Wydarzenie
Szalom Asz sceniczny
Dramaturg, prozaik, publicysta, działacz społeczny i polityczny – takimi oto określeniami można opisać Szaloma Asza. W okresie międzywojennym należał on do najpopularniejszych, najczęściej tłumaczonych i najbardziej honorowanych przez polskie środowiska twórcze pisarzy jidysz. Dwukrotnie zgłoszono jego kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla. Asz uchodził ponadto za ważny autorytet społeczny i polityczny. Wznosił się ponad podziały narodowe, angażując się zarówno w sprawy polskie jak i żydowskie.
W 2017 r. przypada sześćdziesiąta rocznica Jego śmierci. W związku z tym faktem Akademia Pomorska w Słupsku, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przygotowało cykl czterech seminariów (Łódź, Warszawa, Lublin, Słupsk), które upamiętniają życie i twórczość tego Artysty.
Na seminarium 9 czerwca 2017 r. w Słupsku zamierzamy dyskutować nad kształtem dramaturgii oraz scenicznej recepcji twórczości Szaloma Asza. Na spotkanie zaproszeni zostaną goście z wystąpieniami ukazującymi zagadnienie widziane z różnych perspektyw badawczych: od strony dynamiki rozwoju teatru i dramaturgii żydowskiej, polskiego życia teatralnego, europejskich kontaktów środowisk artystycznych, teorii dramatu, komparatystycznego omówienia tematyki sztuk oraz stylów odbioru propozycji teatralnych. Seminarium zakończy próba otwarta przedstawienia przygotowanego przez zespół słupskich aktorów na podstawie utworów Szaloma Asza.
Informacje
Zobacz także
Szalom Asz. Pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem
Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej KUL zaprasza na seminarium naukowe Szalom Asz. Pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem. 21 kwietnia 2017, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin, Al. Racławickie 14, Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 56
Pankowski: Prawdziwe i wiarygodne / Otwarte seminarium z cyklu „Dramat polski. Reaktywacja”
4 października o godzinie 12.00, w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się kolejne seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”, poświęcone dramaturgii Mariana Pankowskiego.
Seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: HISTORIA/ŚLEDZTWO/TERLECKI poświęcone dramaturgii Władysława Terleckiego
Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają
Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze / Otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”
Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają na otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1).