplomowych: w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologicznej obsługi administracji i biznesu.
Podążanie z duchem czasu, wszechstronne i pragmatyczne podejście do uzyskiwanych kwalifikacji na każdym etapie edukacji wpisane jest w tradycję Uniwersytetu Zielonogórskiego, który powstał w 2001 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego, nauk ścisłych i humanistycznych.
Konieczność dążenia do interdyscyplinarności, otwarcia filologii na inne dziedziny wiedzy, podkreślił również Dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. dr hab. Sławomir Kufel, podczas spotkania poprzedzającego bezpośrednio prezentację "Biuletynu Polonistycznego".
W spotkaniu tym, w którym miałam przyjemność uczestniczyć, wzięli również udział pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i Instytutu Filologii Germańskiej. Rozmawialiśmy o możliwościach, jakie oferuje filologom "Biuletyn Polonistyczny" - narzędzie udostępniania informacji i nawiązywania współpracy, również międzynarodowej. Mówiliśmy także o potrzebie odzwierciedlenia w "Biuletynie" ożywionej współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego z zagranicą oraz działalności polonistów zagranicznych.
Dziekan Wydziału Humanistycznego zwrócił również uwagę na sytuację, gdy brak rozeznania w aktualnie prowadzonych badaniach dotyczy nie tylko przestrzeni międzynarodowej, ale także najbliższych, sąsiadujących ze sobą ośrodków naukowych. Rozeznanie takie pozwala na nawiązanie kontaktów badaczy o podobnych zainteresowaniach naukowych i szukających partnerów do projektów, ale też pomaga dochować zasady poszanowania integralności cudzych badań i niepowielania ich. Jest ono możliwe dzięki wymianie informacji, której polem jest m.in. "Biuletyn Polonistyczny".
W spotkaniu tym, a także w będącej jego kontynuacją na szerszym forum prezentacji "Biuletynu", uczestniczyła jego nieoceniona redaktorka-koordynatorka, dr Magdalena Jurewicz-Nowak. Wspólnie zbierałyśmy uwagi, propozycje i pomysły dotyczące "Biuletynu Polonistycznego", wyjaśniałyśmy zasady jego działania. Spędziłyśmy kilka godzin na rozmowie o "Biuletynie".
Dr Magdalena Jurewicz-Nowak była również moim przewodnikiem po Uniwersytecie Zielonogórskim, a także - co należy podkreślić - znakomitą organizatorką spotkania "Tour de Polonistyka" w Zielonej Górze, za co serdecznie jej dziękuję.
Mariola Wilczak
Na zdjęciu: dr Magdalena Jurewicz-Nowak na tle budynków Wydziału Humanistycznego.Informacje
Zobacz także
Otwarte spotkanie "Tour de Polonistyka" na Uniwersytecie Rzeszowskim
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka". Tym razem zawitamy do Instytutu Filologii Polskiej UR. O powstaniu, celach, roli, sposobach działania, możliwościach i perspektywach rozwoju „Biuletynu Polonistycznego” opowie sekretarz redakcji Olga Zakolska.
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" (wydarzenie towarzyszące konferencji "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności")
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" - tym razem do Olsztyna. O "Biuletynie Polonistycznym" opowiedzą Mariola Wilczak i Przemysław Górecki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.40 (Aula Teatralna im. Profesora Bohdana Głuszczaka, parter, Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Będzie ono towarzyszyć ogólnopolskiej konferencji naukowej "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności".
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" (towarzyszące sympozjum "Wielkie Pomorze - wojna i pokój")
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka", które odbędzie się w przeddzień szóstej edycji międzynarodowego sympozjum "Wielkie Pomorze" pod hasłem "Wojna i pokój" 26 października 2017 r. w Słupsku . O "Biuletynie Polonistycznym" opowie Mariola Wilczak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 (Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, ul. Grodzka 3).
Biuletyn Polonistyczny ‒ platforma prezentacji i popularyzacji polonistycznego życia naukowego / spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Wilnie
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka", które odbędzie się na Uniwersytecie Wileńskim.