Wydarzenie
Ze Strzegocina w świat. Teresa Jadwiga Papi
W odrestaurowanym dworku w Strzegocinie, miejscu urodzenia Teresy Jadwigi Papi, 7 września 2023 roku odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona życiu i twórczości jednej z najpopularniejszych w drugiej połowie XIX wieku pisarek dla dzieci i młodzieży.
Teresa Jadwiga Papi (1843–1906) była nauczycielką języka polskiego i historii, pedagogiem, pisarką. Prowadziła jedną z najbardziej znanych warszawskich pensji dla dziewcząt, w której organizowała tajne nauczanie treści zakazanych przez władze carskie.
Była przy tym jedną „z najbardziej płodnych i wpływowych” (określenie Anieli Szycówny) pisarek w swojej epoce. Jest autorką powieści i i opowiadań wydanych w około dziewięćdziesięciu pozycjach książkowych, wielokrotnie wznawianych, „zaczytywanych” przez ówczesną młodzież.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Strzegocinie oraz Urzędem Gminy Świercze prowadzi działania majace na celu utrwalenie pamięci o urodzonej w Strzegocinie „pozytywistycznej bojowniczce o niezbędność świata wiedzy”. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2023 roku zorganizowane zostaną trzy wydarzenia: konferencja popularnonaukowa Ze Strzegocina w świat w 180. rocznicę urodzin Papi; konkurs plastyczny Słowa zamienić w obrazy oraz piknik rodzinny na terenie Szkoły Podstawowej w Strzegocinie.
W czasie zaplanowanej na 7 września sesji popularnonaukowej pracownicy Uniwersystetu Warszawskiego i IBL PAN wygłoszą referaty poświęcone spuściźnie literackiej Teresy Jadwigi Papi:
prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska, Jadwigi Papi lektura antyku
dr hab. Urszula Kowalczuk, prof. ucz. (UW), „Znakomici Polacy i Polki” w ujęciu Jadwigi Papi
dr Damian Włodzimierz Makuch (UW), Jadwiga Papi - kobieta pisząca o kobietach dla kobiet
dr Iwona Przybysz (UW), Matka-panna. Jadwiga Papi w oczach jej współczesnych
dr hab. Dawid Maria Osiński (UW), Na posterunku redakcyjnym, czyli Jadwigi Papi wyprawy w światy nauki. Modele propedeutyki popularyzacyjnej
dr Piotr Bordzoł (IBL PAN), Twórczość Jadwigi Papi w perspektywie edytorskiej
Informacje
Zobacz także
Piotr Chmielowski. Dziewiętnastowieczność bez granic
Pracownia Literatury II Połowy XIX Wieku IBL PAN oraz Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku Insytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zapraszają do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 29–30 marca 2023 roku w trybie online. Link do obrad w Google Meet: https://meet.google.com/vbj-ttnu-wwc
X spotkanie z cyklu „My z Nich” poświęcone dokonaniom językoznawców Uniwersytetu Warszawskiego
Spotkanie odbędzie się 9 czerwca br. na Wydziale Polonistyki UW w sali numer 17 o godz. 11:00.
Od "Pieśni nad pieśniami" po "50 twarzy Greya" - kobiety i dyskurs miłosny od Starożytności po współczesność / ogólnopolska konferencja naukowa
W 2017 r. zapraszamy na trzecią już edycję konferencji naukowej poświęconej kobiecie.
Wacław Potocki w czterechsetną rocznicę urodzin
Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji naukowej, która odbywać się będzie w Bieczu 27 i 28 października roku 2022. Jej głównym i jedynym bohaterem będzie Wacław Potocki, a konferencja odbywa się w roku, w którym obchodzimy 400. rocznicę urodzin Mistrza z Łużnej.