Wydarzenie
Wiek poezji, poezja (po)graniczna. O twórczościach Aleksandra Wata i Piotra Matywieckiego
Zapraszamy na seminarium naukowe, które poprowadzi dr Ewa Goczał z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Spotkanie odbędzie się online 13 czerwca 2023 o godzinie 11:00.
Link do rejestracji: https://bit.ly/43alJJW
Biografie twórcze Aleksandra Wata (1900–1967) i Piotra Matywieckiego (ur. 1943) obejmują ostatnie stulecie i pozwalają spojrzeć na jego historię przez pryzmat poezji: szczególnej, tworzonej na szerokim pograniczu żydowskości i polskości. Na seminarium naświetlone zostaną punkty wspólne poetyk obu autorów w kontekście m.in. nowoczesności, zagadnienia teologii literackich, a także żydowskiej tożsamości i świadomości po Zagładzie.
Dr Ewa Goczał – literaturoznawczyni, absolwentka filologii polskiej i filologii rosyjskiej, a także studiów podyplomowych na kierunku relacje chrześcijańsko-żydowskie. Jest autorką książek Jak uczyć czytać z popiołów? Wiersze Jerzego Ficowskiego w polonistycznej edukacji o Holokauście (2021) oraz Negatywy. Poetyki apofatyczne Aleksandra Wata i Piotra Matywieckiego (2022).
Informacje
Zobacz także
Godzina poezji / II edycja festiwalu "Warszawa Wierszy"
Zapraszamy na „Godzinę poezji”, wydarzenie, które odbędzie się w ramach drugiej edycji festiwalu poetyckiego Domu Literatury "Warszawy Wierszy", który potrwa od 28 września do 6 października.
Szymborska wielostronnie /studencko-doktorancka konferencja naukowa
Studenckie Koło Naukowe Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zaprasza do wzięcia udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki, która odbędzie się w dn. 23-24 maja 2023 roku.
Poetyka dzielności. O poezji Julii Hartwig / Wykład prof. Anny Legeżyńskiej
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na cykl wykładów pod nazwą Prelekcje Mistrzów. Skierowane są one przede wszystkim do studentów humanistów, doktorantów oraz uczniów poszukujących możliwości spotkania z wybitnymi przedstawicielami nauki i kultury.
Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu C.N. Norwida
Transmisja będzie dostępna na zamkowych kontach Facebook oraz YouTube.