Wydarzenie
Wisława Szymborska na Dolnych Młynach
Z okazji 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej oraz otwarcia parku jej imienia, Fundacja noblistki wraz z firmą NOHO Investment zaprosiły wybitnych artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie.
(informacja Organizatorów)
Wernisaż odbędzie się w niedzielę 2 lipca o godz. 10:00 przy ul. Dolnych Młynów 10 – z udziałem włoskiego artysty Opiemme’a, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz Dyrektora Zarządzającego NOHO Investment Dawida Sporysza. Wydarzenie wiąże się z otwarciem Parku Wisławy Szymborskiej, leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.
Ideą projektu jest oddanie hołdu poetce i stworzenie dialogu słowa ze sztuką uliczną.
Nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy można znaleźć wyłącznie w muzeach, a wiersze – tylko w książkach. Nie czujmy się bezpieczni, bo poezja i sztuka może nas zaatakować znienacka, na przykład na płocie przy ulicy, którą od lat codziennie chodzimy lub jeździmy do pracy czy do szkoły. A kiedy już nas zaatakuje, to zatrzymajmy się na chwilę. Przeczytajmy wiersz, przyjrzyjmy się obrazowi. Uśmiechnijmy się lub zamyślmy. I wspomnijmy wielką i skromną zarazem poetkę, laureatkę Nagrody Nobla, która jeszcze niedawno chodziła tą samą ulicą – mówi Michał Rusinek.
NOHO Investment, właściciel nieruchomości przy ul. Dolnych Młynów 10 – kultowego adresu na mapie Krakowa, podjęło się rewitalizacji dawnej Fabryki Cygar i WyrobówTytoniowych, na miejscu której powstanie jedyny w swoim rodzaju, w otoczeniu bogatej zieleni, najwyższej jakości kompleks apartamentowy ze zróżnicowaną gastronomią i dopasowanymi do potrzeb mieszkańców usługami.
Jako odpowiedzialny inwestor przykładamy szczególną wagę do jakości architektury, urbanistyki i zieleni, która wyróżnia nasze projekty. Do realizacji każdej z naszych inwestycji podchodzimy holistycznie, a sztuka i szeroko pojęte piękno są w naszym DNA. Chcemy wnosić wartość dodaną do przestrzeni miast, dlatego projekt WISŁAWA SZYMBORSKA NA DOLNYCH MŁYNACH ma na celu oddać hołd noblistce, połączyć sztukę uliczną z poezją, a jednocześnie podkreślić ogromną rolę, jaką pełni Dolnych Młynów 10 w przestrzeni miasta. Celem NOHO jest stworzenie adresu na pokolenia, z szacunkiem do przeszłości, będącym fundamentem przyszłości. – Dawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO INVESTMENT
Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało czworo artystów:
Opiemme – pochodzący z Włoch twórca street art’owy, słynący z poezji publicznej.Jego dzieła można podziwiać w Paryżu, Barcelonie, Turynie czy Sewilli.
Alicja Biała – artystka pracująca w różnych technikach i skalach, absolwentka The Royal Drawing School w Londynie z tytułem magistra The Royal College of Art.
Marcin Maciejowski – malarz i rysownik, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat nagrody Paszportu Polityki „za dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich”.
Bolesław Chromry – rysownik, malarz, ilustrator, poeta, kłamca. Autor powieści graficznych i wystaw poruszających tematy prosto z odpływu ludzkiej rzeczywistości.
PARTNEREM MEDIALNYM JEST RMF CLASSIC